Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Te produkty są nieocenione w walce z cholesterolem! Musisz po nie sięgnąć
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 09.04.2024 09:02

Te produkty są nieocenione w walce z cholesterolem! Musisz po nie sięgnąć

Zdrowy posiłek
fot. Canva/RossHelen

Zdrowa i zrównoważona dieta oraz odpowiednia dawka aktywności fizycznej są kluczowe, by skutecznie poradzić sobie z podwyższonym poziomem złego cholesterolu. Nie wystarczy jedynie omijać szerokim łukiem smażonych potraw i przetworzonej żywności. Jeśli zmagasz się z wysokim cholesterolem, koniecznie wprowadź do swojej diety kilka ważnych produktów, które mają wpływ na jego obniżenie.
 

Z czym się wiąże podwyższony poziom cholesterolu?

Wbrew powszechnym opiniom, podwyższony poziom złego cholesterolu, tzw. LDL to coś, z czym mierzą się nie tylko seniorzy. Może on bowiem dotknąć nawet osoby tuż po trzydziestce. Nie bez powodu uznawany jest za jedną z chorób cywilizacyjnych. Jednak zacznijmy od początku. Czym właściwie jest cholesterol?

Cholesterol to chemiczny związek organiczny, który należy do lipidów, czyli po prostu tłuszczów. Dzielimy go na dwie frakcje:

  • LDL (ang. Low-Density Lipoproteins), czyli tzw. "zły" cholesterol
  • HDL (ang. High-Density Lipoproteins), czyli tzw. "dobry" cholesterol 

Obie frakcje odpowiadają za transport cholesterolu w organizmie. Sam cholesterol jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale jego zbyt wysoki poziom może poważnie nadwyrężyć zdrowie i prowadzić do wielu chorób ze strony układu sercowo-naczyniowego, w tym udaru mózgu czy zawału serca. To nie koniec, bo wysoki poziom LDL wpływa niekorzystnie na wzrok, może być przyczyną zapalenia trzustki i niedokrwienia kończyn.

Cholesterol
fot. Canva/ EduardHarkonen

Czytaj też: Jedna z lepszych diet po 60-tce. Uzupełnia to, co tracimy z wiekiem.
 

Dobra pamięć po 60-tce. Naukowcy wskazali obowiązkowy składnik diety Eksperci są zgodni. Tyle litrów wody musisz wypić w ciągu dnia

Co wpływa na podwyższony poziom cholesterolu?

Cholesterol występuje w praktycznie wszystkich komórkach, tkankach i osoczu krwi. Jednak, aby się tam znalazł, musi zostać dostarczony z pożywienia. Właśnie dlatego tak ważne jest, by zwracać uwagę na to, co na co dzień ląduje na naszych talerzach. W trosce o zdrowie z jadłospisu zdecydowanie należy wykreślić smażone potrawy, tłuste sery, przetworzoną żywność, czyli dania typu fast food, a także czerwone mięso. Warto też odstawić używki, które wywierają negatywny wpływ na szereg funkcji organizmu.

To, co jemy to jednak tylko początek piramidy prowadzącej do podwyższonego cholesterolu. Równie ważny co dieta jest też sport. Regularne ćwiczenia, nawet niekoniecznie intensywny wysiłek na siłowni, ale proste ćwiczenia, które można wykonać w domu, do tego spacer zamiast jazdy samochodem zdecydowanie poprawią odporność organizmu i pomogą zmniejszyć poziom LDL. 


 

TOP 10 produktów obniżających poziom złego cholesterolu

Jeśli jesteś już na etapie tej nierównej walki z podwyższonym cholesterolem, rozważ wprowadzenie do codziennej diety kilku produktów, które są pomocne w obniżeniu jego poziomu.

1. Owoce i warzywa takie jak jabłka, truskawki, gruszki, jagody, ziemniaki, bakłażany, marchewki czy zielone warzywa — wszystkie one zawierają w swoim składzie pektynę, czyli substancję redukującą cholesterol.

2. Zioła takie jak kozieradka, lucerna siewna, ostropest plamisty, imbir, czosnek.

3. Zdrowe tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek i olej rzepakowy.

4. Tłuste ryby morskie, takie jak makrela, tuńczyk, łosoś oraz owoce morza — to w nich zawarte są kwasy omega-3, które z jednej strony obniżają poziom złego cholesterolu, a z drugiej podwyższają poziom tego dobrego.

5. Orzechy, które również zawierają kwasy omega-3.

6. Błonnik i produkty takie jak pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane czy też kasze. 

7. Zielona herbata.

8. Siemię lniane.

9. Chude mięso, przede wszystkim kurczak i indyk.

10. Rośliny strączkowe, takie jak ciecierzyca, soczewica, groch, fasola, bób.

Specjaliści potwierdzają, że najzdrowsza dieta, która pomoże utrzymać prawidłowy poziom cholesterolu, to dieta śródziemnomorska bądź wegetariańska. 

Zdrowa dieta
fot. Canva/samael334