Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Czy grillowanie jest zdrowe? Trzymaj się tych ośmiu zasad
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 07.04.2024 14:45

Czy grillowanie jest zdrowe? Trzymaj się tych ośmiu zasad

Przyjęcie z grillem
Fot. Canva/RgStudio

Rusza sezon na wiosenne grillowanie. Na naszych piknikowych stołach powoli pojawiają się pierwsze dania z rusztu. Grillowane potrawy są smaczne, ale czy aby na pewno nam nie szkodzą? Dietetycy mówią o wielu zaletach grillowania, ale nie przymykają oka na ryzyka. Jak zatem grillować, by było zdrowo?

Grillowanie ma wiele zalet

Największa korzyść z grillowania dotyczy mięs. Mięsne potrawy i przekąski z grilla będą zdrowsze od smażonych, ponieważ tłuszcz wytapia się i mięsa nie będą go wchłaniać podczas przygotowywania. Trzeba jednak wiedzieć, że wysoka temperatura jest jednocześnie naszym wrogiem. Szczególnie, jeżeli jedzenie przetrzymamy na ruszcie zbyt długo.

Podczas grillowania mięsa w wysokich temperaturach mogą powstawać szkodliwe związki chemiczne. "Dlatego ważne jest zachowanie umiaru i stosowanie odpowiednich praktyk grillowania, takich jak ograniczenie narażenia na dym czy unikanie nadmiernego przypalania potraw" - apelują eksperci z Wojewódzkich Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych.

Projekt bez nazwy - 2024-04-07T130614.954.jpg
Fot. Canva/RgStudio

Dla miłośników warzyw są dobre wiadomości. Z badań amerykańskiego Instytutu Badań nad Rakiem wynika, że warzywa przygotowywane na grillu nie wytwarzają amin heterocyklicznych. Są to toksyczne związki, które podczas grillowania mogą tworzyć się w mięsie i wywoływać liczne choroby.

Obowiązkowa porcja warzyw na ruszcie to jednak nie jedyna rada na zdrowsze grillowanie. O czym jeszcze warto pamiętać podczas przygotowywania dań w plenerze?

Warzywo bezcenne w dojrzałej diecie. Aż żal, że tak szybko znika ze sklepów Pij to codziennie i ciesz się szczupłą sylwetką. Wystarczy parę kropel

Zasady zdrowego grillowania

Dietetycy przypominają, że istnieje wiele sposobów, by zredukować powstawanie szkodliwych substancji podczas grillowania, by nasza dieta była zdrowa. Wyrób w sobie kilka prostych nawyków, a podczas pikników będzie można cieszyć się jedzeniem nie tylko pysznym, ale i bezpiecznym.

1. Ustaw ruszt wysoko, w górnej części grilla, nie tuż nad węglem.

2. Stosuj tacki i folie aluminiowe. Ograniczą bezpośredni kontakt produktu z dymem i jego wytwarzanie ze spalonego tłuszczu.

3. Zanim wrzucisz jedzenie na ruszt, poczekaj, aż płomień zgaśnie. Połóż jedzenie dopiero, gdy węgiel będzie się żarzył. Produkty będą potrzebowały trochę więcej czasu na dokładne upieczenie, ale dzięki temu zmniejszy się intensywność tworzenia się szkodliwych związków.

4. Reguluj dostęp powietrza. Często w bocznej ścianie grilla widać „okienko”, które ogranicza nadmierne gromadzenie się dymu w przykrytym grillu.

Projekt bez nazwy - 2024-04-07T130721.287.jpg
Fot. Canva/RgStudio

5. Do marynat nie dodawaj dużo tłuszczu i alkoholu. Dodaj smaku ziołami najlepiej świeżymi: np. rozmarynem, tymiankiem, oregano i czosnkiem. Zawierają dużą ilość antyoksydantów ograniczających powstawanie szkodliwych substancji.

6. Unikaj gotowych mieszanek przypraw "grillowych". Zdrowsze i smaczniejsze będą samodzielne kompozycje ziół.

7. Wybieraj dobrej jakości mięso. Warto urozmaicić naszą kuchnię i grillowe menu o drób i ryby, a zamiast karkówki wybrać np. polędwicę. Podziel mięso na porcje o grubości do 2,5 centymetra. Grubsza porcja może szybko się przypalić, a w środku nadal będzie surowa.

8. Regularnie myj grill. Przed każdym użyciem usuń spalony tłuszcz, który osadza się podczas grillowania. Jest on bardzo szkodliwy dla zdrowia.

Zaleta grillowania, o której często zapominamy

Nie trzeba być mistrzem kuchni, by cieszyć się zdrowym jedzeniem z grilla podczas pikników, majówek czy na działkach. Dzięki zasadom zdrowego grillowania można delektować się potrawami na świeżym powietrzu i nie martwić się zanadto o ich szkodliwy wpływ na zdrowie. Grillujmy więc śmiało - zwłaszcza, że ma to jeszcze jedną wielką zaletę.

Grillowanie nierozłącznie wiąże się z przebywaniem na świeżym powietrzu, a także z towarzyskimi interakcjami z bliskimi ludźmi. A to bardzo ważne dla naszego dobrego samopoczucia i komfortu psychicznego. W połączeniu ze zdrowym i bogatym w warzywa jedzeniem z grilla, trudno o lepszą propozycję na weekendowy posiłek.