Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Psy to najlepsi przyjaciele ludzi. Okazuje się, że "dbają" o nasze zdrowie
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 13.04.2024 13:26

Psy to najlepsi przyjaciele ludzi. Okazuje się, że "dbają" o nasze zdrowie

Kobieta z psem
Fot. Canva/Halfpoint

Opieka nad zwierzęciem domowym to dużo obowiązków, ale jeszcze więcej przyjemności. Wiedzą o tym opiekunowie psów i kotów, dla których domowe zwierzaki są często najlepszymi i wiernymi towarzyszami dnia codziennego. Warto wiedzieć, że taka przyjaźń to nie wszystko. Zwierzaki dają nam dużo więcej niż do tej pory sądziliśmy.

Dlaczego coraz częściej zapominamy?

Im więcej mamy lat, tym częściej zdarza się, że skarżymy się na gorszą pamięć. Zapominamy, gdzie odłożyliśmy klucze, wylatuje nam z głowy odpowiedź na proste pytanie w teleturnieju TV, mamy problem z odgadnięciem hasła w krzyżówce, spada nasza podzielność uwagi. To często zaczyna się już po 40-tce. Dlaczego?

Gorsza pamięć wynika najczęściej z normalnego spadku aktywności organizmu. Tak samo jak z wiekiem zmienia się np. skóra, mięśnie czy włosy, tak też zachodzą zmiany w mózgu. Spada liczba połączeń między komórkami nerwowymi, co przekłada się na szybkość kojarzenia faktów czy zdolność do zapamiętywania. Wpływa to na zdrowie i samopoczucie.

Projekt bez nazwy - 2024-03-26T155833.620.jpg
Fot. Canva/Halfpoint
Polacy po 60-tce mają za mało ruchu. "Bez ćwiczeń spada jakość życia" Za siedzący tryb życia płacimy wysoką cenę. Pomoże jeden prosty nawyk

Psy i kot: najlepsi przyjaciele po 60-tce?

Okazuje się jednak, że wśród osób w dojrzałym wieku jest grupa, która rzadziej doświadcza takich problemów. Ich umysł dłużej zachowuje sprawność i mają lepszą od rówieśników pamięć. Chodzi o opiekunów zwierząt. Sugerują to badania opublikowane w magazynie naukowym "Scientific Reports"

Badanie objęło osoby w wieku od 51 do 101 lat. Wśród nich byli opiekunowie psów oraz kotów, a także osoby bez zwierząt domowych. Wyniki wykazały, że funkcje poznawcze u wszystkich uczestników pogarszały się wraz z wiekiem. Jednak spadek ten był wolniejszy w przypadku opiekunów zwierzaków. Dlaczego tak się dzieje? Jaki wpływ na nasze mózgi mają pupile?

Projekt bez nazwy - 2024-03-26T155924.606.jpg
Fot. Canva/Halfpoint

Już wcześniej wielokrotnie udowadniano, że opieka nad zwierzęciem domowym pozytywnie wpływa na zdrowie i nastrój opiekuna. Interakcja ze zwierzętami może obniżyć ciśnienie krwi czy poziom kortyzolu, czyli "hormonu stresu". Ale to nie wszystko.

Nic nie zastąpi rozmowy z lekarzem

Jak podkreślają badacze, opiekunowie psów i kotów zazwyczaj więcej się ruszają i częściej zachowują kontakty towarzyskie z innymi opiekunami. Zwierzęta odwracają także naszą uwagę od dużych i małych zmartwień dnia codziennego, co pozytywnie wpływa na zdrowie psychiczne. To wszystko pobudza nasz mózg i "trenuje" go do lepszej pracy i zachowania dłuższego zdrowia.

Uwaga! Problemów z pamięcią nie należy lekceważyć. Jeżeli czujemy się zaniepokojeni, bo np. zdarzają się nam problemy z orientacją na spacerach, czy też urywamy zdanie w połowie i zapominamy, co chcieliśmy powiedzieć, trzeba skonsultować się z lekarzem. Badania pomogą w ocenie stanu zdrowia i w razie potrzeby otrzymamy niezbędną pomoc.