Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Nawet 1000 zł na wczasy dla seniorów. Dla kogo dofinansowanie do wakacji?
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 11.06.2024 14:42

Nawet 1000 zł na wczasy dla seniorów. Dla kogo dofinansowanie do wakacji?

Seniorzy na wakacjach
fot. Canva/GoodLifeStudio

Wyjazd na wakacje to coś, na co wiele osób czeka przez cały rok. Niestety, nie każdy może sobie na nie pozwolić. W szczególnie trudnej sytuacji są seniorzy, którzy z uwagi na niską emeryturę i wydatki na leki, ledwo wiążą koniec z końcem. Na szczęście dodatkowe pieniądze czekają, a wymarzony relaks na plaży wcale nie musi zostać wyłącznie marzeniem.
 

Dofinansowanie do wakacji dla seniorów. Są trzy możliwości

Emerytura to nie koniec życia, a seniorzy wcale nie muszą rezygnować z atrakcyjnych, letnich wyjazdów. W polskim prawie funkcjonują bowiem zapisy, na mocy których osoby starsze mogą się ubiegać o finansowe wsparcie wakacyjnych wyjazdów. Skorzystać można z trzech opcji: 

  • dofinansowanie z PFRON
  • wczasy pod gruszą
  • dopłata z Unii Europejskiej

Warto skorzystać z dodatkowych pieniędzy i zdecydować się na letni wyjazd. To świetna okazja do nawiązania nowych znajomości i aktywnego spędzenia wolnego czasu, co może mieć zbawienny wpływ na zdrowie seniora.
 

Najwyższa i najniższa emerytura w Polsce. Nie do wiary ile wynosi! Wysokość "czternastki" może wzrosnąć? Ostateczna decyzja należy do rządu

Kto może otrzymać dofinansowanie do wakacyjnego wyjazdu?

Zależnie od wybranej opcji, z dofinansowanie mogą skorzystać różne grupy seniorów. 

Dofinansowanie z PFRON 

To finansowe wsparcie do turnusu rehabilitacyjnego z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Przysługuje ono osobom, które posiadają orzeczenie o niepełnosprawności, orzeczenie o częściowej lub całkowitej niezdolności do pracy, wydane przed ukończeniem 16 roku życia bądź też osobom, które spełniają określone kryterium dochodowe (za kwartał poprzedzający złożenie wniosku nie przekracza 50 proc. przeciętnego wynagrodzenia na osobę w gospodarstwie domowym bądź 65 proc. w przypadku osoby samotnej). 

Jeśli chodzi o wysokość tego dofinansowania, to może ono wynieść:

  • 27% przeciętnego wynagrodzenia – w przypadku umiarkowanego stopni niepełnosprawności.
  • 25% przeciętnego wynagrodzenia – w przypadku lekkiego stopień niepełnosprawności.
  • 20% przeciętnego wynagrodzenia – dla osób zatrudnionych w zakładzie pracy chronionej i opiekunów osób z niepełnosprawnością.

Wczasy pod gruszą 

To dofinansowanie pieniężne przyznawane z funduszu socjalnego zakładu pracy, z którego mogą skorzystać pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści danego zakładu oraz ich rodziny, a także inne osoby, którym pracodawca przyznał prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych. 

Wysokość dofinansowania do "wczasów pod gruszą" uzależniona jest od kryterium dochodowego i może wynosić od kilkuset do 1000 złotych. Regulaminy poszczególnych zakładów pracy we własnym zakresie ustalają górną granicę tego kryterium.

Dopłata z Unii Europejskiej 

Obowiązuje wszystkie osoby, które ukończyły 55. rok życia. Dzięki temu dofinansowaniu można opłacić np. przelot, transfer z lotniska, zakwaterowanie w zagranicznym hotelu i opiekę polskiego rezydenta. Środki pieniężne można także przeznaczyć na wakacyjny pobyt w Polsce. 

Pieniądze złotówki
Fot. Canva/Industrial Photograph

Czytaj też: Nawet 580 złotych dla emerytów. Tyle może wzrosnąć emerytura po waloryzacji
 

Jak złożyć wniosek o dofinansowanie do wczasów dla seniorów?

Wszystkie osoby, które chciałyby uzyskać dofinansowanie do wczasów muszą odpowiednio wcześniej złożyć wymagane wnioski. W przypadku dofinansowania z PFRON można to zrobić w lokalnym punkcie Centrum Pomocy Rodzinie bądź też online za pośrednictwem platformy SOW. O "wczasy pod gruszą" można wnioskować za pomocą platformy generator.ds.uw.edu.pl.

Należy pamiętać, że do wniosku trzeba dołączyć odpowiednie dokumenty poświadczające np. stan zdrowia bądź sytuację materialną. Dla przykładu: ubiegając się o dofinansowanie z PFRON-u, razem z wnioskiem należy złożyć dokumenty świadczące o przyznanym stopniu niepełnosprawności.