Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Jak rozpoznać polskie truskawki? Nie daj się nabrać
Sara Karmańska
Sara Karmańska 13.05.2024 15:17

Jak rozpoznać polskie truskawki? Nie daj się nabrać

kobieta kroi truskawki
Fot. Canva/natalie_board, Getty Images

Truskawki to jeden z ulubionych letnich przysmaków Polaków. Popularne owoce można znaleźć w dyskontach i supermarketach, ale także w osiedlowych warzywniakach i na straganach oraz targowiskach. Okazuje się jednak, że sprzedawcy coraz częściej próbują oszukiwać swoich klientów. Jak rozpoznać polskie truskawki?

Sprzedawcy truskawek oszukują klientów?

Jak się okazuje, nie wszystkie truskawki podpisane jako polskie rzeczywiście pochodzą z krajowych upraw. Jak potwierdzili kontrolerzy Inspektoratu Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych z Opola, handlarzom zdarzają się oszustwa. 

Zgodnie z prawem mają oni obowiązek pisemnego informowania klientów o kraju pochodzenia owoców i klasie ich jakości. Informacja powinna znajdować się w widocznym miejscu, a nieuczciwi sprzedawcy muszą liczyć się z karami. 

Zdrowy i orzeźwiający koktajl na upalne dni. Musisz go spróbować! „Najgorsza ryba”, a Polacy ją uwielbiają. Ma ogrom ołowiu

Sprzedawcy oszukują na trzy sposoby

Jak wskazuje Główny Inspektorat Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych za pośrednictwem mediów społecznościowych, sprzedawcy stosują trzy podstawowe rodzaje oszustw:

  • podawanie błędnego kraju pochodzenia – na przykład wskazując, że owoce pochodzą z Polski, gdy rzeczywiście są importowane z zagranicy;
  • umieszczanie mało czytelnej informacji o pochodzeniu owoców, przy równoczesnym informowaniu ustnym, że są to produkty krajowe,
  • brak pisemnej informacji o pochodzeniu truskawek.

ZOBACZ TEŻ: Pyszne wiosenne ciasto ma jedną wadę. “To udręka dla nerek”

Jak rozpoznać polskie truskawki?

Kiedy truskawki zaczęły pojawiać się na targowiskach pod koniec kwietnia, wiele osób zauważyło, że to niemożliwe, żeby rzeczywiście pochodziły z Polski, ponieważ jest jeszcze za wcześnie. “Fakt” relacjonował wówczas historię zachwyconej kobiety, która była przekonana, że za 26 złotych kupiła polskie truskawki. Zdaniem eksperta owoce pochodziły jednak z Grecji. 

Ekspert podał także kilka szczegółów, na które warto zwrócić uwagę podczas zakupów na targu. Jak wskazuje, wcale nie tak trudno rozpoznać truskawki z Polski. Krajowe owocedość jasne, mają małe szypułki i przylegają do owocu, a sam kształt jest bardziej okrągły. Z kolei truskawki greckie są ciemne, wręcz bordowe, a ich szypułki duże i bujne.

truskawki (2).jpg
Fot. Canva/congerdesign, pixabay
truskawki.jpg
Fot. Canva/1195798, pixabay