Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Do sanatorium można jechać po relaks. Czym są kuracje antystresowe?
Sara Karmańska
Sara Karmańska 30.04.2024 13:06

Do sanatorium można jechać po relaks. Czym są kuracje antystresowe?

Zestresowana kobieta
Fot. Canva/fizkes, Getty Images

Wyjazd do sanatorium zazwyczaj kojarzy się z troską o zdrowie fizyczne. Pobyt w uzdrowisku w połączeniu z kuracją i rehabilitacją może pomóc w powrocie do zdrowia. Do sanatorium można jednak wybrać się także po to, by podreperować zdrowie psychiczne i zwalczyć skutki stresu. Wiele uzdrowisk oferuje specjalne kuracje.

Kto może skorzystać z kuracji antystresowej?

Antystresowy pobyt w sanatorium ma na celu zmniejszenie napięcia mięśniowego i wzmocnienie ogólnej kondycji psychofizycznej. Podczas wyjazdu można wzmocnić system nerwowy, podnieść energię, poprawić pamięć i koncentrację, zwiększyć samoocenę i pewność siebie, a także wyciszyć emocje. 

Turnusy antystresowe są kierowane do wszystkich, ale często korzystają z nich np. funkcjonariusze i pracownicy cywilnych policji lub straży pożarnej. Takie turnusy są często dofinansowywane przez Skarb Państwa. W przypadku osób prywatnych pracujących w innych branżach, za pobyt trzeba z reguły zapłacić z własnej kieszeni. Ceny są bardzo zróżnicowane i zależą od sanatorium, a także terminu i długości pobytu.

zestresowany mężczyzna.jpg
Fot. Canva/Prostock-studio
Czy w sanatoriach dochodzi do zdrad? Statystyki mówią same za siebie Sanatorium to nie tylko kuracje. Takie atrakcje czekają w uzdrowiskach

Dla kogo pobyt psychoterapeutyczny w sanatorium?

Na pobyt antystresowy do sanatorium mogą udać się osoby, które zmagają się z problemami emocjonalnymi, a także z samotnością oraz sytuacjami stresowymi. To także odpowiedź na potrzeby osób, które mają za sobą trudne lub traumatyczne sytuacje życiowe. Taki wyjazd może pomóc uporać się z niepokojem, lękami, przygnębieniem, a także pomóc w leczeniu depresji.

Na antystresowy wyjazd do sanatorium mogą także zdecydować się osoby, które doświadczają żałoby, dolegliwości fizycznych o niejasnej przyczynie czy też poszukują wsparcia psychologicznego w sytuacji ciężkich chorób u siebie lub najbliższych. To także oferta skierowana do osób, które są zainteresowane samorozwojem  i samopoznaniem.

ZOBACZ TEŻ: Kolejki do sanatoriów na NFZ nadal długie. Jest sposób, by je ominąć

Co czeka na kuracjuszy?

Pobyt antystresowy w sanatorium obejmuje często konsultacje lekarskie i fizjoterapeutyczne, konsultacje psychiatryczne oraz zabiegi, które pomogą uporać się ze stresem i napięciem. 

Wśród zabiegów proponowanych przez uzdrowiska dla uczestników pobytów antystresowych znajdują się między innymi: 

  • sesje w grocie solnej,
  • rehabilitacje,
  • masaż na łóżku wodnym,
  • aromaterapia,
  • muzykoterapia,
  • kąpiel perełkowa z ozonem i olejkami eterycznymi,
  • antystresowy masaż twarzy, szyi i dekoltu,
  • rozluźniający masaż karku,
  • jacuzzi.
zestresowana kobieta 2.jpg
Fot. Canva/Liudmila Chernetska, Getty Images