Do sanatorium po nowotworze piersi. Za 24 dni zabiegów płaci ZUS
Rehabilitacja sanatoryjna w Polsce po leczeniu nowotworu piersi jest dla wielu kobiet bezpłatna. Pacjentkom przysługuje turnus, podczas którego dostają wsparcie w dochodzeniu do pełnej sprawności. By udać się do sanatorium na takie leczenie, trzeba spełnić kilka warunków.
Sanatorium po nowotworze piersi: wskazania i warunki
Turnus po leczeniu nowotworów piersi trwa 24 dni. Pacjentki przez cały ten czas znajdują się pod opieką zespołu fachowców złożonego z lekarzy, fizjoterapeutów, psychologów i pielęgniarek.
Program rehabilitacji obejmuje
ćwiczenia oraz zabiegi fizykalne
, oddziaływania psychologiczne, edukację zdrowotną i promocję zdrowia. Rodzaj i liczba zabiegów są dostosowane do indywidualnych możliwości i potrzeb osoby skierowanej na rehabilitację.
Wskazania
do rozpoczęcia leczenia w
sanatorium
po przebytym nowotworze piersi to:
- dolegliwości po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego,
- obrzęk limfatyczny kończyny górnej,
- ograniczenie ruchomości kończyny górnej.
Z rehabilitacji po leczeniu nowotworu gruczołu piersiowego można skorzystać w następujących terminach :
- 9 miesięcy po ukończeniu leczenia chemioterapeutycznego,
- 9 miesięcy po ukończeniu leczenia radioterapeutycznego,
- 9 miesięcy po zabiegu operacyjnym w przypadku ukończenia leczenia radioterapeutycznego,
- 12 miesięcy po zabiegu operacyjnym w przypadku ukończenia leczenia chemioterapeutycznego i radioterapeutycznego.
Należy ponadto być w dobrym stanie ogólnym , a wszelkie rany pooperacyjne powinny być już zagojone
Bezpłatne sanatorium po raku piersi: dla kogo?
Na nieodpłatną rehabilitację mogą zostać skierowane kobiety przebywające na zwolnieniu lekarskim , pobierające świadczenie rehabilitacyjne lub okresową rentę z tytułu niezdolności do pracy, jak również kobiety pracujące, które z powodu nowotworu są zagrożone całkowitą lub częściową niezdolnością do pracy.
Podstawą skierowania na rehabilitację jest orzeczenie lekarza orzecznika ZUS , które jest wydawane m.in. na wniosek lekarzy leczących pacjentkę.
ZUS przypomina, że rehabilitacja lecznicza przynosi korzyści pacjentkom, które w wyniku poprawy stanu zdrowia i funkcji organizmu otrzymują szansę odzyskania zdolności do pracy . Tym samym kobiety, mimo często koniecznej kontynuacji leczenia, mogą być aktywne zawodowo.
Sanatorium po nowotworze piersi: potrzebne dokumenty
By udać się na leczenie sanatoryjne opłacane przez ZUS, należy złożyć wniosek . ZUS wymaga:
- wniosku o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS (wzór – formularz PR-4) – musi go wypełnić i podpisać lekarz, który prowadzi leczenie,
- dokumentacji medycznej z leczenia (np. konsultacje lekarskie, karty informacyjne leczenia szpitalnego, badania obrazowe i laboratoryjne)
Wniosek można złożyć w formie elektronicznej lub drukowanej. W przypadku wysyłki elektronicznej, wniosek składa lekarz. W przypadku wniosku pisemnego, musi podpisać się na nim lekarz, a wysyłamy go pocztą lub składamy w ZUS-ie osobiście.