Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Zrób to raz na 3 lata i nie martw się o kleszcze. Najlepsza metoda
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 04.04.2024 12:34

Zrób to raz na 3 lata i nie martw się o kleszcze. Najlepsza metoda

Kleszcz na ciele
Fot. Canva/JerzyGorecki

Kleszcze to prawdziwa zmora spacerów po parkach i lasach. Po łagodnej zimie znów dają o sobie znać: w tym roku jest ich co niemiara. Kryją się nie tylko w drzewach, ale i w trawie, a po jednym spacerze możemy znaleźć na ubraniach lub ciele nawet kilka. Jak ustrzec się najgroźniejszej choroby przenoszonej przez kleszcze? Naprawdę skuteczny sposób jest tylko jeden.
 

Kleszczowe zapalenie mózgu: co to jest?

Kleszczowe zapalenie mózgu to ostra i niezwykle groźna choroba. W jej wyniku może dojść do licznych powikłań. To np. niedowłady, porażenia, zaniki mięśni, padaczka i liczne nieodwracalne zmiany neurologiczne i psychiatryczne. Może pojawić się depresja. W jednym przypadku na 100 kleszczowe zapalenie mózgu kończy się śmiercią.

W Polsce na kleszczowe zapalenie mózgu zaczyna chorować nawet 400 osób rocznie. Można zarazić się nie tylko wiosną i latem, w czasie największej aktywności kleszczy, ale właściwie przez cały rok. Łagodne jesienie i zimy sprawiają, że ryzyko występuje także wtedy. Najwięcej zachorowań obserwuje się w rejonach północno-wschodniej Polski.

Projekt bez nazwy - 2024-04-04T112727.241.jpg
Fot. Canva/ArtBoyMB
Ważne zmiany w wystawianiu recept. Co to oznacza dla pacjentów? Zgaga "lubi" tę pozycję snu. Lepiej przewrócić się na drugi bok

Jak uchronić się przed kleszczami?

Kleszczowe zapalenie mózgu zaczyna rozwijać się po ukąszeniu przez kleszcza zarażonego wirusem. Problem w tym, że nigdy nie da się przewidzieć, kiedy "złapiemy" takiego kleszcza. Czasami jego wykrycie może być trudne. Zanim zorientujemy się, że wbił się w nasze ciało, miną tygodnie. Dlatego lepiej jest zapobiec skutkom ukąszenia kleszcza niż martwić się o tę ostrą chorobę.

Obecnie istnieje jeden skuteczny sposób ochrony przed kleszczowym zapaleniem mózgu. To szczepienie, które najpierw trzeba przyjąć w trzech dawkach, a potem co 3 do 5 lat powtarzać w dawkach przypominających. Szczepionki przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu są bardzo skuteczne. Na 100 szczepionych aż 95 osób wytwarza przeciwciała zabezpieczające przed powikłaniami.

Szczepionki przeciw KZM są bezpieczne

By zaszczepić się przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu, należy przyjąć najpierw szczepienie podstawowe w trzech dawkach. Drugą dawkę przyjmujemy 1 do 3 miesiącach od pierwszej, a trzecią po 5-12 miesiącach od drugiej. Potem odporność utrzymuje się co najmniej 3 lata, więc zalecane są dawki przypominające.

O szczepionkę należy zapytać lekarza. Można ją zrealizować w punkcie podstawowej opieki zdrowotnej lub w prywatnej przychodni. W przypadku szczepienia przeciw kleszczowemu zapaleniu mózg w POZ, kwalifikacja do szczepienia i wykonanie szczepienia są bezpłatne. Za szczepionkę płaci osoba szczepiona. Koszt jednej dawki waha się od 70 do 170 zł.

Trzeba pamiętać, że szczepionka przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu nie chroni przed boreliozą, również przenoszoną przez kleszcze. Dotychczas nie stworzono skutecznej szczepionki. W Stanach Zjednoczonych trwają próby jej opracowania, lecz póki co nie jest jeszcze dostępna.