Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Darmowa komunikacja miejska dla emerytów. Jest jeden warunek
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 25.03.2024 10:00

Darmowa komunikacja miejska dla emerytów. Jest jeden warunek

Pasażerowie w autobusie i kasownik z biletem
Fot. Canva Pro/Monkey Bussiness Images ; Canva Pro/Simon Kadula

Emeryci w Polsce mogą korzystać z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską. To ogromne udogodnienie dla starszych osób, które nie mają samochodu lub z racji wieku nie są zdolne do jego bezpiecznego prowadzenia. Ten przywilej przysługuje jednak określonej grupie osób. Aby z niego skorzystać trzeba spełnić jeden warunek! 
 

Darmowa komunikacja miejska w Polsce

W Polsce od lat obowiązują przepisy, na podstawie których pewne grupy społeczne mogą korzystać z przejazdów komunikacją miejską na preferencyjnych warunkach: dotyczą one m.in. uczniów, studentów, emerytów, rencistów czy osób niepełnosprawnych.

Najstarsi, po spełnieniu jednego, ważnego warunku, mogą jeździć autobusami i tramwajami zupełnie za darmo. To spora pomoc, ponieważ seniorzy często korzystają wizyt u lekarzy i specjalistów, a przy ograniczonej wysokości emerytury i narastających opłatach np. za leki, czasami liczy się dosłownie każda złotówka. Darmowy bilet z pewnością pozwoli nieco zaoszczędzić.

Starsza kobieta liczy pieniądze
Fot. Canva Pro/manassanant pamai

Co więcej, korzystanie z komunikacji miejskiej będzie też lepsze dla środowiska i dla zdrowia, niż jeżdżenie samochodem bądź taksówkami. Badania wskazują bowiem, że Polacy po 60-tce mają zbyt mało ruchu, a to wiąże się ze spadkiem jakości życia. Przejście się choćby na przystanek może znacznie poprawić tę sytuację.

 

Emerytura bez podatku na nowych zasadach. Padła wstępna data NFZ oferuje darmową dietę. Przeznaczenie? Nie tylko dla emerytów

Bezpłatne przejazdy dla emerytów. Kto może z nich skorzystać?

Aby jeździć autobusami i tramwajami bez biletu należy spełnić tylko jeden warunek. Kluczowe jest tutaj... kryterium wieku. Bezpłatne przejazdy komunikacją miejską przysługują bowiem wszystkim, którzy ukończyli 70. rok życia. 

Skorzystanie z tej znaczącej ulgi nie wymaga wcześniejszego składania wniosków czy wypełniania jakichkolwiek formularzy. Wystarczy, że podróżujący senior będzie miał przy sobie dokument poświadczający wiek, na przykład dowód osobisty. 
 

Darmowe przejazdy przed "siedemdziesiątką"? W tych miastach to możliwe

Przepisy mówiące o tym, że osoby, które ukończyły 70. rok życia, mogą jeździć komunikacją miejską za darmo, są przepisami ogólnokrajowymi. Określają jednak maksymalną granicę wieku, od której możliwa jest jazda bez biletu. Miasta i gminy mogą tę granicę obniżyć na podstawie przepisów wewnętrznych.

Pasażer podaje bilet kierowcy autobusu
Fot. Canva Pro/Syda Production

Z takiej opcji skorzystało już kilka miejscowości, w których seniorzy mają możliwość jeżdżenia za darmo wcześniej niż po ukończeniu 70 lat.

I tak, w Bydgoszczy, we Wrocławiu i w Lublinie za darmo autobusami i tramwajami jeżdżą seniorzy, którzy ukończyli 65. rok życia. W Warszawie, wszyscy powyżej 65. roku życia mogą kupić roczny "bilet seniora", który kosztuje jedynie 50 zł. Natomiast w Szczecinie, ulgowe bilety (wynoszące 50% wartości biletu normalnego) przysługują kobietom, które ukończyły 55 lat i mężczyznom w wieku powyżej 60 lat.