Silver.Lelum.pl > Pielęgnacja i uroda > Czy pieprzyki na ciele są niebezpieczne? Z wiekiem może ich być więcej
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 04.04.2024 18:22

Czy pieprzyki na ciele są niebezpieczne? Z wiekiem może ich być więcej

Pieprzyki na szyi
fot. Canva/pixelshot

Czarne kropki na ciele, zwane pieprzykami, nie są niczym zaskakującym i występują praktycznie u każdego. Jedne są większe, inne mniejsze, ale z reguły ich pojawienie się nie budzi żadnych obaw. Czy słusznie? Jak się okazuje, na niektóre trzeba zwrócić szczególną uwagę. 
 

Jak powstają pieprzyki?

Pieprzyki to nic innego jak znamiona barwnikowe (melanocytowe) na skórze, które pojawiają się u każdego, niezależnie od wieku i płci. Niektórzy rodzą się z pieprzykami, a u innych powstają one dopiero wraz z upływem lat. Im jesteśmy starsi, tym więcej zmian skórnych tego rodzaju możemy u siebie zaobserwować. Dlaczego? Powód jest prosty: ekspozycja na słońce.  

Pod wpływem promieniowania słonecznego melanocyty (komórki produkujące naturalny barwnik, czyli melaninę) namnażają się, zwiększając jednocześnie produkcję melaniny. To prowadzi do pojawiania się nowych znamion. Im częściej zdarza nam się przebywać na słońcu, tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się nowych kropek. Warto też pamiętać, że skóra starzeje się pod wpływem słońca.

Pieprzyki na szyi
fot. Canva/pixelshot


 

Solarium po 50-tce. Czy to dobry pomysł? Pielęgnacja dojrzałej cery w kilku krokach. Jak zadbać o skórę?

Czy pieprzyki są groźne? Na to musisz uważać!

Znamiona na skórze w formie pieprzyków są całkowicie naturalne i z reguły nie są groźne. No właśnie, z reguły, bo niektóre z tych znamion mogą zawierać komórki rakowe i z czasem przekształcić się czerniaka lub złośliwy nowotwór skóry, a to poważne choroby, które mogą zagrażać życiu. Na pierwszy rzut oka trudno rozpoznać, które z nich mogą być niebezpieczne. Nieprawdą jest, że wszystkie wypukłe pieprzyki stanowią niebezpieczeństwo, ale w przypadku właśnie takich znamion warto skonsultować się lekarzem dermatologiem. 

Konsultacji z pewnością wymagają te duże i wypukłe pieprzyki oraz niesymetryczne, mające nieregularne brzegi. Warto zasięgnąć opinii specjalisty również wtedy, gdy pieprzyki stopniowo się zmieniają, co może dotyczyć zarówno ich wielkości, kształtu jak i koloru. W trosce o zdrowie, regularna obserwacja powstałych na ciele pieprzyków jest konieczna.
 

Sposoby usunięcia pieprzyków

Jedno jest pewne: pieprzyki same nie znikną. Jeśli lekarz stwierdzi, że znamię wygląda niepokojąco, może zdecydować o jego usunięciu. Obecnie dostępnych jest kilka form pozbycia się niechcianych znamion:

  • chirurgiczne wycięcie pieprzyka 
  • laserowe wypalenie
  • zamrożenie metodą krioterapii 
  • elektrokoagulacja

Usunąć można również te pieprzyki, które nie są niebezpieczne dla zdrowia, ale wyglądają nieestetycznie i wpływają na urodę, odbierając pewność siebie. 
 

Chirurgiczne usunięcie pieprzyka
fot. Canva/
Kateryna Kukota