Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Maty do akupresury. Na początku niewygodne, ale potem czuć efekty
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 04.05.2024 16:28

Maty do akupresury. Na początku niewygodne, ale potem czuć efekty

Mata do akupresury
Fot. Canva/AlexandrGoulbev

Są pewne dolegliwości, w których zwalczeniu możemy pomóc sobie... na leżąco. Coraz większą popularność zyskują maty do akupresury. Wyglądają jak karimaty z charakterystycznymi wypustkami, a według ich sympatyków mogą być dużym wsparciem w bólu pleców czy walce ze stresem. Jak zacząć swoją przygodę z takim masażem i jakie korzyści daje domowa akupresura?

Jak korzystać z maty do akupresury?

Akupresura to forma masażu, która wywodzi się tradycyjnej medycyny chińskiej. Polega na uciskaniu określonych punktów na ciele.

Osoba, która praktykuje akupresurę, wywiera nacisk na ciało pacjenta za pomocą palców, kciuków, dłoni lub specjalnych narzędzi. Warto jednak wiedzieć, że pewną formę akupresury można też stosować samodzielnie.

Mata do akupresury zapewnia nam darmowy masaż w zasięgu ręki w każdej chwili. Dostępne w sklepach maty wyłożone są tzw. "szpilkami", których zadaniem jest wywieranie nacisku na różne punkty na ciele: podobnie do tego, jak robi to masażysta.

Projekt bez nazwy - 2024-05-04T162223.467.jpg
Fot. Canva/KasparGrinvalds

Maty mają wiele rozmiarów, więc na pewno znajdziemy taką, która będzie pasować do naszych potrzeb, stanu zdrowia i naszego ciała.

Czy listy z ZUS trzeba zachować? Nie wyrzucaj ich do kosza Masz w domu "jamnika"? Stół z PRL robi furorę, ceny są zawrotne

Jak działa mata do akupresury?

Działanie mat akupresurowych jest banalnie proste. Wystarczy rozłożyć je na równym podłożu i po prostu się na nich położyć. Przyda się spokojna i relaksująca muzyka w tle. Swoją przygodę z matą do akupresury warto zaczynać powoli, np. od 5 minut leżenia dziennie. Potem możemy wydłużać te sesje, nawet do 30 minut. Po matach można również chodzić lub opierać się na nich kończynami.

Osoby, które regularnie stosują akupresurę, stwierdzają ulgę w bólu pleców i kończyn. Niektórzy stosują ją jako dodatkowe wsparcie przy bólach rwy kulszowej. Akupresura pomoże rozluźnić napięte mięśnie, a także - co równie istotne - pomoże odprężyć się i zrelaksować, a więc może poprawić samopoczucie psychiczne.

Projekt bez nazwy - 2024-05-04T162308.999.jpg
Fot. Canva/KasparGrinvalds

Sympatycy akupresury twierdzą także, że używanie maty jest wsparciem także przy odchudzaniu i redukcji tkanki tłuszczowej. To za sprawą nacisku, który poprawia ukrwienie w ciele. Dzięki temu mogą zmniejszyć się również problemy z celulitem oraz ogólny wygląd skóry.

Akupresura: to warto wiedzieć nim zaczniemy

Osoby zaczynające korzystanie z mat do akupresury powinny być gotowe na jedno. 

Na początku nasze ciało nie będzie przyzwyczajone do takiej formy ucisku i masażu, więc możemy odczuwać dyskomfort, a skóra może zostać delikatnie podrażniona. Wraz z upływem czasu nasze ciało przyzwyczai się jednak do maty, a my zaczniemy odczuwać korzyści.

Trzeba też podkreślić, że korzystanie z maty do akupresury jest tylko dodatkiem do codziennej troski o zdrowie pod nadzorem lekarza. Nie zastąpi odpowiedniej dawki ruchu, zdrowej diety czy regularnych konsultacji medycznych.