Silver.Lelum.pl > Pielęgnacja i uroda > Sposób z PRL, a efekt jak po fryzjerze. Włosy przestają się przetłuszczać
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 18.04.2024 16:51

Sposób z PRL, a efekt jak po fryzjerze. Włosy przestają się przetłuszczać

Kobieta dbająca o włosy
Fot. Canva/Adamkaz

Lubisz zawsze mieć włosy świeże i zdrowe jak od razu po wyjściu od fryzjera? Można postarać się o to w domowych warunkach. Z pomocą przychodzi nieco zapomniany sposób, który w PRL był niezwykle popularny. Nic dziwnego: jest tani, zdrowy, naturalny, a efekt widać gołym okiem. Warto dziś do niego wrócić.

Pokrzywa: zwykły chwast czy roślina lecznicza?

Pokrzywa nie kojarzy się nam przyjemnie: dobrze wiemy, że powoduje bolesne oparzenia skóry. Warto jednak pozbyć się tych uprzedzeń, bo jeżeli chodzi o zdrowotne właściwości pokrzywy, to daleko jej do bezużytecznego czy szkodliwego chwastu. Jest wręcz odwrotnie.

Roślina ta bogata jest w witaminy A, C, K2 oraz B, a także składniki mineralne takie jak magnez, żelazo czy też wapń. Znajdziemy je zarówno w jej korzeniu, łodydze i liściach. To sprawia, że pokrzywa ma szerokie zastosowanie w kosmetyce, zwłaszcza w produktach dla skóry i głowy.

Projekt bez nazwy - 2024-04-18T162540.849.jpg
Fot. Canva/Olko1975

Warto wiedzieć, że cenny dla naszych włosów preparat na bazie pokrzywy można przygotować samodzielnie, a koszt będzie praktycznie zerowy.

Kolejki do sanatoriów na NFZ nadal długie. Jest sposób, by je ominąć Przygotuj dojrzałą cerę na słońce. Kremy z filtrem to nie wszystko

Zdrowe i odżywione włosy dzięki pokrzywie

Napar na bazie pokrzywy to dobry sposób na wzmocnienie włosów oraz dodanie im zdrowego wyglądu i blasku. Składniki odżywcze zawarte w pokrzywie zapewniają duże wsparcie włosom rzadkim, osłabionym, a zwłaszcza silnie przetłuszczającym się. Powinny wypróbować ją osoby, które z powodu tłustych włosów zmuszone są myć głowę codziennie.

Projekt bez nazwy - 2024-04-18T162437.528.jpg
Fot. Canva/Jirkaejc

Regularne stosowanie naparu z pokrzywy na włosy to naturalny i w pełni ekologiczny sposób na ich wzmocnienie. Będą lepiej odżywione i dłużej zachowają świeżość - tak, jak prosto po wyjściu z salonu fryzjerskiego. Może już o tym zapomnieliśmy, ale w PRL wiele osób troszczących się o włosy często wspomagało je samodzielnie zrobioną płukanką na bazie pokrzywy.

Jak zrobić płukankę z pokrzywy?

Ten wyjątkowy eliksir na zdrowe włosy można samodzielnie przygotować w domu. Potrzebne będą suszone liście pokrzyw lub dobrej jakości herbata pokrzywowa w saszetkach.

Pokrzywę zalewamy wrzątkiem w proporcji jedna łyżeczka suszu na dwie szklanki wrzątku. Po zalaniu odstawiamy naczynie pod przykryciem do zaparzenia się na ok. 10 - 20 minut. Czekamy, aż wystygnie, a potem odcedzamy liście przez sitko. Tak przygotowana płukanka jest gotowa.

Przed zastosowaniem płukanki należy najpierw umyć włosy. Pokrzywowej płukanki nie spłukujemy: delikatnie wyciskamy włosy z nadmiaru wody, zawijamy w ręcznik i dajemy ich chwilę przeschnąć. Dopiero wtedy możemy je wysuszyć.