Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Jak napisać testament? To wyraz miłości i rozsądku
Kamil  Świętek
Kamil Świętek 05.04.2024 12:00

Jak napisać testament? To wyraz miłości i rozsądku

Mężczyzna piszący testament
Fot. Canva/Liderina, Getty Images

Testament wielu z nas kojarzy się z czymś niesamowicie przykrym. W końcu jest to ostania wola zmarłego, którą chociażby przez dobry zwyczaj należy uszanować. Czy jednak wiedzieliście, że napisanie testamentu to najlepsze co można zrobić, aby oszczędzić rodzinie wielu zmartwień?

Dlaczego warto napisać testament?

Testament wciąż w Polsce jest tematem tabu. Wedle badań z 2017 roku, jedynie 13% Polaków powyżej 50 roku życia przygotowało taki dokument. Mimo rosnącej świadomości obywateli na temat problemów związanych z podziałem majątku wciąż twierdzimy, że na testament „mamy jeszcze czas”.

Panuje również błędne przekonanie, że testament piszą jedynie osoby bardzo zamożne. Nic bardziej mylnego. To nie testament jest problemem, a jego brak. Niestety, zwykle za życia nie pomyślimy o tym, aby uporządkować swoje sprawy i przepisać majątek na naszych bliskich. Tę kwestię może zawsze regulować testament.

Testament 2.png
Fot. Canva/Liderina, Getty Images
Ważne zmiany w wystawianiu recept. Co to oznacza dla pacjentów? Sanatoria nie takie darmowe. Za to trzeba płacić z własnej kieszeni

Czy testament rozwiązuje problem?

Postępowania spadkowe w przypadku śmierci bliskich potrafią toczyć się latami, szczególnie gdy mamy dużą rodzinę. Wystarczy, że daleki krewny będzie miał prawo do dziedziczenia majątku po naszym bliskim, aby na przykład przejęcie praw własności do mieszkania naszych rodziców stało się prawdziwym wyzwaniem.

Testament rozwiązuje również problem osób samotnych. W przypadku ich śmierci, cały majątek przejdzie na rzecz państwa. Jednakże poprzez testament możemy przepisać dorobek naszego życia przyjaciołom, czy organizacjom.

ZOBACZ TAKŻE: Tańsze bilety dla emerytów. Podróżowanie zaczyna się po 60-tce

Testament jako wyraz miłości i rozsądku

Nie warto demonizować pisanie testamentu. Wszelkie historie o tym, że jego stworzenie przyciąga „pecha”, czy „zły los” możecie śmiało włożyć między bajki. To jeden z najlepszych sposobów, aby dokładnie zastanowić się i zaplanować, jaką część majątku chcecie przekazać konkretnej osobie, czy organizacji, bez uprzedniego informowania ich o tym.

Jeśli chcecie mieć pewność, że nikt nie podważy waszej „ostatniej woli”, warto sporządzić tak zwany testament notarialny. Takowy dokument spisuje się w kancelarii notarialnej, po czym zostaje on zarejestrowany w Notarialnym Rejestrze Testamentów. Aby go odczytać, spadkobierca dysponujący aktem zgonu, powinien zgłosić się do dowolnego notariusza, aby otrzymać tego typu informacje.

Testament 3.png
Fot. Canva/Africa images