Marzysz o pięknych włosach? Nie myśl o niebieskich migdałach. Pomogą te słodkie
Nasze włosy nieustannie narażone są na szkodliwe działanie czynników zewnętrznych. Latem niszczą je promienie UV i suche powietrze, a zimą duża wilgotność i częste zakładanie czapki. Sposobem na utrzymanie włosów w dobrej kondycji jest znane od lat olejowanie. Nieoceniony będzie tu olej ze słodkich migdałów, który możesz zrobić samodzielnie.
Problem z włosami? Olej to!
Olejowanie to sposób dbania o włosy, który znały jeszcze nasze babki i prababki. One doskonale wiedziały, że to, co naturalne, jest dla ciała najlepsze. Olejowanie polega na nałożeniu oleju roślinnego na poszczególne pasma włosów i skórę głowy. Taką "maseczkę" należy zostawić przynajmniej na 30 minut, ale wiele zależy od kondycji włosów — jeśli są w kiepskiej formie, olejowanie powinno trwać nawet 2-3 godziny. Po tym czasie olej należy dokładnie spłukać.
To metoda, która pozwala w kompleksowy sposób zadbać o włosy, dogłębnie i precyzyjnie je nawilżając. Dzięki bogatym w witaminy, fiotosterole i kwasy tłuszczowe olejom roślinnym, woda wnika głęboko w strukturę włosów, dzięki czemu stają się one jedwabiście miękkie, gładkie i odżywione, przestają się puszyć i łatwo je rozczesać. Co więcej, olejowanie to skuteczna ochrona przed czynnikami zewnętrznymi, ponieważ składniki o działaniu natłuszczającym domykają łuski włosów, zmniejszając tym samym wpływ szkodliwych składników. Dzięki olejowaniu włosy są się sprężyste i mocne, dlatego sposób ten polecany jest szczególnie osobom z kruchymi i łamliwymi pasmami.
Jaki olej wybrać do olejowania włosów?
Tak naprawdę każdy naturalny olej roślinny może być z powodzeniem zastosowany do olejowania włosów, jednak przed przystąpieniem do olejowania warto poznać potrzeby swoich włosów. Przede wszystkim należy określić ich porowatość, czyli stopień odchylenia łusek włosa.
- włosy wysokoporowate — olej słonecznikowy, olej z pestek dyni, olej lniany, olej z wiesiołka, olej rycynowy, olej z czarnuszki, olej z orzechów włoskich, olej z awokado.
- włosy średnioporowate - oliwa z oliwek, olej jojoba, olej arganowy, olej ryżowy, olej z orzechów laskowych, olej sezamowy, olej rzepakowy.
- włosy niskopoorowate - masło shea, olej kokosowy, olej palmowy, olej lniany, olej rycynowy czy olej rzepakowy.
Wśród olejów mogących przynieść korzystne efekty dla włosów niewątpliwie wyróżnia się olej migdałowy (z nasion migdałowca), który idealnie sprawdzi się w każdym z wyżej wymienionych rodzajów włosów.
Olej migdałowy na włosy. Dlaczego warto po niego sięgnąć?
Olej migdałowy to prawdziwa kopalnia cennych dla włosów składników i substancji odżywczych. W swoim składzie ma dużą ilość wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy A, B1, B2, B6 i D, minerały takie jak magnez, mangan, fosfor i potas, a także proteiny, emolienty i polifenole. To sprawia, że korzyści ze stosowania oleju migdałowego są ogromne. Olej migdałowy:
- wzmacnia i odżywia włosy
- zapobiega ich wypadaniu
- zapobiega rozdwajaniu końcówek
- niweluje łupież
- redukuje wydzielanie sebum
- ułatwia rozczesywanie
- chroni przed czynnikami zewnętrznymi
- pozostawia włosy gładkie i lśniące
Obecnie na rynku dostępnych jest wiele produktów do olejowania z użyciem olejku migdałowego. Olej można też zrobić samemu blendując nieprażone migdały i dodając do nich oliwę.