Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Jak nadmierne picie wpływa na organizm? Skutki widoczne przez wiele lat
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 15.04.2024 12:42

Jak nadmierne picie wpływa na organizm? Skutki widoczne przez wiele lat

Smutna kobieta
fot. Canva

Lampka wina do obiadu, kieliszek przy spotkaniu ze znajomymi i chłodne piwo w upalny dzień — alkohol stał się stałym elementem życia Polaków. Niestety, nie są to dobre wiadomości, bo wywiera ona niezwykle szkodliwy wpływ na cały organizm! Czym się może skończyć zbyt częste i długotrwałe picie? Lekarze nie pozostawiają złudzeń.
 

Ile osób pije alkohol w Polsce? Statystyki są zatrważające

W badaniach przeprowadzonych w 2023 roku, aż 8% Polaków przyznało się do codziennego picia alkoholu. Ogólne dane są jednak dużo wyższe, a o problemie alkoholowym mówimy nie tylko w przypadku picia każdego dnia, ale również wtedy, gdy procenty stanowią odskocznię od problemów, pomagają rozładować napięcie i są nieodłącznym elementem zabawy. Tak naprawdę niewielki odsetek osób nie pije w ogóle. Jak wynika z analiz przeprowadzonych przez Centrum Badań Opinii Społecznej w 2019 roku:

Ponad połowa Polaków (56%) deklaruje, że pije alkohol okazjonalnie, mniej niż co dziesiąty badany spożywa go często (8%), a co trzeci unika okazji do picia alkoholu lub w ogóle nie bierze go do ust (33%).

Według danych Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych jeszcze w 2021 roku średnie spożycie alkoholu na jednego mieszkańca wynosiło 9,7 litra, przy czym najwięcej osób sięgało po piwo (52,5%), wyroby spirytusowe (39,2%) oraz wino i miody pitne (8,3%). Teraz statystyki te są jeszcze wyższe, bo badacze zgodnie przyznają, że wzrasta zainteresowanie mocniejszymi trunkami, a na popularności zyskują tzw. małpki, czyli mocny alkohol w buteleczkach o pojemności 100 ml. Niestety, po procenty sięgają też coraz młodsze osoby i, jak przyznają specjaliści od terapii uzależnień: coraz częściej trafiają do nich dzieci już w wieku 14 lat!

Alkohol dziecko
fot. Canva/ shironosov

Czytaj też: Eliksir młodości, czyli napój kolagenowy. Właściwości i stosowanie. Sprawdź prosty przepis!
 

Czym jest przeciążenie informacyjne? Problem dotyka nawet 60-latków Kontakt z naturą poprawia zdrowie. Wyniki badań nie kłamią

Wpływ alkoholu na organizm człowieka

To dramatyczne dane, bo alkohol, mimo że jest legalny, to wywiera bardzo zły wpływ na zdrowie. Plusy jego spożywania? Tych naprawdę trudno się dopatrzyć. Pomijając początkowy etap "dobrej zabawy", picie alkoholu z czasem staje się koniecznością i z dobrą zabawą nie ma już nic wspólnego. Co więcej, alkohol niszczy cały organizm, zarówno jeśli chodzi o sferę fizyczną, jak i psychologiczną.

Skutki nadużywania alkoholu widocznie są od razu, już w trakcie picia. Zaburzenia równowagi i koncentracji, nudności, zawroty głowy, problem z racjonalną oceną sytuacji, zaburzone widzenie, nieracjonalne zachowania, nadmierna ekscytacja lub smutek - to dolegliwości towarzyszące wypiciu procentów. Jednak nadmierne picie alkoholu ma dużo dalej idące konsekwencje: 

  • choroby wątroby, w tym alkoholowe zapalenie wątroby, marskość wątroby, stłuszczenie wątroby,
  • zaniki pamięci,
  • problemy z koncentracją i skupieniem,
  • nadciśnienie,
  • arytmia serca i kardiomiopatia przerostowa (przerost komory sercowej),
  • rak przełyku, jamy ustnej, krtani, piersi, wątroby, jelita grubego,
  • udar,
  • zaburzenia mowy,
  • zwiększone ryzyko depresji i stanów lękowych,
  • trwałe uszkodzenie mózgu.
Alkohol
fot. Canva


 

Wsparcie w walce z alkoholizmem. Gdzie uzyskać pomoc?

Nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do alkoholizmu. To choroba, w którym osoba uzależniona nie potrafi funkcjonować bez picia. Niestety, coraz więcej osób zmaga się z uzależnieniami, a zwrócenie się o pomoc do specjalistów wciąż jest tematem tabu i wstydu, mimo coraz większej ilości akcji edukacyjnych na ten temat. Jeśli Ty lub ktoś z Twojego otoczenia cierpi na uzależnienie od alkoholu, nie bój się prosić o pomoc! 

Telefony zaufania:

800 199 990 Ogólnopolski Telefon Zaufania „Uzależnienia” (czynny codziennie 16:00-21:00, bezpłatny).

22 823 65 31 Telefon Zaufania Uzależnień Stowarzyszenia MONAR  (od pon. do pt. 9:00-21:00, koszt połączeń wg normalnej taryfy).

800 120 289 Infolinia Stowarzyszenia KARAN (od pon. do pt. 9:00-17:00, bezpłatny).

801 889 880 Telefon zaufania dla osób cierpiących z powodu uzależnień behawioralnych i ich bliskich (codziennie 17:00–22:00).

801 140 068 Pomarańczowa Linia - dla rodziców dzieci pijących alkohol i zażywających narkotyki (od pon. do pt. 14:00–20:00).