Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Nie tylko pani Grażynka od Książula. Coraz więcej emerytów dzieli jej los
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 27.04.2024 12:46

Nie tylko pani Grażynka od Książula. Coraz więcej emerytów dzieli jej los

Kobiety na emeryturze
Fot. Arkadiusz Ziolek/East News/Książulo/youtube/@ksiazulo

Kiedy Książulo, znany youtuber kulinarny, pokazał borykający się z problemami bar pary emerytów, jego fanki i fani ruszyli ze wsparciem. Pod lokalem w Warszawie ustawiły się kolejki, dzięki czemu sympatyczna para będzie mogła choć na chwilę odetchnąć finansowo. Niestety, osób takich jak pani Grażyna i pan Zygmunt z baru Waga jest w Polsce dużo więcej.

Polacy poruszeni historią baru Waga

Książulo w jednym z ostatnich filmów odwiedził bar Waga w Warszawie. Prowadzi go para na emeryturze. Pani Grażyna i pan Zygmunt borykają się z problemami finansowymi. Ledwo starcza im na czynsz i rachunki. Opłaty rosną, a ruch w lokalu nie jest duży.

"Łamie mi się serce na widok dwojga starszych ludzi, którzy w tym wieku jeszcze muszą pracować. Zasługują na lepsze życie" - czytamy w jednym z komentarzy utrzymanych w podobnym tonie. "Wiesz, co jest ch**owe? To, że ludzie w takim wieku ciągle muszą pracować. To nie jest łatwa praca. Jest to przykre, no ale takie są realia w Polsce" - ocenił sam Książulo.

Dzięki nagłośnieniu problemów baru Waga przez youtubera pod lokalem ustawiły się kolejki, ale jedno się nie zmieniło.

Dla wielu Polek i Polaków emerytura nie jest czasem odpoczynku, podróży czy etapem życia na poświęcenie się hobby i pasjom. Jak wynika z danych ZUS, do emerytury dorabia sobie regularnie ponad 850 tys. Polek i Polaków. Jeszcze 15 lat temu robiło to niespełna 500 tys. osób. Liczba pracujących Polaków po 60-tce rośnie z roku na rok. Problem zaczyna się, gdy dla emerytów dalsza praca to nie wybór, a konieczność.

Projekt bez nazwy - 2024-04-27T123506.314.jpg
Fot. Canva/Pixelshot
"Byłam matką, żoną, koleżanką". Po narodzinach wnuczki wszystko się zmieniło Czy Karta Seniora to to samo, co karta emeryta? Trzeba znać różnice

Coraz więcej emerytów musi pracować

Powodów, dla których Polacy na emeryturze wciąż pracują, jest wiele. W przeprowadzonym niedawno badaniu Minds&Roses dla serwisu OLX Praca ankietowani silversi wskazali, że 43 proc. z nich robi to dla utrzymania kontaktów społecznych, a 33 proc. po prostu lubi swoją pracę i nie zamierza z niej od razu rezygnować. Jednak najwięcej osób, bo aż 51 proc., zostaje w pracy, bo po prostu musi: z powodów finansowych.

Dla jednych emerytów to więc osobisty wybór i tylko opcja, z której decydują się korzystać. A jednak znaczna część osób po 60-tce po prostu musi nadal pracować. Z powodu groszowych i głodowych emerytur nie byliby w stanie utrzymać się, a czasem wręcz przeżyć. Co innego, gdy - jak stwierdziło 69 proc. ankietowanych - "praca dodaje im energii do życia", a co innego, gdy w dojrzałym wieku brakuje pieniędzy na podstawowe potrzeby życiowe.

Praca po 50-tce: czy coś zaczyna się zmieniać?

Życia emerytom, którzy chcą lub muszą pracować, nie ułatwiają stereotypy o seniorach w pracy. Na drodze stoją pracodawcy, którzy często mają opory przed zatrudnianiem osób już po 50-tce. Z badania przeprowadzonego dla serwisu Pracuj.pl wynika, że 59 proc. osób z pokolenia silver uważa, że osoby w wieku przedemerytalnym są mniej chętnie zatrudniane przez pracodawców niż inne. Obawy potwierdza badanie przeprowadzone przez Polski Instytut Ekonomiczny: osoby 50+ szukają pracy średnio o pół roku dłużej niż osoby młodsze.

Jeżeli więc nawet emeryt chce pracować z wyboru, to znalezienie nowej pracy może być trudne. Seniorzy zmuszeni do pracy z powodów ekonomicznych są w jeszcze gorszej sytuacji. Czy jest nadzieja na poprawę sytuacji? Pewną iskierką optymizmu są nadchodzące zmiany w prawie.

Projekt bez nazwy - 2024-04-27T123547.407.jpg
Fot. Canva/SydaProductions

Z badań Grupy Progres wynika, że wskaźnik aktywności zawodowej silversów ma szansę wzrosnąć nie tylko wśród osób mających od 55 do 64 lat, ale też tych z grupy 65+. 

Wszystko za sprawą planowanych zmian ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy. Nowe regulacje będą wspierać zatrudnienie osób starszych. Chodzi o rządowe wsparcie finansowe dla firm rekrutujących emerytów i podpisujących z nimi trzyletnią umowę o pracę. Miesięczne dofinansowanie wyniesie około 2150 zł. W ciągu dwóch lat pracodawca otrzyma łącznie 24 wypłaty, czyli w sumie ponad 51 tys. zł.

Z badań wynika, że taka motywacja może zadziałać. Obecnie co piąty pracodawca (22 proc.) planuje przyjmować do pracy osoby w dojrzałym wieku.

I owszem - to dobra wiadomość dla osób 60+, które chcą pracować z powodów towarzyskich lub dla dalszego rozwoju kariery. Dla emerytów, którzy chcieliby zrezygnować z pracy i udać się na zasłużony odpoczynek, nie będzie to dużym pocieszeniem. Tym mogłyby stać się godne emerytury, ale tutaj nawet imponująca siła influencerów takich jak Książulo niestety nie pomoże.