Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Najzdrowszy makaron doceniony we Włoszech. Polacy rzadko go jedzą
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 07.07.2024 10:49

Najzdrowszy makaron doceniony we Włoszech. Polacy rzadko go jedzą

Makaron
Fot. Canva/Pixelshot

Statystyczny Polak zjada rocznie ok. 5 kg makaronu. Do Włochów, którzy potrafią zjeść nawet 30 kg past, nadal nam daleko, ale od lat pojawia się w naszej diecie coraz częściej. Zwykle sięgamy po makaron z mąki pszennej, ale warto urozmaicić swoje makaronowe menu. Makaron pełnoziarnisty jest równie smaczny, ale dużo zdrowszy od "zwykłego".

Makaron pełnoziarnisty: najlepszy wybór dla zdrowia

Makaron pełnoziarnisty powstaje - jak sama nazwa wskazuje - z mąki z pełnego ziarna. Oznacza to, że nie traci cennych wartości odżywczych, które znajdziemy zarówno w zarodku ziarna, jak i jego łusce. W stu gramach ugotowanego makaronu pełnoziarnistego znajdziemy m.in.:

  • 5 g białka,
  • 3 g błonnika,
  • witaminy z grupy B,
  • selen,
  • żelazo,
  • wapń,
  • fosfor.

Taka porcja (po ugotowaniu) to ok. 125 kcal. Dla porównania, makarony "zwykłe" dostarczą nam zwykle od 20 do 40 kcal więcej. Makaron pełnoziarnisty będzie więc dobrym wyborem dla osób na diecie odchudzającej. To także najlepszy makaron, jeżeli dbamy o niski indeks glikemiczny.

Projekt bez nazwy - 2024-07-07T103132.727.jpg
Fot. Canva/Pixelshot
Miętowy żel na upały można zrobić w domu. Chłodzi jak kostka lodu Zapomniana pasta kanapkowa z PRL na zdrowe śniadanie

Makaron pełnoziarnisty: jak smakuje?

Smak makaronu pełnoziarnistego jest subtelnie bardziej wytrawny i głębszy od "zwykłego" makaronu. Można wyczuć w nim delikatny, orzechowy posmak. Różni się też teksturą: jest nieco twardszy i wyraźnie sprężysty, także po ugotowaniu.

Co ciekawe, choć makaron pełnoziarnisty nie jest “tradycyjnym” włoskim makaronem, to pojawia się we włoskich restauracjach coraz częściej i jest doceniany bardziej niż przed laty. Nawet konserwatywni kulinarnie Włosi, którzy często stoją na straży tradycyjnych dań, polubili jego bogaty smak i zauważyli zdrowotne właściwości.

Produkty pełnoziarniste to skarbnica zdrowia

Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej zaleca włączenie do diety także innych produktów pełnoziarnistych. Oprócz makaronu, to także kasze gruboziarniste (np. kasza gryczana, pęczak), płatki owsiane, ryż brązowy, mąki razowe, a także pieczywo - chleb żytni pełnoziarnisty, razowy, graham.

W ten sposób zapewnimy sobie solidną porcję błonnika pokarmowego, witamin z grupy B, a także wielu składników mineralnych, np. magnezu, cynku, fosforu. Chodzi jednak nie tyko o zdrowie, bo produkty te stanowią również wspaniały dodatek do dań obiadowych, jak i bazę licznych zapiekanek, sałatek, placków, pasztetów, past, a nawet deserów.