Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Jesteś na diecie, ale lubisz fast food? To najmniej kaloryczne danie w McDonald's
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 26.05.2024 15:29

Jesteś na diecie, ale lubisz fast food? To najmniej kaloryczne danie w McDonald's

Jedzenie z McDonald's
Fot. Canva/Africa images

Nawet osoby, które regularnie się odchudzają lubią czasami sięgnąć po coś szybkiego i niezdrowego. Własnie dlatego restauracje typu fast food cieszą się tak orgomnym zainteresowaniem. Jak się jednak okazuje, i tam można znaleźć dania o niskiej kalorycznosci. Trzeba tylko wiedzieć, co zamawiać!
 

To nie sałatka ma najmniej kalorii. Co wybrać w McDonald's?

McDonald's to jedna z ulubionych restauracji serwujących szybkie potrawy. Lokale tej sieci można znaleźć praktycznie w każdym zakątku świata, a podawane dania mogą się nieco różnić w zależności od regionu: w niektórych miejscach można spróbować burgera z ośmiornicą, a w jeszcze innych falafela czy kotleciki z bobu. Niezaprzeczalnie, klientów przyciąga intensywny smak potraw, szybkość ich przygotowania i gwarancja sytości. Jednak posiłki, które można kupić w restauracjach tego typu dalece odbiegają od mody na zdrowy styl życia. Są tłuste, zazwyczaj wysokokaloryczne, a ich regularne jedzenie z pewnością nie wpływa dobrze na zdrowie

Są jednak wyjątki, dzięki którym nawet osoby na diecie od czasu do czasu mogą sobie pozwolić na chwilę zapomnienia w popularnej restauracji. Jeśli nie możesz się oprzeć zapachom dobiegającym z McDonald's - nie męcz się i zamów coś niskokalorycznego. Jak się okazuje, jest taka możliwość. I wcale nie chodzi o sałatkę, która razem z dressingiem zawiera ok. 345 kcal (na 300 g) produktu. Dietetyk Kristen Carli radzi, by wybrać coś "spoza menu" i skomponować swój własny, zdrowszy i mniej tuszący zestaw.
 

Najlepsza ryba, a Polacy prawie jej nie znają. Jest najzdrowsza i tania Jak rozpoznać polskie truskawki? Nie daj się nabrać

To danie w McDonald's ma najmniej kalorii

McDonald's, podobnie jak wiele restauracji oferuje nie tylko to, co widoczne w głównym menu. Zamawiając jedzenie u sprzedawcy (nie za pomocą interaktywnej tablicy) można skomponować swój własny zestaw, który będzie odpowiadał twoim indywidualnym preferencjom i wymaganiom. Można np. poprosić o frytki bez soli lub burgera bez dodatków, a takie zmiany mogą dobrze wpłynąć na nasze zdrowie.

Kristen Carli, dietetyczka i właścicielka prywatnej kliniki żywieniowej, specjalizującej się w profilaktyce i leczeniu chorób przewlekłych przyznaje, że jest jeden zestaw, który zaspokoi głód i ochotę na burgera, a jednocześnie ma niespełna... 250 kcal! Co wybrać? Specjalistka radzi, by zdecydować się na klasycznego burgera McDonald's, ale bez dodatku sera i sosów. Do tego zamiast frytek kawałki jabłka, a zamiast coli mrożona herbata bez cukru. Taki posiłek to aż 12 gramów białka!

Czytaj też: Tych napojów nie pij po 50-tce. Mogą zrujnować twoje zdrowie
 

Kalorie w podstawowych produktach McDonald's

Najwięcej kalorii w produktach oferowanych przez McDonald's mają... sosy! Sos Winegret do sałatki to aż 482 kcal/100 g. Dla porównania: cheesburger to zaledwie 254 kcal/100 g. Frytki mają 282 kcal, a mały shake ok. 120 kcal. Uwielbiany McRoyal to 251 kcal, a McChicken ok. 250 kcal. 

Warto pamiętać, że nawet jeśli regularnie się odchudzasz, a dieta to twoje drugie imię, to zjedzenie raz na jakiś czas czegoś niezdrowego nie zniweczy twoich starań. Można pozwolić sobie czasami na tłuste potrawy typu fast food, jednak zawsze należy zachować umiar w ich jedzeniu. 

McDonald's
Fot. Canva/Africa images