Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Dlaczego skóra się starzeje? Po 40-stce lepiej tego nie róbmy
Kamil  Świętek
Kamil Świętek 29.03.2024 16:39

Dlaczego skóra się starzeje? Po 40-stce lepiej tego nie róbmy

Porównanie twarzy ze zmarszczkami i bez
Fot. Canva/TanyaLovus, Getty Images

Z biegiem czasu nasza skóra staje się coraz mniej jędrna, elastyczna i pełna blasku. To normalne. Jednakże poprzez nasze działania możemy wpłynąć na poprawę lub obniżenie jej kondycji. Wystarczy pojąć, jak starzeje się nasza skóra, aby wykorzystać tę wiedzę dla własnych korzyści.

Czynników genetycznych nie oszukasz

Chociaż stosowalibyśmy setki kremów przeciwzmarszczkowych, niektórych kwestii nie oszukamy. Wraz z wiekiem tracimy część tkanki chrzęstnej. To dlatego wiotczeje nam skóra wokół ust, czy nieco opada nam czubek nosa.

Mniejsza elastyczność skóry sprawia, że grawitacja działa na naszą niekorzyść, ciągnąć nasze policzki, brwi i powieki nieco w dół, tworząc imitację nieco „opadającej” twarzy.

Z kolei popularne zmarszczki to nic innego jak wynik zmniejszenia ilości tłuszczu podskórnego na: skroniach, policzkach, nosie, czy brodzie, przez co skóra w tych miejscach zaczyna się mało estetycznie fałdować, a oczy sprawiają wrażenie „zapadniętych”.

Skóra 2.png
Fot. Canva/A's Images
Ciało kobiety po 50-tce. Tych zmian nie unikniesz Worki pod oczami pojawiły się za wcześnie? Zwalcz je w mgnieniu oka

Z tymi problemami możesz zawalczyć

Zdecydowanie jednak możemy zawalczyć z innymi czynnikami, które powodują, że wyglądamy na kilka lat starczych, niż jesteśmy w rzeczywistości. Mowa tu o otyłości, która zdecydowanie dodaje lat. Ponadto sprzyja ona chorobom skóry, naroślom, czy rozstępom. Może powodować także żylaki.

Możemy też pracować nad naszą mimiką. Jeśli notorycznie powtarzamy gest unoszenia brwi, wówczas taki wyraz twarzy z czasem „utrwala się”, powodując mało estetyczne bruzdy na czole.

ZOBACZ TAKŻE: Aloes – odpowiedź na potrzeby dojrzałej urody. W PRL-u to był hit
 

Zmień nawyki, a zatrzymasz procesy starzenia się

Czego jeszcze nie lubi nasza skóra? W szczególności używek takich jak papierosy, czy alkohol. Po 40-stce kategorycznie z nich zrezygnuj. Środki te tylko przyspieszają czas pojawiania się zmarszczek i zaburzają prawidłowe odżywianie skóry.

Warto zadbać także o prawidłową pozycję snu. Idealnie byłoby spać na wznak, gdyż wówczas nie odbijalibyśmy sobie poduszki na twarzy. Niestety, ale z biegiem lat całonocne spanie na brzuchu, czy na boku, gdy nasza twarz wręcz „tonie” w poduszcze będzie widoczne na naszej cerze z samego rana.

Skóra 3.png
Fot. Canva/TanyaLovus, Getty Images