Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Polacy po 60-tce mają za mało ruchu. "Bez ćwiczeń spada jakość życia"
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 23.03.2024 13:58

Polacy po 60-tce mają za mało ruchu. "Bez ćwiczeń spada jakość życia"

Mężczyzna na łóżku
Fot. Canva/Rido

Wyniki badań aktywności ruchowej dojrzałych Polaków nie napawają optymizmem. W wieku 60+ ruszamy się mniej w porównaniu z rówieśnikami innych krajów Europy. Najgorzej sytuacja wygląda w grupie osób najstarszych. Szacuje się, że połowa 75-latków jest nieaktywna.

Ruch po 60-tce? Królują spacery

Jak wynika z badania Polsenior2, osoby starsze w Polsce rzadko uprawiają typowe sporty, jak gry zespołowe czy indywidualne. Ulubioną formą ruchu są zaś krótkie spacery, praca na działce lub w ogrodzie, wycieczki piesze, zbieranie grzybów i przejażdżki na rowerze. Osoby w dojrzałym wieku lubią zatem łączyć ruch ze swoim hobby.

Niestety, poziom aktywności fizycznej - nawet tej najmniej intensywnej - zmniejsza się znacząco wraz z wiekiem. Powodów jest kilka. Polacy 60+, którzy ruszają się mało, najczęściej tłumaczą to stanem zdrowia. Jedna trzecia osób po 60-tce deklaruje, że nie odczuwa takiej potrzeby. Ponad 13 proc. twierdzi, że nie ma na to czasu. Niestety, skutki siedzącego trybu życia są fatalne.

Projekt bez nazwy - 2024-03-23T135332.497.jpg
Fot. Canva/RobertKneschke
73-latka zdobyła Mount Everest. Radzi, jak w tym wieku dbać o kondycję Ma 82 lata i startuje w triathlonach. To jego sekret wiecznego wigoru

Wraz z wiekiem ruchu coraz mniej

Badania potwierdzają istotny spadek sprawności i rosnące wraz z wiekiem ryzyko niepełnosprawności wśród osób, które ruszają się za mało. W Polsce to duży problem, bo w naszym kraju odsetek dojrzałych osób z niepełnosprawnościami jest wyższy w porównaniu z zachodem Europy.

Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że niemal 13 proc. osób dorosłych zgłosiło, że ma trudności w przejściu 500 m po płaskim terenie, a kłopoty z samodzielnym wejściem i zejściem ze schodów na pierwsze piętro zgłosiło 15% osób dorosłych, przy czym były to przede wszystkim osoby najstarsze. 

Projekt bez nazwy - 2024-03-23T135428.083.jpg
Fot. Canva/RobertKneschke

Nie ma lepszej recepty na zdrowie

Jak podkreślają autorzy raportu Polsenior2, zmian związanych ze starzeniem nie można całkowicie uniknąć, możliwe jest jednak ich złagodzenie poprzez stosowanie odpowiednich działań. Podstawową pomocą jest tu ruch: lepszy sposób na poprawę jakości życia po prostu nie istnieje.

Każda forma aktywności będzie lepsza od siedzącego trybu życia, a można zacząć choćby od krótkiego spaceru po okolicy. Zwłaszcza, że z badania jednoznacznie wynika, że korzyści są jak najbardziej realne. Wśród osób 60+, które zażywają odpowiedniej dawki ruchu, większość robi to właśnie dla zdrowia, ponad połowa dla przyjemności, a dla 33 proc. to najlepsza forma wypoczynku.