Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Doskonały prezent na Dzień Matki dla czytelniczek. Wraca przyjemność z czytania
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 18.05.2024 15:00

Doskonały prezent na Dzień Matki dla czytelniczek. Wraca przyjemność z czytania

Kobieta czyta książkę
Fot. Pexels/Polina Tankilevitch

To naturalne, że wraz z wiekiem nasz wzrok może stać się słabszy. Nie oznacza to jednak, że trzeba rezygnować z przyjemności czytania. Jeżeli nasza mama to zapalona czytelniczka, w Dzień Matki można sprawić jej wielką przyjemność nową powieścią czy biografią. Dzięki temu pomysłowi wady wzroku nie będą przeszkodą!

Czytanie: rozrywka i recepta na zdrowie

Kto czyta, ten żyje podwójnie. Czytanie to nie tylko przyjemność poznawania nowych światów i historii, a nawet nie tylko rozrywka i przerwa od trudów codziennego dnia. Czytanie daje też wiele korzyści dla zdrowia. Poprawia pamięć, koncentrację, wspomaga rozwój osobisty. Nasze mamy nie muszą rezygnować z czytania nawet wtedy, kiedy skarżą się na gorszy wzrok.

Trzeba wiedzieć, że osoby w dojrzałym wieku należą do najbardziej zapalonych czytelników w Polsce. Czytanie książek w grupie wiekowej 60-70 lat deklaruje 40 proc. osób , a powyżej 70 roku życia - 32 proc. To jednak zrozumiałe, że nawet nasza pasja może przestać sprawiać nam radość, jeżeli w czytaniu przeszkadza nam gorszy wzrok. Jest jednak na to rada, a Dzień Matki to dobra okazja, by sprawić prezent naszej mamie-czytelniczce.

Projekt bez nazwy - 2024-05-18T145639.479.jpg
Fot. Canva/GheetaShree
85-latek z Kalisza napisał maturę. Poruszająca reakcja egzaminatora Darmowa podróż PKP. Wielka okazja dla rodzin już w czerwcu

Dzień Matki 2024: prezenty dla czytelniczek

W Polsce coraz większą popularnością cieszą się książki z dużym drukiem. To rozwiązanie, które nie tylko chroni wzrok, ale przede wszystkim sprawia, że osoby z gorszym wzrokiem mogą nadal cieszyć się czytaniem. Kolejne wydawnictwa wprowadzają do oferty specjalne edycje książek skierowane właśnie do osób gorzej widzących.

Z przeglądu ofert w księgarniach wynika, że wśród książek z dużą czcionką znajdziemy coś dla wszystkich mam-czytelniczek. Dla fanek kryminalnych historii dostaniemy np. powieści Remigiusza Mroza, a sympatyczki książek obyczajowych mogą poznać opowieści Jakuba Małeckiego czy Joanny Tekieli. Bardzo bogaty wybór znajdziemy w działach z literaturą piękną. Znajdzie się coś dla fanek Olgi Tokarczuk - jej powieści również dostępne są w wydaniach ułatwiających czytanie.

Projekt bez nazwy - 2024-05-18T145722.724.jpg
Fot. Canva/VladaKaprovich

Jak zauważyliśmy, najmniejszy wybór książek z dużą czcionką będziemy mieli dla czytelniczek literatury faktu, ale i tutaj znajdzie się kilka biografii, reportaży czy książek podróżniczych, które powinny trafić w gust naszych mam.

Nie tylko książka. Co kupić czytelniczce na Dzień Matki?

Książki z dużym drukiem to nie jedyny "czytelniczy" prezent, jaki możemy podarować mamie w jej dniu. Jeżeli dysponujemy nieco większym budżetem, można pomyśleć o czytniku e-booków. Na rynku jest kilka dobrych modeli, których ceny zaczynają się od ok. 400 zł. W przypadku czytnika problem z wielkością czcionki znika, bo możemy regulować ją sami.

Jeżeli mamy już gotowy prezent, taki jak książka lub czytnik, warto pomyśleć o drobnym dodatku, który uprzyjemni czytanie. W sklepach dostępne są np. podpórki pod książki, dzięki którym łatwiej utrzymać książkę podczas czytania. Miłym dodatkiem będzie też stylowa zakładka, a także coś, co jeszcze bardziej uprzyjemni chwile z książką: np. pyszna herbata i elegancka filiżanka lub kubek.