Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Ćwiczą umysł i wzmacniają pamięć. Puzzle to rozrywka dla wszystkich!
Sara Karmańska
Sara Karmańska 16.05.2024 14:50

Ćwiczą umysł i wzmacniają pamięć. Puzzle to rozrywka dla wszystkich!

układanie puzzli
Fot. Canva/IOFOTO

Puzzle są rozrywką, która sprawia przyjemność wielu osobom. Jednak poza sposobem na spędzanie wolnego czasu, ma także pewne zalety dla zdrowia. 

Puzzle dla osób w każdym wieku

Puzzle, których historia sięga aż XII wieku, stanowią świetne ćwiczenia dla umysłu. To rozrywka dla osób w każdym wieku – zarówno młodszych, jak i starszych. Puzzle stanowią także sposób na aktywizację osób zmagających się z demencją i chorobą Alzheimera. Układanie puzzli pomaga się wyciszyć i zatrzymać. Podtrzymywanie funkcji poznawczych przekłada się na dłuższe zachowanie samodzielności osoby chorej, a także łagodzenie objawów

Ponadto udowodniono, że osoby regularnie układające puzzle lub rozwiązujące zagadki i łamigłówki rzadziej chorują na różnego rodzaju choroby neurologiczne. Układanki mogą być także stosowane jako forma rehabilitacji po przebytym udarze, ponieważ pomagają ćwiczyć koncentrację i skupienie. 

Rozrywka, która relaksuje i wycisza. Zacznij malować po numerach Jak czytać więcej książek? 6 rad, by czytanie było łatwiejsze

Zalety układania puzzli

Układanie puzzli ma wiele korzyści. Wśród nich można wymienić między innymi zmniejszenie stresu i uspokojenie. Układanki mogą nawet wprowadzić w stan podobny do medytacji, w którym równocześnie pracują umysł i ręce. Spędzanie czasu na układaniu puzzli może przyczynić się także do poprawy samopoczucia, ponieważ kreatywna rozrywka wpływa na wydzielanie dopaminy. 

Układanie puzzli ponadto pozytywnie wpływa na spostrzegawczość, a także pamięć i koncentrację. Pozwala poprawić pamięć krótkotrwałą. Po puzzle warto sięgnąć nie tylko dla przyjemności, ale również w sytuacji, gdy zauważamy u siebie pogorszenie pamięci. Odpowiednio dobrane układanki pozwolą także na cieszenie się rozrywką z dziećmi lub wnukami, a same układanki mogą mieć także wiele korzyści dla najmłodszych, którzy uczą się dzięki nim między innymi współpracy z innymi, dążenia do celu, radzenia sobie z porażkami, wyobraźni przestrzennej czy rozwijania zdolności manualnych i motorycznych. 

ZOBACZ TEŻ: Tańsze bilety dla emerytów. Podróżowanie zaczyna się po 60-tce

Puzzle angażują obie półkule mózgowe

Puzzle angażują obie półkule mózgowe, które pracują równocześnie. Lewa półkula odpowiada za logiczne i racjonalne myślenie, podczas gdy prawa za kreatywność, emocje oraz intuicję. Puzzle dzięki swojemu charakterowi aktywizują szare komórki do intensywnej pracy, a co za tym idzie, stają się one bardziej pojemne i wydajne. 

To z kolei ułatwia działanie mózgu, a także jasność myślenia i sprawność umysłu. Ponadto kompletowanie części układanki o zbliżonej kolorystyce skutecznie wspomaga logiczne myślenie, a także wpływa na zdolności analityczne

układanie puzzli
Fot. Canva/Robert Kneschke
układanie puzzli
Fot. Canva/Robert Kneschke