Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Nowe sanatorium w Polsce. Kuracjuszy czekają kąpiele w borowinie
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 06.08.2024 10:58

Nowe sanatorium w Polsce. Kuracjuszy czekają kąpiele w borowinie

Pińczów
Fot. gmina Pińczów

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło: tereny w mieście Pińczów nad rzeką Nidą (woj. świętokrzyskie) spełniają warunki do prowadzenia działalności leczniczej. Oznacza to, że w mieście może powstać sanatorium. Teraz czas na kolejny etap prac. Rząd ma zdecydować o nadaniu części miasta statusu obszaru ochrony uzdrowiskowej.

Pińczów bogaty w zasoby lecznicze. Szansa na rozwój dla regionu

Jak potwierdziło już Ministerstwo Zdrowia, Pińczów posiada złoża naturalnych surowców leczniczych, a panujący w regionie mikroklimat stwarza warunki korzystne dla zdrowia.

Chodzi m.in. o złoża wód siarczkowych w miejscowości Las Winiarski, a także o złoża peloidu zwanego popularnie borowiną, której właściwości lecznicze niejednokrotnie zostały potwierdzone medycznie.

Warunki w Pińczowie sprawiają, że w lokalnym uzdrowisku mogłyby być leczone:

  • choroby ortopedyczno-urazowe,
  • choroby reumatologiczne, 
  • choroby skóry, 
  • choroby układu nerwowego, 
  • choroby kardiologiczne,
  • nadciśnienie.

Baseny z wodą siarkową i borowinową, a także park zdrojowy, to jednak tylko część "sanatoryjnych" planów władz regionu. Plany są bardzo ambitne.

Szablony Lelum 2 – kopia - 2024-08-06T104555.116.jpg
Fot. gmina Pińczów / wizualizacja uzdrowiska
Wiadomo, co z dodatkiem do emerytury. Ważny komunikat dla seniorów Włodzimierz Szaranowicz szczerze o chorobie. "Człowiek nie czeka już na cud"

Kiedy uzdrowisko w Pińczowie? Mowa już o konkretnych datach

Jak wynika z projektu rozporządzenia, granice obszaru ochrony uzdrowiskowej w Pińczowie obejmą Osiedle Zdrojowe, część sołectwa Włochy – Osiedle Górki-Włochy, a także sołectwa Pasturka, Bogucice Drugie oraz Grochowiska.

Szablony Lelum 2 – kopia - 2024-08-06T104619.225.jpg
Fot. gmina Pińczów / wizualizacja uzdrowiska

Na razie na terenach tych brakuje obiektów świadczących usługi noclegowe czy hotelarskie. Również zakłady lecznictwa uzdrowiskowego mają być dopiero wybudowane.

Myślę, że kwestia 5 lub 6 lat i będziemy mogli mieć pierwszy zakład leczniczy, który pozwoli nam używać nazwy Pińczów-Zdrój - zapowiadał w rozmowie z kielecką TVP burmistrz Pińczowa Włodzimierz Badurak.

Uzyskanie statusu ochrony uzdrowiskowej to wielka szansa na rozwój dla regionu. Uzdrowisko przyciągnie bowiem nie tylko kuracjuszy, ale też i inwestorów.

Pińczów od lat stara się o uzdrowisko. Szanse coraz większe

Prace nad utworzeniem uzdrowiska w Pińczowie trwają od 2018 roku, kiedy to gmina uzyskała zgodę ówczesnego Ministerstwa Zdrowia na rozpoczęcie działań nad utworzeniem Obszaru Ochrony Uzdrowiskowej.

Dzięki staraniom gospodarza Pińczowa, w Strategii Rozwoju Województwa Świętokrzyskiego na lata 2022- 2030 gmina została włączona  do Obszaru Strategicznej Interwencji  „Świętokrzyskie Uzdrowiska” razem z gminami Busko Zdrój, Solec Zdrój i Kazimierza Wielka.

Szablony Lelum 2 – kopia - 2024-08-06T104606.257.jpg
Fot. gmina Pińczów / wizualizacja uzdrowiska

Pozwoli to na uzyskanie, bez konkursu, środków z UE na inwestycje związane z uzdrowiskiem w okresie finansowania na lata 2021-2027 między innymi na budowę przystani kajakowej oraz plaży przy bulwarach nad Nidą.