Gadżety z PRL przydatne w kuchni. Kolekcjonerskie skarby dla każdego
PRL to czas, kiedy wykonywanie domowych obowiązków nie było tak łatwe jak obecnie. Z uwagi an poważne problemy z dostępem do podstawowych produktów, a tym bardziej do urządzeń ułatwiających pracę w kuchni, kobiety musiały często tworzyć coś z niczego i radzić sobie w bardzo kreatywny sposób. Jak się okazuje, gadżety wykorzystywane w PRL z powodzeniem mogą być używane również teraz!
Kulinarne triki PRL-u
Dbanie o dom od najdawniejszych czasów spoczywała no barkach kobiet. To one organizowały posiłki, utrzymywały czystość i zajmowały się wychowaniem dzieci. I mimo że nie miały do dyspozycji nowoczesnych robotów kuchennych ułatwiających pracę w kuchni, to trzeba przyznać, że radziły sobie świetnie! Nawet mając do dyspozycji zaledwie kilka produktów, potrafiły wyczarować smaczne dania.
To właśnie w tych czasach niezwykle popularnych (i uwielbiany) był tradycyjny polski schabowy, a z uwagi na to, że był on dość trudno dostępny, często zastępowano go... karkówką, która po odpowiedniej obróbce okazywała się równie smaczna. Często w tej roli występowała też popularna mortadela. A co z jajkami, o które również nie było łatwo w sklepach? Gospodynie zamiast nich używały mleka.
Jak się okazuje, kobiety świetnie potrafiły sobie poradzić również z przygotowaniem dań kuchni azjatyckiej! Mimo że brzmi to niewiarygodnie, to i takie potrawy lądowały na stołach w PRL-u. Co prawda nie było sosu sojowego, ale z powodzeniem zastępowało go zwykłe maggi. Ocet ryżowy zastępował rozcieńczony ocet spirytusowy, grzybki mun - suszone podgrzybki, a brokuł - kalafior.
Gadżety z PRL-u, które sprawdzą się w kuchni
W PRL-u trzeba było improwizować nie tylko w kwestii produktów, ale także sprzętów, które ułatwią przygotowanie i przechowywanie dań. Roboty kuchenne czy blendery to coś, o czym wtedy nawet nie marzono. Mimo tego kuchnia świetnie prosperowała, a część urządzeń może być z powodzeniem stosowana również dzisiaj. Niektóre z nich nadadzą też świetny klimat retro.
- Filiżanki z "koszyczkami" - to coś, co znajdowało się na wyposażeniu każdej kuchni! Przezroczyste szklanki umieszczone w metalowych koszyczkach koloru srebrnego służyły zarówno jako kubek na kawę czy herbatę, ale także jako zwykła szklanka do napojów (po zdjęciu koszyczka). 2w1 to idealne hasło na czasy PRL.
- Grzałki - niezwykły przedmiot, dzięki któremu w mgnieniu oka można uzyskać ciepłą wodę, potrzebną do zrobienia kawy czy herbaty. Wystarczy umieścić niewielką grzałkę w kubku bądź garnku, podłączyć ją do prądu i po paru minutach można się cieszyć ciepłym napojem.
- Samowar - urządzenie służące do utrzymywania ciepła gorących potraw z powodzeniem sprawdzi się również w dzisiejszych kuchniach.
- Młynek do kawy - mimo że obecnie na rynku dostępnych jest wiele ekspresów i maszyn, w których w łatwy i szybko sposób można przygotować kawę, to jednak nic nie równa się z zapachem świeżo zmielonych ziaren. Młynek do kawy to gwarancja niepowtarzalnego smaku kawy.
- Otwieracz do konserw - teraz używany już coraz rzadziej, ponieważ większość puszek i konserw wyposażonych jest w specjalne uchwyty umożliwiające ich otworzenie. Mimo tego warto mieć taki sprzęt w domu - nigdy nie wiadomo, kiedy może się przydać.
Oprócz tego w PRL-u dużą popularnością cieszyły się durszlaki, serwetniki, eleganckie cukiernice i ręczne miksery. W bogatych domach nie mogło też zabraknąć kryształowych naczyń, które obecnie osiągają zawrotne ceny!
Gdzie kupić kolekcjonerskie gadżetu z PRL-u?
Wiele z urządzeń używanych w czasach PRL-u wylądowało na śmietnikach, ale mamy dobre informacje dla wszystkich poszukiwaczy skarbów z tamtego okresu. Na popularnych stronach ogłoszeniowych wciąż można trafić na niezwykłe gadżety sprzedawane przez osoby prywatne. Zdaje się, że na powrót wracają do łask, więc warto odkurzyć strych lub piwnicę i sprawdzić, czy nie ukryły się tam jakieś interesujące przedmioty.
Warto też porozglądać się w sklepach oferujących artykuły gospodarstwa domowego, ponieważ niektóre z prl-owskich rzeczy tworzone są na nowo. Można trafić na unowocześnione wersje samowarów, a nawet filiżanek z koszyczkami.