Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Czym jest przeciążenie informacyjne? Problem dotyka nawet 60-latków
Kamil  Świętek
Kamil Świętek 06.04.2024 13:03

Czym jest przeciążenie informacyjne? Problem dotyka nawet 60-latków

Przeciążenie informacyjne
Fot. Canva/Wavebreakmedia, Getty Images

Przeciążenie informacyjne to poważny problem społeczny, który jednak przez wielu bywa bagatelizowany. Tymczasem obija się ono silnie na naszej psychice, utrudniając coraz to bardziej codzienne funkcjonowanie. Jeśli czujecie się na co dzień przemęczeni, zobaczcie, czy nie macie problemu z powyższym syndromem.

Czym jest przeciążenie informacyjne?

Przeciążenie informacyjne to nic innego jak przebodźcowanie informacjami płynącymi z naszych smartfonów. Niestety, ale w dobie ogólnodostępnego Internetu, często nie potrafimy się „odłączyć” od informacji. „Musimy” sprawdzić, jaka będzie jutro pogoda, co nowego wydarzyło się w świecie, zapominając, że nie jesteśmy robotami.

Przeciążenie informacyjne początkowo będzie przez nas odczuwane jako zwykłe przemęczenie, ale z czasem może ono prowadzić do ograniczenia naszej aktywności społecznej, czy pogorszenia naszej motywacji do robienia czegokolwiek.

Przeciążenie informacyjne 2.png
Fot. Canva/Elnur
Anna Seniuk miała wypadek na planie. Scena z koniem poszła zupełnie nie tak Małgosia zapowiada zemstę! Jak się skończy afera w "Sanatorium Miłości"?

Czy przeciążenie informacyjne jest niebezpieczne?

To ciekawe, że coraz więcej z nas zwraca uwagę na to, aby zdrowo się odżywiać i dbać o zalecaną dzienną dawkę ruchu, a nie dbamy o nasze zdrowie psychiczne. Badacze nie mają wątpliwości – przeciążenie informacyjne jest zanieczyszczeniem naszego umysłu, a wręcz „smogiem danych”, często w ogóle nam do niczego niepotrzebnych.

Pewnie czytając to, zastanawiacie się, czy macie problem z przeciążeniem informacyjnym, albo czy coś takiego jak „uzależnienie od informacji” istnieje? W takim razie zastanówcie się, czy nornice zapadają w sen zimowy? Jestem skłonny się założyć, że co najmniej część z was sprawdziła odpowiedź na to pytanie wyszukiwarce nawet wtedy… gdy niespecjalnie wiedzieliście, czym są nornice. Do czego potrzebna wam była ta informacja?

ZOBACZ TAKŻE: Gust muzyczny zmienia się wraz z wiekiem. Po 50-tce znów zmienisz styl

Przeciążenie informacyjne w opinii specjalistów

Przeciążenie informacjami może mieć poważne konsekwencje. Zaczyna się od zaburzeń naszego zdrowia emocjonalnego, osłabienia wydajności w pracy i satysfakcji, a następnie wpływa na działania grup, a ostatecznie całych społeczeństw. Mam nadzieję, że nasz apel podniesie świadomość społeczną na temat problemu oraz umożliwi opracowanie i wdrożenie rozwiązań – podaje dr Curt Breneman, dziekan Rensselaer's School of Science.

Jak widzicie, specjaliści nie mają wątpliwości, że przeciążenie informacyjne może być plagą XXI wieku i pewnym negatywnym pokłosiem nieograniczonego dostępu do informacji. Co ważne, problem ten nie dotyczy tylko nastolatków.

Wiele osób po 60 roku życia również ma z tym problem. Tak, nawet jeśli przeglądanie najnowszych wiadomości zaraz po otwarciu oczu stanowi pozornie niegroźną rutynę, może być początkiem rozwoju syndromu przeciążenia informacyjnego. Zwróćcie więc szczególną uwagę, czy chęć „bycia na bieżąco” nie staje się u was manią trudności z odłączeniem się od informacji chociażby na weekend. Swoją drogą, czy potrafilibyście nie korzystać ze smartfona przez 48 godzin? Polecam sprawdzić to dla własnej satysfakcji.

Przeciążenie informacyjne 3.png
Fot. Canva/Kaspars Grinvalds