Najlepszy jogurt, a Polacy rzadko go kupują. Zdrowszy od naturalnego
Ma mało kalorii, jest lekkostrawny, a pod względem zawartości białka bije na głowę inne jogurty. Świetnie smakuje sam, z owocami, albo jako baza do potraw. Wspomaga odchudzanie i jest cenny w diecie cukrzyków. To tylko niektóre z zalet islandzkiego jogurtu, który w Polsce wybierany jest rzadziej od jogurtu naturalnego.
Skyr: jogurt pełen zdrowia
Skyr to pochodzący z Islandii jogurt o bardzo prostym składzie. Tradycyjnie wyrabia się go ze zsiadłego mleka , które jest pasteryzowane. Skyr jest bardzo gęsty i ma delikatny, śmietankowy smak.
Naturalny skyr jest ceniony zwłaszcza za wysoką zawartość białka . W 100 gramach skyru to aż 12 gramów, podczas gdy jogurt naturalny zawiera go ok. 5 gramów, a grecki - ok. 4 gramów. W jogurcie skyr znajdziemy też:
- witaminy z grupy B,
- wapń,
- fosfor,
- potas,
- magnez.
Skyr nie jest bardzo kaloryczny. 100 g tego jogurtu (w postaci naturalnej, bez dodatków) to ok. 65 kalorii, dlatego skyr to dobry wybór przy dietach odchudzających .
Kto powinien wybrać skyr?
Światowa Organizacja Zdrowia zaleca osobom dorosłym picie minimum dwóch szklanek mleka dziennie , ale przynajmniej jedną z nich warto zastąpić przetworem takim jak skyr.
Skład skyru, w tym kultury bakterii i wysoka zawartość białka, sprawia, że ten islandzki jogurt ma wiele prozdrowotnych właściwości:
- wspomaga pracę mikrobiomu jelitowego,
- wzmacnia odporność,
- pomaga zapobiegać osteoporozie,
- wspomaga zdrowie serca,
- działa przeciwzapalnie,
- poprawia perystaltykę jelit,
- pomaga kontrolować poziom cukru we krwi.
Bez obaw można jeść jeden jogurt skyr dziennie, jeżeli nie cierpimy na uczulenia. Powinny go unikać jedynie osoby z alergią na białka mleka krowiego oraz z nietolerancją laktozy (choć skyr zawiera jej bardzo niewiele).
Skyr: jak go podawać?
Jogurt skyr nadaje się do spożycia sam, prosto z pudełeczka. Można jednak nieco urozmaicić tę przekąskę. Skyr pysznie smakuje z dodatkiem pokrojonych świeżych owoców lub orzechów.
Skyr jest również dobrą bazą do innych przekąsek i dań. Pasuje np. do płatków śniadaniowych , owsianki albo ryżu i makaronu podawanego na słodko. Można podać go do naleśników i gofrów, a nawet użyć jako dodatek do serników.