Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Posadź to w ogrodzie i nie martw się o kleszcze! Będą omijać twój dom z daleka
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 07.04.2024 17:26

Posadź to w ogrodzie i nie martw się o kleszcze! Będą omijać twój dom z daleka

Dojrzała kobieta w ogrodzie i kleszcz
fot. Canva/imv ; Canva/Syda Productions

Kleszcze to zmora wiosenno-letnich miesięcy. Niestety, to właśnie one sprawiają, że relaks na trawie czy spacer po lesie mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Małe pajęczaki można znaleźć także w przydomowych ogródkach, co jest niebezpieczne dla domowników. Na szczęście jest pewna roślina, która skutecznie odstrasza nie tylko kleszcze, ale też komary.
  

Coraz więcej kleszczy w Polsce. Ich ukąszenie może być niebezpieczne

Mimo że są malutkie, bo osiągają wielkość co najwyżej 30 mm, i czasami trudno je dostrzec, to potrafią być bardzo niebezpieczne. Kleszcze na dobre zadomowiły się już w polskich lasach, parkach i ogrodach. Samo ugryzienie kleszcza nie jest bolesne — jest wręcz niewyczuwalne, co tylko pogarsza ogólną sytuację. Kleszcze przenoszą bowiem różnego rodzaju choroby, więc kluczowe jest ich szybkie wykrycie i skuteczne usunięcie.

Wszystko dlatego, że wraz z ugryzieniem kleszcz wpuszcza do organizmu żywiciela (np. człowieka) liczne niebezpieczne patogeny, prowadzące do rozwoju takich chorób jak:

 • borelioza
 • kleszczowe zapalenie mózgu
 • babeszjoza
 • ludzka anaplazmoza granulocytarna
 • ludzka erlichioza monocytarna
 • grypa bałkańska
 • tularemia


Ponadto ich ugryzienie może prowadzić do wielu zmian skórnych i alergii. Niestety, obecnie w Polsce kleszczy jest coraz więcej, dlatego spędzając czas na świeżym powietrzu, nie tylko w lesie, ale nawet u siebie w ogródku trzeba bardzo uważać. Warto też zastosować skuteczne metody, które zmniejszają ryzyko ataku pajęczaka.

Kleszcz
fot. Canva/ArtBoyMB


 

Dieta na wiosnę, by czuć się młodo i zdrowo. Co jeść, a czego unikać? Wystarczy wyrobić jeden nawyk na spacerach. Poprawia nastrój na 8 godzin

Wrotycz pospolity ochroni przed kleszczami

To naturalne, że wraz z nadejściem ciepłych dni chcemy spędzać jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. W najlepszej sytuacji są posiadacze własnych domów z ogródkiem, którzy mogą odpoczywać na zielonej trawie kiedy tylko zapragną! Niestety, kleszcze mogą skutecznie pokrzyżować te plany. Ich obecność w trawie sprawia, że z coraz większą obawą podchodzimy do organizacji pikników czy bosego biegania po podwórku. Na szczęście nie ma takich problemów, których nie dałoby się rozwiązać. Jest pewna roślina, której obecność w ogrodzie skutecznie odstrasza różnego rodzaju owady, komary i kleszcze. 

Wrotycz pospolity, bo o nim mowa, to wysoka na 1,5 metra roślina o spłaszczonych, pomarańczowo żółtych kwiatach. Jak sama nazwa wskazuje, w Polsce jest dość pospolita i występuje przy drogach i na miedzach. Jej uprawa jest bardzo prosta, ale należy ją kontrolować, ponieważ wrotycz jest dość mocno ekspansywna i może zdominować ogród. Chociaż, przy takich zagrożeniach, jakie niosą kleszcze, może nie byłoby to złe rozwiązanie. Wrotycz ma bowiem niezwykłe właściwości, które sprawiają, że owady i pajęczaki trzymają się od niej z daleka. Wszystko za sprawą swojego charakterystycznego zapachu, przypominającego nieco kamforę. To jeden z tych aromatów, którego owady wyjątkowo nie lubią. Im więcej wrotycza w ogrodzie, tym mniej kleszczy i komarów. 

Wrotycz pospolita
fot. Canva/Алексей Филатов

Czytaj też: Zrób to raz na 3 lata i nie martw się o kleszcze. Najlepsza metoda
 

Inne metody ochrony przed kleszczami

Wrotycz to dobre rozwiązanie, by uchronić otoczenie domu przed niebezpiecznymi pajęczakami. Jednak na kleszcze można trafić nie tylko w przydomowym ogródku, ale praktycznie wszędzie tam, gdzie znajdują się trawy, drzewa i krzewy. Dlatego wychodząc na spacer, warto zastosować środki ochrony, które zmniejszą ryzyko ugryzienia kleszcza i pomogą ochronić swoje zdrowie:

 1. Idąc do lasu lub w miejsca, gdzie znajduje się największa ilość kleszczy, zadbaj o to, by zasłonić ręce i nogi. Dobrze jest ubrać długie spodnie i koszulki z długim rękawem.
 2. Użyj sprayu odstraszającego owady.
 3. Wybierz jasną odzież, na której łatwiej będzie zobaczyć drobne pajęczaki.
 4. Planując spacer, wybierz godziny popołudniowe, ponieważ kleszcze są najbardziej aktywne rano i późnym popołudniem.
 5. Dokładnie obejrzyj ciało po powrocie do domu. 

Najważniejsze, by nie rezygnować z aktywności na świeżym powietrzu, ponieważ udowodniono, że kontakt z naturą poprawia zdrowie, co dotyczy zarówno młodych osób jak i seniorów. Przebywanie na dworze, sport, a nawet zwykły relaks mogą zdziałać cuda!