Najzdrowszy dżem, a Polacy rzadko go kupują. Pomaga na serce i ciśnienie
Od ilości dżemów na półkach sklepowych może zakręcić się w głowie. Warto wybrać taki, który będzie nie tylko smaczny, ale też i zdrowy. W jednym ze słoiczków kryje się prawdziwa skarbnica witamin i cennych składników mineralnych. Jeżeli zobaczysz ten dżem w sklepie - koniecznie daj mu szasnę, zwłaszcza jesienią, w porze obniżonej odporności.
Aronia to skarbnica zdrowia. Tak działa na organizm
Za jeden z najzdrowszych dżemów uważany jest dżem z aronii .
Jak wskazują analizy Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej, aronia korzystnie wpływa na układ sercowo-naczyniowy . Pomaga obniżyć ciśnienia tętnicze krwi i poziomu cholesterolu). Obniża też ryzyko chorób nowotworowych, cukrzycy typu II i choroby wrzodowej żołądka.
Oprócz tego, owoce aronii pomagają odżywiać skórę, włosy i paznokcie, opóźniają pojawianie się zmarszczek , a nawet przyczyniają się do zrzucenia zbędnych kilogramów. Aronia poprawia bowiem przemianę materii i pozytywnie wpływa na aktywność enzymów trawiennych.
Czy dżem z aronii jest dobry dla zdrowia?
Z powodu cierpkiego smaku owoce aronii rzadko spożywa się świeże. Częściej po przetworzeniu twory się z niej koncentrat, który później wykorzystywany jest do produkcji soków i dżemów. Czy taki przetwór również zachowuje prozdrowotne właściwości? Tak, dżem z aronii nadal może być zdrowy, o ile jest niskosłodzony lub w ogóle nie ma dodatku cukru .
Dżemy z aronii znajdziemy w niemal każdym sklepie. W przypadku gotowych dżemów koniecznie trzeba zwrócić uwagę na skład. Im krótszy, tym lepszy . Sprawdźmy, czy rzeczywiście w jego składzie znajduje się dużo aronii, i oczywiście zwróćmy uwagę na zawartość cukru . Można też pokusić się o samodzielne przygotowanie dżemu z aronii.
Domowy dżem z aronii jak od babci
Przygotowanie domowego dżemu z aronii nie jest trudne, a dzięki temu mamy pewność, że otrzymamy świeży, pyszny produkt. Dodatkowa zaleta: możemy dowolnie kontrolować zawartość cukru.
- Dokładnie umyj i oczyść aronię.
- Przełóż ją do garnka, a następnie obsyp cukrem i doprowadź do wrzenia.
- Owoce dokładnie zmiażdż lub zblenduj i gotuj dalej do momentu, aż staną się szkliste.
- Gotowy dżem przelej do słoików, zakręć, i pasteryzuj przez ok. 5 minut.
By nieco złagodzić cierpki smak dżemu z aronii, do owoców można dodać garść wiśni (mogą być mrożone) lub jabłko.