Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Siłownia po 50-tce. Jak skutecznie zbudować masę mięśniową?
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 26.03.2024 15:11

Siłownia po 50-tce. Jak skutecznie zbudować masę mięśniową?

Uśmiechnięci seniorzy ćwiczą na siłowni podnoszenie ciężarów
Fot. Canva/perfectwave

W obnecnych czasach ćwiczenia na siłowni są bardzo popularne, ale korzystają z nich przede wszystkim młodzi ludzie. Osoby po 50-tce często omijają siłownię szerokiem łukiem, myśląc, że w tym wieku "już nie wypada". Nic bardziej mylnego! Ćwiczenia przeznaczone są dla wszystkich. Jeśli planujesz rozpocząć treningi sprawdź jak skutecznie zbudować masę mięśniową. 
 

Ruch to zdrowie! Wiek to nie wymówka by uprawiać sport

Niezależnie od tego ile masz lat, pamiętaj o tym, że zawsze jest dobry czas, by zacząć ćwiczyć. Ruch pozytywnie wpływa na szereg funkcji organizmu:

  • poprawia metabolizm, ułatwiając utrzymanie zdrowej sylwetki, 
  • oddziałuje na układ nerwowy, odpornościowy czy też na układ krążenia,
  • wspiera pracę mózgu
  • poprawia samopoczucie

Dzięki regularnym ćwiczeniom możemy w znaczny sposób zwiększyć swoją wydolność, a nawet poprawić wygląd skóry.

Niestety, badania wykazują, że osoby, które ukończyły 60 lat mają zbyt mało ruchu, co w zasadniczy sposób obniża ich jakość życia

Może warto to zmienić? Bieganie, jazda na rowerze i codzienne spacery to pierwszy krok do tego, by zadbać o siebie, swoje zdrowie i... poczuć się młodziej! 

Warto wprowadzić zdrowe nawyki, bo za siedzący tryb życia możemy zapłacić bardzo wysoką cenę.

Ćwiczące osoby w dojrzałym wieku
fot. Canva/Robert Kneschke


 

Czy można zacząć biegać po 50-tce? Na to musisz uważać Po 60-tce nie trzeba rezygnować z roweru. Pamiętaj o jednym

Siłownia dla każdego! Od czego zacząć?

Jeśli jednak Twoje sportowe aspiracje sięgają nieco dalej i zależy Ci na "wyrzeźbieniu" sylwetki - nie wahaj się i wybierz się na siłownię.

To nie prawda, że zajęcia siłowe przeznaczone są wyłącznie dla młodych ludzi. Może z nich skorzystać każdy, oczywiście pod warunkiem zachowania rozsądku i dostosowania ćwiczeń do swojej aktualnej kondycji. W średnim wieku szczególny nacisk warto położyć na to jak uniknąć urazów i nie zaszkodzić sobie w trakcie aktywności sportowej.

Jeśli planujesz wybrać się na siłownię, najpierw skonsultuj się ze swoim lekarzem, który ustali, czy nie ma żadnych przeciwwskazań do wykonywania określonych ćwiczeń. Warto też skorzystać z oferty trenera, który dobierze ćwiczenia do Twoich potrzeb i umiejętności oraz zadba o Twoje bezpieczeństwo (przynajmniej na początku przygody z siłownią). 
 

Siłownia, trener personalny pomaga w ćwiczeniach
Fot. Canva/ Milan_Jovic

Jak skutecznie zbudować masę mięśniową?

Decyzja o pójściu na siłownie już zapadła? Super, teraz czas na określenie celu, jaki chcesz osiągnąć. Jeśli planujesz zwiększenie swojej masy mięśniowej i stworzenie "klaty" jak u Achillesa musisz pamiętać, że w pewnym wieku organizm potrzebuje nieco więcej czasu, by uzyskać zamierzone efekty.

Specjaliści są jednak zgodni: trening siłowy po "pięćdziesiątce" skutecznie chroni przed otyłością, cukrzycą i chorobami układu krążenia. Co więcej, spowalnia procesy starzenia się, zarówno ciała jak i umysłu. 

Aby skutecznie zbudować masę mięśniową, należy stosować się do kilku wskazówek. Przede wszystkim:

  1. Stopniowo zwiększaj intensywność wykonywanych ćwiczeń - wcześniej ustal z trenerem personalnym, w jakiej formie mają być prowadzone.
  2. Pamiętaj o regeneracji - niestety, po 50. roku życia nie wystarczy już dzień przerwy między ćwiczeniami. Mięśnie potrzebują więcej czasu na regenerację. Ile? Wszystko zależy od indywidualnych cech każdego z nas. Na początek warto zaplanować sobie maksymalnie dwa dni treningu siłowego, by sprawdzić, jak reaguje na nie organizm.
  3. Utrzymuj codzienną aktywność - czasem 1-2 dni ćwiczeń na siłowni w tygodniu mogą nie wystarczyć, by utrzymać organizm w dobrej kondycji. Zadbaj więc o to, by ruch towarzyszył Ci na co dzień. Zamiast windy wybierz schody, zamiast samochodu rower, a zamiast wieczornego wpatrywania się w ekran telewizora - wybierz się na spacer. 
  4. Utrzymuj zdrową dietę - to konieczność niezależnie od tego czy ćwiczysz, czy też nie. Zdrowa, zbilansowana dieta, bogata w warzywa i owoce, pomoże utrzymać dobrą formę, szczupłą sylwetkę i sprawny umysł.