Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Czy otyłość jest groźna dla zdrowia? Eksperci zabrali głos
Kamil  Świętek
Kamil Świętek 05.03.2024 10:34

Czy otyłość jest groźna dla zdrowia? Eksperci zabrali głos

Otyły mężczyzna
Fot. Canva/pixelshot

Otyłość stanowi poważny problem w krajach wysokorozwiniętych. Przez nadmierny konsumpcjonizm, siedzący tryb życia, oraz zwykłą wygodę, zapominamy o tym, że zdrowe, wysportowane ciało jest gwarancją długowieczności. Tymczasem okazuje się, że znaczna nadwaga może być przyczyną licznych komplikacji zdrowotnych, o których szerzej opowiemy w niniejszym artykule.

Czym jest otyłość?

Otyłość wedle Światowej Organizacji Zdrowia to nieprawidłowe nagromadzenie tłuszczu w organizmie. Jest to wynik nadmiernego i długotrwałego dodatniego bilansu kalorycznego.

Dane WHO jasno obrazują, że z problemem tym boryka się ponad 800 milionów ludzi na całym świecie, a wartości te stale rosną. Tymczasem nadmiar tkanki tłuszczowej w naszym organizmie nigdy nie zwiastuje niczego dobrego.

Mało kto wie, że tkanka tłuszczowa nie znajduje się jedynie pod powierzchnią skóry, ale także między poszczególnymi organami wewnętrznymi, co jest przyczyną licznych komplikacji zdrowotnych.

Otyłość 2.png
Fot. Canva/Roman Budnyi, Getty Images
Zaskakujące właściwości soku z brzozy. Wzmacnia odporność i nie tylko Tych produktów nie przynoś bliskim do szpitala. Sprawią tylko kłopot

Dlaczego otyłość jest niebezpieczna?

Otyłość nie wynika wyłącznie ze złych nawyków żywieniowych. Czasem przyczyniają się do niej także choroby takie jak zaburzenia hormonalne. Wedle statystyk, tylko 10% osób zmagających się z otyłością, faktycznie może zgonić to na aspekt chorobowy. Najczęściej jednak nadmiar tkanki tłuszczowej jest wynikiem naszego niezdrowego trybu życia. Lekarze alarmują, że nie powinniśmy tego bagatelizować.

Badania jasno obrazują, że u osób z nadwagą i otyłością zauważa się aż 60% wzrost ryzyka śmierci w wyniku chorób serca. Wedle WHO właśnie z powodu następstw nadwagi i otyłości umiera rocznie ponad 2,5 milionów osób na świecie.

ZOBACZ TAKŻE: Jak schudnąć po 50-tce? Te produkty Ci w tym pomogą

Czym różni się nadwaga od otyłości

Nie są to pojęcia tożsame. Otyłość to choroba. Wyróżnia się patologicznym nagromadzeniem tkanki tłuszczowej w organizmie, przekraczającym fizjologiczne potrzeby (>15% masy ciała dorosłego mężczyzny i >25% masy ciała dorosłej kobiety). Nadwaga to pierwszy krok w stronę otyłości, wymagający podjęcia działań przeciwko nadmiarowi kilogramów. Najprostszą metodą weryfikacji nadwagi i otyłości jest pomiar obwodu talii. Jeżeli wynosi on co najmniej 80 cm u kobiet i co najmniej 94 cm u mężczyzn, mówimy o otyłości brzusznej — wyjaśnia dr n. med. Jakub Foryś.

Specjalista zaznacza, że u osób z nadmiarem tkanki tłuszczowej często występuje podwyższony poziom cholesterolu LDL („złego”) i obniżony poziom cholesterolu HDL („dobrego”). Prowadzi to do rozwoju takich chorób jak miażdżyca, czy nadciśnienie, co skutkować może zwiększonym ryzykiem zawałów serca i udarów mózgu.

Warto zatem w trosce o swoje zdrowie zadbać o ten bagatelizowany aspekt i zrzucić nieco zbędnych kilogramów. Pogoda za oknem robi się coraz piękniejsza i wręcz skłania do aktywności fizycznej. Dlaczego by zatem nie skorzystać z uroków natury i zrzucić nieco tkanki tłuszczowej? Gorąco do tego zachęcamy.

Otyłość 3.png
Fot. Canva/pixelshot