Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Zmarł najstarszy człowiek na świecie. Jaki jest sposób na długie życie?
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 03.04.2024 10:02

Zmarł najstarszy człowiek na świecie. Jaki jest sposób na długie życie?

Juan Vincente Perez Mora; zdrowe jedzenie
fot. OrchestralHuman/www.wikipedial.org.pl ; Canva Pro/ samael334

W Wenezueli zmarł Juan Vincente Perez Mora, mężczyzna uznany za najstarszego człowieka na świecie i wpisany do Księgi Rekordów Guinessa. Jaki jest sekret długowieczności i co robić, by dożyć stu lat?
 

Najstarszy człowiek na świecie zmarł w wieku 114 lat

Juan Vincente Perez Mora urodził się 27 maja 1909 roku w stanie Tachira na zachodzie Wenezueli. Przyszedł na świat jako dziewiąty z dziesięciorga rodzeństwa. Przez większość życia był rolnikiem, a pracę przy zbiorach trzciny cukrowej i kawy zaczął w wieku zaledwie pięciu lat.

W 2022 roku Juan został wpisany do Księgi Rekordów Guinessa jako najstarszy żyjący człowiek. Miał wtedy 112 lat i 41 wnuków! Niestety, we wtorek (02.04.2024) mężczyzna zmarł, o czym poinformował prezydent Wenezueli Nicolas Madura na swoim profilu na platformie X (dawniej Twitter).


 

Polacy po 60-tce mają za mało ruchu. "Bez ćwiczeń spada jakość życia" Eksperci są zgodni. Tyle litrów wody musisz wypić w ciągu dnia

Najstarsi ludzie na świecie

Juan Vincente Perez Mora nie jest jedynym, który dożył bardzo późnej starości. Według potwierdzonych danych najdłużej żyjącą osobą była Francuzka Jeanne Calment, która zmarła jako staruszka w wieku 122 lat. Jeśli chodzi o mężczyzn to niekwestionowanym rekordzistą jest Japończyk Jiroemon Kimura, który przeżył ponad 116 lat. 

W rankingu najdłużej żyjących ludzi zdecydowanie dominują kobiety. Japonka Kanae Tanaka żyła 119 lat, podobnie jak Amerykanka Sarah Kanuss. Francuzka Lucile Random zmarła w  wieku 118 lat. Kolejne rekordy również dla kobiet. 117 lat żyły: Nabi Tajim (Japonia), Marie-Louise Meilleur (Kanada), Violet Brown (Jamajka), Wmma Morano-Martinuzzi (Włochy), Chiyo Miyako  (Japonia), Delphia Welford (Stany Zjednoczone). 
 

Sposób na długie życie. 10 nawyków, które warto wypracować

Chyba każdy chciałby poznać odpowiedź na odwieczne pytanie o sekret długowieczności. Co jeść i co robić, by żyć jak najdłużej? Póki co nie udało się znaleźć ani jednoznacznej odpowiedzi, ani złotego środka, który wydłużyłby życie. Są jednak pewne sposoby, które mogą zwiększyć szansę na dożycie stu lat. Jakie?

  1. Odpowiednia dieta, bogata w warzywa i owoce. Unikanie przetworzonej żywności oraz słodzonych napojów.
  2. Regularne ćwiczenia i ruch - przynajmniej 30 minut dziennie. 
  3. Odstawienie używek, w tym alkoholu i papierosów.
  4. Wysypianie się - dorosły człowiek powinien spać około 8 godzin dziennie.
  5. Picie dużej ilości wody - przynajmniej 2 litry dziennie.
  6. Profilaktyka - regularne wizyty u specjalistów to konieczność, by jak najdłużej cieszyć się dobrym zdrowiem.
  7. Ograniczenie stresu.
  8. Dużo uśmiechu - nie bez powodu mówi się, że optymizm to recepta na długie życie.
  9. Utrzymywanie kontaktu z innymi.
  10. Ochrona skóry przed promieniowaniem słonecznym.

Stosowanie się do powyższych zaleceń nie daje co prawda gwarancji dożycia setki, jednak specjaliści zgodnie wskazują, że wypracowanie sobie takich nawyków może wydłużyć życie nawet o 10 lat!

Dieta i ćwiczenia
fot. Canva/ Davizro