Silver.Lelum.pl Zdrowie i żywienie Co oznaczają te symbole na żywności? Nie chodzi o "zdrowe" i "niezdrowe"
Fot. Canva/MarcusMainka

Co oznaczają te symbole na żywności? Nie chodzi o "zdrowe" i "niezdrowe"

18 sierpnia 2024
Autor tekstu: Łukasz Jadaś

Na zielono oznaczony jest zdrowy chleb razowy, a na pomarańczowo - również uznawana powszechnie za zdrową oliwa z oliwek. O co tutaj chodzi? Na opakowaniach rozmaitych produktów spożywczych można znaleźć oznaczenie składające się z pięciu liter. To tzw. ocena "Nutri-Score". Wbrew pozorom, nie mówi nam wprost o tym, czy dana żywność jest zdrowa, czy też niezdrowa.

Pięć liter na żywności. Co oznacza Nutri-Score?

Nutri-Score, czyli charakterystyczne paski z literami od zielonej A do czerwonej E , to system znakowania żywności . Ma on w prosty sposób przedstawić wartość odżywczą danego produktu. Niestety, nie wszyscy interpretują go zgodnie z założeniami .

Projekt bez nazwy - 2024-08-17T154832.572.jpg
Fot. Canva/Pixelshot

Gdy widzimy w Biedronce czy Lidlu produkt oznaczony zieloną literką "A", możemy od razu odruchowo uznać go za zdrowy, a takiego oznaczonego czerwonym "D" możemy unikać. Tymczasem nie o to chodzi w tej ocenie. System ten ma za zadanie podpowiedzieć coś innego .

Zaginięcia podobne do Izabeli Parzyszek. "Zniknęły na środku autostrady"
Nowe świadczenie dla seniorów. Ponad 300 zł od 2025 roku

Zielone zdrowe, a czerwonych unikać? Niekoniecznie

Nutri-Score nie klasyfikuje produktów jako zdrowe lub „niezdrowe” .

Ocena od A do E jedynie ułatwić porównywanie produktów z tej samej kategorii , a poprzez to ułatwić też decyzję zakupową przez wskazanie zdrowszej opcji. Nie oznacza to zatem, że produkt z lepszą czy gorszą oceną Nutri-Score na pewno będzie zdrowy lub niezdrowy.

Projekt bez nazwy - 2024-08-17T154924.391.jpg
Fot. Canva/MarcusMainka

Może się zdarzyć, że wysoką ocenę dostanie np. batonik czekoladowy , bo w swojej kategorii produktów jest nieco "zdrowszy" od innego batonika z tej samej półki.

Produkty oznaczone kolorem zielonym to produkty o wyższej wartości odżywczej. Produkty oznaczone kolorem czerwonym to natomiast produkty zawierające większą ilość składników, które powinny być ograniczane w diecie. Nie oznacza to jednak, że składników tych należy za wszelką cenę unikać i rezygnować z zakupu tak oznaczonych produktów.

Może się jednak zdarzyć (i zdarza się!) że "czerwony" Nutri-Score mają produkty zupełnie zdrowe i bezpieczne, takie jak ser żółty czy oliwa z oliwek .

Prace nad Nutri-Score trwają. Są nadzieje na poprawę

System obliczania Nutri-Score został opracowany przez międzynarodowy zespół naukowców i badaczy. Choć został on oficjalnie uznany w wielu krajach Unii Europejskiej, trudno o jednomyślność dietetyków w jego sprawie.

Podczas zakupów trzeba traktować go z reguły jako podpowiedź, a nie ostateczną wyrocznię.

Pocieszające jest natomiast to, że wciąż trwają pracę nad poprawą tego systemu. Może się okazać, że w nadchodzących latach oznaczanie jakości żywności będzie nieco bardziej precyzyjne .

Weź naleśnika i przekrój do połowy. Na ten pomysł wpadła geniuszka
Poznajesz dziewczynki ze zdjęcia sprzed lat? Dziś są znane w całej Polsce
Obserwuj nas w
autor
Łukasz Jadaś

Redaktor portalu Silver.Lelum.pl. Zajmuje się tematyką społeczną, kulturalną i rozrywkową w kontekście pokolenia silversów. Napisz do mnie na adres lukasz.jadas@iberion.pl.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
zdrowie i żywienie pielęgnacja i uroda aktywność Silversa Gwiazdy z życia wzięte quizy