Zabiera godzinę snu, ale nie to jest najgorsze. Zmiana czasu szkodzi osobom 60+
Już w wielkanocny weekend zmienimy czas z zimowego na letni. W nocy z 30 na 31 marca wskazówki zegarów przesuniemy z godziny 2:00 na 3:00. Oznacza to godzinę snu mniej. Brzmi niegroźnie, ale w praktyce zmiana czasu może poważnie odbić się na naszym zdrowiu. Szczególnie w dojrzałym wieku. Na co trzeba najbardziej uważać?
Dlaczego zmiana czasu szkodzi zdrowiu?
Szkody dla zdrowia wywoływane przez zmianę czasu są całkiem realne. Zwracają na to uwagę eksperci z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu. Zdaniem specjalistów, szczególnie szkodliwe dla zdrowia jest przejście z czasu zimowego na letni. W tych dniach osoby 60+ powinny bardziej na siebie uważać.
Jak zwracają uwagę lekarze, zaburzenie rytmu dobowego i godzina snu mniej mogą powodować zaburzenia koncentracji, senność i uczucie zmęczenia. To groźne zwłaszcza dla osób z problemami naczyniowo-sercowymi, bo niedobory snu zwiększają ryzyko zawału serca. Odzwierciedlają to statystyki: w poniedziałki po zmianie czasu lekarze obserwują więcej zawałów serca niż w pozostałe dni tygodnia.
Ostatnie badania wskazują również na zwiększenie liczby wypadków komunikacyjnych, szczególnie motocyklowych, w ciągu 7 dni po zmianie czasu. W tych dniach dochodzi też do wzrostu przypadków udarów mózgu i zaburzeń rytmu serca, w tym migotania przedsionków.
Polacy po 50-tce jedzą za mało owoców. Ale na ten lepiej uważać Tych rzeczy nie powinno być w domu osoby 65+. Lepiej pozbyć się natychmiastJak radzić sobie ze zmianą czasu?
W walce ze skutkami zmiany czasu można sobie jednak pomóc. Jak zwraca uwagę prof. Helena Martynowicz, ekspertka do spraw snu z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, w tych dniach kluczowe jest rozłożenie wysiłków i powolne przestawianie się na funkcjonowanie po zmianach.
To rady, które do serca powinny wziąć sobie zwłaszcza osoby 60+. Ekspertka radzi, by zmianę rytmu dobowego rozłożyć na minimum trzy doby. Osoby aktywne w pracy mogą rozważyć w tym czasie urlop. Warto też odłożyć ważne decyzje na później. Niedobór snu wpływa na funkcjonowanie płatów czołowych, co może skutkować zaburzeniami oceny i zdolności podejmowania decyzji.
Prof. Martynowicz podkreśla, że przeciętnie dorosły człowiek powinien spać 7-8 godzin na dobę, ale zapotrzebowanie na sen jest różne i zależy od czynników genetycznych oraz wieku. Niektórzy potrzebują 9 lub nawet więcej godzin snu, innym wystarczy 4-5.
Polska kończy ze zmianą czasu
Dobra wiadomość jest taka, że najprawdopodobniej w ciągu najbliższych lat Polska skończy ze zmianą czasu. Każdy kraj Unii Europejskiej musi zgłosić pozostanie w czasie letnim lub zimowym najpóźniej do 2026 roku. Potem nastąpi prawdopodobnie okres przejściowy na dostosowanie technologiczne i logistyczne do zmian.
Z sondaży wynika, że większość Polaków popiera tę decyzję i wolałaby, by przez cały rok obowiązywał czas letni. To nie tylko korzyści dla zdrowia, ale też mniej kłopotów w innych dziedzinach życia. Każdy, kto podróżował pociągiem podczas zmiany czasu na letni, na pewno doceni brak przymusowych postojów w ciągu nocy. A to tylko jedna z najmniejszych korzyści.
Źródło: Uniwersytecki Szpital Kliniczny we Wrocławiu