Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Dzięki tej roślinie kleszcze będą od ciebie uciekać. Wystarczy pić codziennie
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 24.05.2024 12:20

Dzięki tej roślinie kleszcze będą od ciebie uciekać. Wystarczy pić codziennie

Kobieta poje napar
fot. Canva/Valerii Honcharuk

Obecnie na rynku dostępnych jest szereg preparatów, których zadaniem jest odstraszenie kleszczy czy też innych, uprzykrzających życie owadów. Nie każdy jednak wie, że nie trzeba sięgać po silne, chemiczne preparaty, by ochronić się przed atakiem małych pajęczaków. Równie skuteczne mogą być też naturalne środki — szczególnie jedna roślina, która nie tylko odstrasza kleszcze, ale też wspomaga walkę z boreliozą. 
 

Kleszcze atakują. Z roku na rok coraz więcej zachorowań na boreliozę

Wraz z nadejściem ciepłych miesięcy kleszcze, czyli malutkie pajęczaki, rozpoczynają swoją letnią aktywność. Występują w lasach, na łąkach, a nawet w zwykłej trawie i przydrożnych krzakach, czekając na swoje ofiary. Kleszcze żywią się ludzką krwią, wpijając się w ciało i zatapiając głowę pod skórą człowieka. Samo ugryzienie nie jest bolesne, a kleszcz jest praktycznie niewyczuwalny — nawet okazjonalne drapanie się w miejscu, w którym się wczepił nie robi mu większej krzywdy. 

Niestety, wiele z tych pajęczaków jest nosicielami bakterii Borrelia burgdorferi, która prowadzi do rozwoju boreliozy. To niezwykle podstępna i trudna do wyleczenia choroba, na którą z roku na rok zapada coraz więcej osób. Objawy boreliozy mogą być podobne do objawów wielu innych chorób, dlatego często trudno o szybką diagnostykę. Na trop może naprowadzić rumień, który pojawia się wokół ugryzienia, ale... nie w każdych przypadkach, czasami nie zostaje żaden ślad, a borelioza i tak się rozwija prowadząc do powikłań neurologicznych (w tym kleszczowego zapalenia opon mózgowych), stawowych i sercowych.

Kleszcz
fot. Canva/ArtBoyMB


 

Zrób to raz na 3 lata i nie martw się o kleszcze. Najlepsza metoda Najlepsza ryba, a Polacy prawie jej nie znają. Jest najzdrowsza i tania

Jak się chronić przed kleszczami. Czystek przychodzi na ratunek!

Ugryzieniom kleszczy można zapobiec, stosując odpowiednią ochronę. Najpopularniejsze są środki dostępne w sklepach i aptekach, ale warto też sięgnąć po sprawdzone, naturalne sposoby. Niekwestionowanym liderem wśród roślin odstraszających kleszcze jest czystek, czyli krzew rosnący przede wszystkim w Basenie Morza Śródziemnego. 

Czystek ma charakterystyczny zapach, który odstrasza zarówno kleszcze jak i komary. Pijąc regularnie napar z czystka sprawimy, że substancje odpowiedzialne za ten zapach będą się wydzielały wraz z naszym potem. Dzięki temu i my będziemy pachnieć jak czystek, a to oznacza, że będziemy nieatrakcyjni dla pajęczaków. Czystek można pić w formie naparu, ale można go też nanieść bezpośrednio na skórę - wystarczy schłodzić napój i rozprowadzić go po skórze np. za pomocą wacika. 
 

Czystek
fot. Canva/Sarah2

Nie tylko odstrasza, ale i leczy. Czystek pomaga w walce z boreliozą

Czystek ma szerokie zastosowanie w kontekście zdrowia, a nawet urody. Jak się okazuje, może być też pomocny przy leczeniu boreliozy, czyli choroby przenoszonej przez kleszcze. Wszystko za sprawą polifenoli, które wykazują działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe.

To sprawia, że czystek jest świetną receptą na różnego rodzaju przeziębienia i stany zapalne. Wzmacnia odporność, łagodzi alergie i pomaga w usuwaniu z organizmu toksyn i metali ciężkich. Ma też świetny wpływ na układ trawienny. W kosmetyce znajduje zastosowanie jako środek łagodzący trądzik i inne problemy skórne.