Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Naklej na głowę i zapomnij o problemie. Przełomowe odkrycie w walce z łysieniem
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 25.06.2024 12:35

Naklej na głowę i zapomnij o problemie. Przełomowe odkrycie w walce z łysieniem

Łysienie plackowate
fot. Canva/ gopfaster

Łysienie plackowate to schorzenie, które może się przytrafić każdemu, niezależnie od wieku. W przeciwieństwie do wypadania włosów na skutek wieku, łysienie plackowate traktowane jest jako jednostka chorobowa związana m.in. ze stanem zapalnym. Teraz naukowcy opracowali metodę, która może się okazać przełomowa w walce z tą dolegliwością. Jak się okazuje, wystarczy jedynie... plaster.
 

Łysienie plackowate - przyczyny i objawy

Łysienie plackowate to choroba przewlekła prowadząca do uszkodzenia mieszków włosowych, a tym samym wzmożonego wypadania włosów na głowie, brwi, rzęsach, a nawet w okolicy pachwin i narządów płciowych. Wskutek stanu zapalnego powstają wyraźne ubytki włosów, czego efektem są łyse placki najczęściej pojawiające się na skórze głowy. Choroba może prowadzić do całkowitego wyłysienia, co z kolei może się wiązać z pojawieniem się problemów natury psychologicznej. Łysienie plackowate dopada bowiem nie tylko mężczyzn, ale i kobiety, i to zazwyczaj przed ukończeniem 30. roku życia, co w znaczny sposób obniża pewność siebie.

Przyczyny łysienia plackowatego wciąż nie są do końca znane, ale może do niego prowadzić kilka czynników, wśród których główną rolę odgrywają uwarunkowania genetyczne, choroby towarzyszące (np. choroby tarczycy, liszaj, rumień), a nawet silny i długotrwały stres bądź przebyte traumy. To wszystko może prowadzić do reakcji autoimmunologicznej organizmu na skutek której wokół mieszka włosowego tworzy się stan zapalny, obkurczając go, osłabiając i powodując miejscowe wypadanie włosów.
 

Jeśli to masz, nie jedz szparagów. Puryny mogą ci zaszkodzić Piękna opalenizna w 15 minut. To zdrowsze niż solarium

Leczenie łysienia plackowatego. Naukowcy opracowali innowacyjną metodę

Leczenie łysienia plackowatego to skomplikowany proces, który wymaga wizyt u trychologa — specjalisty zajmującego się leczeniem włosów i skóry głowy. Często konieczne jest wdrożenie terapii sterydowej, która z kolei może się niekorzystnie odbić na innych aspektach zdrowia. Jednak ostatnie badania naukowców z MIT, Brigham and Women's Hospital oraz Harvard Medical School napawają nadzieją! Badacze stworzyli bowiem specjalny mikronakłuwający plaster, który dostarcza terapeutyczne cząsteczki bezpośrednio do skóry.

Skuteczność badań potwierdzono w trakcie eksperymentów na myszach. Jak wykazano, zastosowany u nich plaster redukował stan zapalny, a dodatkowo pobudzał porost nowych włosów. To nie koniec, bo plaster może mieć także skuteczne zastosowanie w przypadku leczenia innych autoimmunologicznych chorób skóry, takich jak na przykład łuszczyca lub bielactwo. 
 

Plaster na włosy ma pomóc zwalczyć łysienie. Jak działa?

Plaster naklejony na głowę wykonuje mikroskopijne nakłucia w skórze, dzięki czemu użyte substancje lecznicze wnikają w nią głębiej, zapewniając skuteczniejsze działanie. W badaniu użyto cząsteczek wzmacniających aktywność limfocytów T - białych krwinek odpowiedzialnych za odpowiedź autoimmunologiczną organizmu.

Póki co, plaster jest jeszcze w fazie badań i naukowcy prowadzą dalsze analizy dotyczące jego zastosowania i skuteczności działania. Następnym krokiem będzie przeprowadzenie badań na ludziach. 

Wypadające włosy
fot. Canva/rattanakun