Czterodniowy tydzień pracy to zmiany dla seniorów. Ważne dla osób przed emeryturą
W rządzie coraz głośniej mówi się o propozycji skrócenia tygodnia pracy. Niedługo zapadnie decyzja, jaką formę przybiorą ostateczne rozwiązania. Co to oznacza dla seniorów i osób w wieku przedemerytalnym? Eksperci mówią o jednej zasadniczej zmianie.
Polska planuje krótszy tydzień pracy. W grze dwie opcje
Jak wynika z zapowiedzi rządu, skrócenie tygodnia pracy w Polsce może przybrać jeden z dwóch wariantów . Pierwsze rozwiązanie zakłada 35-godzinny tydzień pracy, a drugi wariant to cztery dni pracy w tygodniu.
Przyjęcie 35-godzinnego tygodnia pracy oznaczać będzie skrócenie wymiaru pracy do siedmiu godzin dziennie i pozostanie przy pięciodniowym trybie. Wybór czterodniowego tygodnia pracy to po prostu jeden dodatkowy dzień wolny w tygodniu . Dla wielu pracowników będzie to więc "trzydniowy weekend".
Ostateczna decyzja nadal nie zapadła. Już teraz eksperci ds. rynku pracy zapowiadają jednak, że zmiana ta będzie miała wpływ na osoby w wieku przedemerytalnym. Chodzi o korzyści: zarówno dla portfela, jak i dla zdrowia .
Dłuższa praca to wyższa emerytura. Będzie łatwiej?
Czterodniowy tydzień pracy wprowadziło już wiele firm i zakładów pracy w całej Europie. Jak podkreślają eksperci badający tę zmianę, krótszy wymiar pracy w tygodniu może być korzystny dla seniorów .
Jak tłumaczą eksperci z ośrodka badawczego Equitable Advisors, przejście na czterodniowy tydzień pracy może pomóc w zgromadzeniu większych składek na emeryturę . Dlaczego?
Dzięki "trzydniowemu weekendowi" starsi pracownicy chętniej pracują dłużej i odkładają moment przejścia na emeryturę. Mniejsze obciążenie psychiczne i fizyczne pracą umożliwia dłuższe pozostanie na rynku pracy.
Dzięki temu seniorzy gromadzą na swoich kontach emerytalnych więcej składek, a co za tym idzie, ich emerytura jest wyższa . Każdy dodatkowy rok przepracowany po osiągnieciu wieku emerytalnego pozwala zwiększyć wypłacane świadczenie.
Jak wynika z wyliczeń ZUS, jeden rok w pracy dłużej po osiągnięciu wieku emerytalnego to w ostatnich latach nawet 10-15 proc. wyższa kwota ostatecznej emerytury .
Krótszy tydzień pracy: korzyści dla pracownika oraz pracodawcy
Przypomnijmy, że aby dostać emeryturę, każdy Polak oprócz osiągnięcia wieku emerytalnego musi wypracować minimalny staż pracy. To 20 lat dla kobiet i 25 lat dla mężczyzn.
W przypadku takiego stażu można liczyć jednak tylko na emeryturę minimalną , która w 2024 roku wynosi 1780,96 zł brutto.
Każdy rok pracy dłużej przyczynia się do uzyskiwania wyższej emerytury . W wielu przypadkach może się okazać, że krótszy tydzień pracy będzie mniejszym obciążeniem dla seniorów . Z tego powodu decyzję o przejściu na emeryturę odłożą więc na później.
To - jak zauważają eksperci - jest także korzyścią dla pracodawców , którzy dłużej będą mogli korzystać z pracy doświadczonych pracowników.