Miętowy żel na upały można zrobić w domu. Chłodzi jak kostka lodu
Wysokie temperatury nie odpuszczają. Podczas gorących dni skórę można chronić na wiele sposobów. Podstawa to odpowiednia odzież, krem ochronny i nakrycie głowy, ale warto też zapewnić sobie dodatkową ulgę. Chłodzący miętowy żel można błyskawicznie przygotować w domu.
Domowy chłodzący żel na upały: jak przygotować?
Ten żel po nałożeniu na skórę zapewnia w upalne dni przyjemne ochłodzenie . Jeżeli będziemy przechowywać go w lodówce, zadziała wręcz jak kostka lodu. Co więcej, przygotowanie miętowego żelu zajmie nam mniej niż kwadrans .
Składniki:
- 3 łyżki posiekanych świeżych listków mięty
- 1 łyżeczka siemienia lnianego
- 100 ml mleczka kokosowego
- 50 g tłuszczu kokosowego
- odrobina wody (opcjonalnie)
- dozownik
Przygotowanie:
Wszystkie składniki mieszamy i gotujemy pod przykryciem ok. 10 minut. Od czasu do czasu mieszamy. Jeżeli konsystencja będzie bardzo gęsta, dodajemy odrobinę wody . Masę przecedzamy przez sito i odstawiamy do studzenia. Gdy będzie już wystudzona, mieszamy jeszcze raz na gładką masę: najlepiej użyć do tego np. spieniacza do mleka . Gotowy żel przekładamy do pojemnika z dozownikiem. Przechowujemy w lodówce . Nakładamy bezpośrednio na skórę.
Miętowy żel z siemieniem lnianym: działanie dla skóry
Siemię lniane ma bardzo korzystny wpływ na skórę. Działa zmiękczająco, nawilżająco, regenerująco i ochronnie. To zasługa zawartych w nim olejków i kwasów organicznych: zwłaszcza kwasów Omega-3 . Oznacza to, że siemię lniane działa też przeciwzapalnie.
Mięta dodana do tego domowego żelu nie tylko wspaniale pachnie i daje odświeżający aromat , ale na skórę działa ujędrniająco. Mentol ma też działanie bakteriobójcze i przeciwświądowe, co w połączeniu z zaletami siemienia lnianego tworzy bardzo zdrową mieszankę .
Upały: poradnik na najbardziej gorące dni lata
Chłodzący żel to oczywiście tylko dodatek, który w upalne dni przyniesie ulgę naszej skórze. Podczas wysokich temperatur najlepiej unikać przebywania na słońcu, a jeżeli to konieczne, należy używać kremów ochronnych z filtrem.
Pamiętajmy też o kilku zasadach:
- jeśli musisz przebywać na zewnątrz noś przewiewne ubranie, zakrywające możliwie największa powierzchnię skóry, nakrycie głowy, przewiewne obuwie, okulary słoneczne,
- pij regularnie duże ilości płynów, unikając napojów zawierających cukier, lub alkohol, spożywaj lekkie posiłki, zwracając uwagę na ich świeżość (zwłaszcza nabiału , lodów mrożonek),
-
unikaj forsownego wysiłku fizycznego,
korzystaj z chłodnych (temperatura pokojowa) pryszniców i kąpieli, - pamiętaj że bardzo zimny prysznic po przebywaniu w upale może spowodować szok termiczny,
- unikaj dużych różnic temperatur między klimatyzowanymi pomieszczeniami i autami, a temperaturą panującą na zewnątrz,
- utrzymuj chłód w pomieszczeniach: w ciągu dnia zamykaj i zasłaniaj okna po stronie nasłonecznionej, otwieraj okna, gdy temperatura jest niższa; zamykaj drzwi i okna w pomieszczeniach klimatyzowanych.
Podczas gorących dni dbajmy też o innych . Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać w samochodzie dzieci, zwierząt i materiałów łatwopalnych. Psy należy też dodatkowo zabezpieczyć przed bezpośrednim nasłonecznieniem, zapewnić stały dostęp do wody i unikać długich spacerów : z powodu temperatur i nagrzanych chodników.