Silver.Lelum.pl > Pielęgnacja i uroda > Wyciśnij 3 krople na twarz i nie rób kwaśnej miny. Plamki znikną raz, dwa
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 05.07.2024 15:40

Wyciśnij 3 krople na twarz i nie rób kwaśnej miny. Plamki znikną raz, dwa

Kobieta smaruje twarz kremem
fot. Canva/pixelshot

Wraz z wiekiem na twarzy zaczyna się pojawiać coraz więcej plam i przebarwień, które mogą skutecznie pozbawiać pewności siebie. Na szczęście nie trzeba rozpaczać, bo obecnie dostępnych jest wiele sposobów na ich skutecznie usunięcie. Zanim jednak wybierzesz się do kosmetologa, spróbuj pokonać je na własną rękę. Na pomoc przychodzi dobrze znany, egzotyczny owoc, który znajduje się praktycznie w każdym domu!
 

Skąd się biorą plamki i przebarwienia na twarzy?

Plamki i przebarwienia to nic innego jak miejscowe zmiany skórne, które mogą się przydarzyć każdemu. Mogą się pojawić zarówno u osób młodych, jak i starszych, ale wiek z pewnością odgrywa tu dużą rolę — u seniorów jest ich zdecydowanie więcej. Za ich powstawania odpowiada kilka czynników, wśród których najważniejsze to:

  • uwarunkowania genetyczne
  • częsta ekspozycja na słońce
  • zaburzenia hormonalne

Jak dowodzą badania: na powstawanie plam i przebarwień częściej narażone są kobiety. Na szczęście zmiany te nie powodują żadnych dolegliwości towarzyszących, takich jak chociażby ból czy pieczenie. Nie prowadzą też do rozwoju chorób, dlatego nieestetyczny wygląd to jedyna konsekwencja ich powstawania. Jedyna, ale za to bardzo uciążliwa, bo prowadząca do powstania wielu kompleksów.

 


 

Makijaż niebezpieczny dla zdrowia? Naukowcy odkryli bakterie w tuszu "Nie używam kremu z filtrem, bo się nie opalę". Prawda czy mit?

Naturalne sposoby na plamki i przebarwienia. Wystarczy kilka kropel soku z cytryny

W obecnych czasach mamy wręcz nieograniczony dostęp do różnego rodzaju zabiegów upiększających i niwelujących nieestetyczne zmiany. Skorzystać można z pomocy profesjonalnych kosmetologów, a nawet chirurgów plastycznych. Zanim jednak zdecydujesz się poddać skomplikowanym zabiegom, wypróbuj naturalne metody, które pomogą usunąć plamki.

Nieoceniona okazuje się tu... cytryna. Ten niepozorny owoc może mieć świetny wpływ na cerę. Wszystko za sprawą witaminy C, która rozjaśnia skórę, usuwa trądzik i zmniejsza widoczność plam, a nawet zapobiega powstawaniu nowych. Co ważne, witamina C bierze też udział w produkcji kolagenu, więc jest dobrym sposobem na zniwelowanie zmarszczek.
 

Cytryna
fot. Canva/ Boarding1Now

Jak przygotować maskę na plamki z cytryny?

Jeśli chcesz wypróbować cytrynę na własnej skórze (i to dosłownie) najpierw wprowadź jedną zmianę do codziennej pielęgnacji. Każdego dnia nanieś kilka kropel cytryny na wacik kosmetyczny, a następnie przetrzyj nim twarz. Pamiętaj jednak, by wcześniej odpowiednio oczyścić cerę i usunąć z niej wszelkie zabrudzenia, by składniki aktywne miały możliwość lepszego wniknięcia w skórę.

Możesz też wypróbować maseczkę, która dodatkowo zadziała na zmarszczki. Wystarczy wymieszać 3 łyżki miodu z kilkoma kroplami soku z cytryny. Tak przygotowaną maskę należy nanieść na umytą i dobrze osuszoną cerę i pozostawić na około 20 minut. Po tym czasie mieszankę należy dokładnie spłukać. 

Sok z cytryny
fot. Canva/ antaom