Czym dokarmiać ptaki zimą? Lasy Państwowe wydały poradnik
Kiedy temperatura spada poniżej zera, ptaki żyjące w miastach i parkach często mogą liczyć na pomoc ludzi. Wiele osób lubi dokarmiać ptaki, ale trzeba robić to tak, by im nie zaszkodzić. Lasy Państwowe wydały poradnik, w którym tłumaczą zasady mądrego karmienia ptaków podczas zimy.
Tym najlepiej dokarmiać ptaki zimą
Dobór pokarmu jest bardzo ważny, dlatego warto wiedzieć, czym karmić latających przyjaciół, aby im pomóc, a nie zaszkodzić.
Przede wszystkim pamiętajmy, że nie należy karmić ptaków chlebem , gdyż ich przewód pokarmowy nie jest dostosowany do takiego jedzenia - przypominają Lasy Państwowe. Pieczywo może im bardzo zaszkodzić, a nawet doprowadzić do śmierci.
Jak radzą Lasy Państwowe, jednym z dobrych pomysłów na pokarm są wszelkiego rodzaju nasiona , np. słonecznika i kukurydzy, a także ziarna takie jak proso, pszenica, owies. Dobre będą również orzechy , suszone lub świeże owoce , a także gotowane warzywa.
Jak mądrze karmić ptaki zimą?
Wiemy już, jakimi nasionami najlepiej karmić zimą ptaki, ale gdzie umieścić taki posiłek ?
Karmniki to świetne miejsca dla ptaków, gdzie mogę chwilę odpocząć, a także pożywić się wartościowym pokarmem. Dobrym pomysłem jest także umieszczenie w pobliżu karmnika także poidełka, gdyż ptakom w zimie często brakuje wody - czytamy w poradniku Lasów Państwowych.
Leśnicy podkreślają, by pamiętać również o systematycznym czyszczeniu karmnika i usuwaniu z niego niezjedzonych resztek pokarmu.
Można też korzystać z tzw. “pyz”, czyli gotowych mieszanek tłuszczowo-nasiennych w formie kul lub dzwonków. Można je kupić w większości sklepów zoologicznych, a czasem pojawiają się w sklepach takich jak Lidl czy Biedronka
Dokarmianie ptaków: to może decydować o życiu zwierząt
Eksperci Lasów Państwowych radzą, by pokarm dla ptaków kłaść w tym samym miejscu, gdyż ptaki szybko przyzwyczajają się. Gdy decydujemy się na dokarmianie, trzeba trzymać się tego postanowienia .
Trzeba także je regularnie dokarmiać do końca zimy. Konsekwencja może tu decydować o życiu zwierząt, gdyż mocno przywiązują się one do okazywanego wsparcia - podkreślają leśnicy.