Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Gadżety z PRL przydatne w kuchni. Kolekcjonerskie skarby dla każdego
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 26.04.2024 11:42

Gadżety z PRL przydatne w kuchni. Kolekcjonerskie skarby dla każdego

Młynek do kawy PRL
fot. Canva/mangolovemom

PRL to czas, kiedy wykonywanie domowych obowiązków nie było tak łatwe jak obecnie. Z uwagi an poważne problemy z dostępem do podstawowych produktów, a tym bardziej do urządzeń ułatwiających pracę w kuchni, kobiety musiały często tworzyć coś z niczego i radzić sobie w bardzo kreatywny sposób. Jak się okazuje, gadżety wykorzystywane w PRL z powodzeniem mogą być używane również teraz!
 

Kulinarne triki PRL-u

Dbanie o dom od najdawniejszych czasów spoczywała no barkach kobiet. To one organizowały posiłki, utrzymywały czystość i zajmowały się wychowaniem dzieci. I mimo że nie miały do dyspozycji nowoczesnych robotów kuchennych ułatwiających pracę w kuchni, to trzeba przyznać, że radziły sobie świetnie! Nawet mając do dyspozycji zaledwie kilka produktów, potrafiły wyczarować smaczne dania.

To właśnie w tych czasach niezwykle popularnych (i uwielbiany) był tradycyjny polski schabowy, a z uwagi na to, że był on dość trudno dostępny, często zastępowano go... karkówką, która po odpowiedniej obróbce okazywała się równie smaczna. Często w tej roli występowała też popularna mortadela. A co z jajkami, o które również nie było łatwo w sklepach? Gospodynie zamiast nich używały mleka.

Jak się okazuje, kobiety świetnie potrafiły sobie poradzić również z przygotowaniem dań kuchni azjatyckiej! Mimo że brzmi to niewiarygodnie, to i takie potrawy lądowały na stołach w PRL-u. Co prawda nie było sosu sojowego, ale z powodzeniem zastępowało go zwykłe maggi. Ocet ryżowy zastępował rozcieńczony ocet spirytusowy, grzybki mun - suszone podgrzybki, a brokuł - kalafior. 


 

Sposób z PRL na dłonie gładkie jak aksamit. Wszystko znajdziesz w kuchni Zagadkowy przedmiot z PRL. Mało kto pamięta, a królował w wielu domach

Gadżety z PRL-u, które sprawdzą się w kuchni

W PRL-u trzeba było improwizować nie tylko w kwestii produktów, ale także sprzętów, które ułatwią przygotowanie i przechowywanie dań. Roboty kuchenne czy blendery to coś, o czym wtedy nawet nie marzono. Mimo tego kuchnia świetnie prosperowała, a część urządzeń może być z powodzeniem stosowana również dzisiaj. Niektóre z nich nadadzą też świetny klimat retro. 

  1. Filiżanki z "koszyczkami" - to coś, co znajdowało się na wyposażeniu każdej kuchni! Przezroczyste szklanki umieszczone w metalowych koszyczkach koloru srebrnego służyły zarówno jako kubek na kawę czy herbatę, ale także jako zwykła szklanka do napojów (po zdjęciu koszyczka). 2w1 to idealne hasło na czasy PRL.
  2. Grzałki - niezwykły przedmiot, dzięki któremu w mgnieniu oka można uzyskać ciepłą wodę, potrzebną do zrobienia kawy czy herbaty. Wystarczy umieścić niewielką grzałkę w kubku bądź garnku, podłączyć ją do prądu i po paru minutach można się cieszyć ciepłym napojem. 
  3. Samowar - urządzenie służące do utrzymywania ciepła gorących potraw z powodzeniem sprawdzi się również w dzisiejszych kuchniach.
  4. Młynek do kawy - mimo że obecnie na rynku dostępnych jest wiele ekspresów i maszyn, w których w łatwy i szybko sposób można przygotować kawę, to jednak nic nie równa się z zapachem świeżo zmielonych ziaren. Młynek do kawy to gwarancja niepowtarzalnego smaku kawy.
  5. Otwieracz do konserw - teraz używany już coraz rzadziej, ponieważ większość puszek i konserw wyposażonych jest w specjalne uchwyty umożliwiające ich otworzenie. Mimo tego warto mieć taki sprzęt w domu - nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać.

Oprócz tego w PRL-u dużą popularnością cieszyły się durszlaki, serwetniki, eleganckie cukiernice i ręczne miksery. W bogatych domach nie mogło też zabraknąć kryształowych naczyń, które obecnie osiągają zawrotne ceny!

Kryształowe naczynia
fot. Canva/ Vitali Karaliou


 

Gdzie kupić kolekcjonerskie gadżetu z PRL-u?

Wiele z urządzeń używanych w czasach PRL-u wylądowało na śmietnikach, ale mamy dobre informacje dla wszystkich poszukiwaczy skarbów z tamtego okresu. Na popularnych stronach ogłoszeniowych wciąż można trafić na niezwykłe gadżety sprzedawane przez osoby prywatne. Zdaje się, że na powrót wracają do łask, więc warto odkurzyć strych lub piwnicę i sprawdzić, czy nie ukryły się tam jakieś interesujące przedmioty.

Warto też porozglądać się w sklepach oferujących artykuły gospodarstwa domowego, ponieważ niektóre z prl-owskich rzeczy tworzone są na nowo. Można trafić na unowocześnione wersje samowarów, a nawet filiżanek z koszyczkami.