Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Osoby 40+ wciąż mogą skorzystać z bezpłatnych badań. Zapadła ważna decyzja
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 01.07.2024 12:44

Osoby 40+ wciąż mogą skorzystać z bezpłatnych badań. Zapadła ważna decyzja

Seniorka u lekarza
fot. Canva/ dragana991

Rząd zdecydował o przedłużeniu programu bezpłatnych badań pod nazwą "Profilaktyka 40 Plus". To oznacza, że zainteresowani wciąż mają szansę z nich skorzystać. Sprawdź, o jakie dokładnie badania chodzi i gdzie można je wykonać.

Program "Profilaktyka 40 Plus". Bezpłatne badania profilaktyczne dla Polek i Polaków

"Profilaktyka 40+' to program darmowych, profilaktycznych badań, który skierowany jest do wszystkich obywateli powyżej 40. roku życia. Nie liczy się płeć, dochody i status społeczny — z diagnostyki może skorzystać dosłownie każdy. Wszystko po to, by zachęcić Polki i Polaków do wykonywania profilaktycznych badań, dzięki którym wcześniej uda się wykryć wiele chorób, co zwiększa szansę na zahamowanie ich dalszego rozwoju, a nawet na całkowite wyleczenie. 

Badania można wykonać w punktach medycznych, które zawarły umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia w zakresie realizacji programu. Wystarczy zgłosić się do wybranej placówki z dowodem osobistym. Należą do nich m.in. ALAB Laboratoria, Diagnostyka, Synevo oraz Bazy NFZ. Dokładną listę podmiotów wykonujących badania w ramach programu można znaleźć za pośrednictwem strony profilaktyka40plus.
 

Ważne zmiany dla pacjentów. Nowa lista leków refundowanych przez NFZ W upał weź 8 złotych i biegnij do apteki. Klimatyzacja nie będzie ci potrzebna

Program bezpłatnych badań został przedłużony

Program "Profilaktyka 40+" został wprowadzony 1 lipca 2021 roku i w założeniu miał działać do 30 czerwca 2024 roku. Jednak z uwagi na duże zainteresowanie bezpłatnymi, profilaktycznymi badaniami, a jednocześnie efektywność ich wykonywania, rząd zdecydował o wydłużeniu czasu jego trwania. To oznacza, że darmowe badania będzie można wykonywać jeszcze do końca 2024 roku. 

W czasie pandemii dostępność do opieki medycznej i badań oferowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia była ograniczona, dlatego obecnie tak ważne jest, by ten czas zrekompensować i wykonać badania profilaktyczne. Wczesne wykrycie schorzeń to większa szansa na skuteczne leczenie. Warto z niej skorzystać!- podkreśla Ministerstwo Zdrowia.

Korzyści płynące z programu dostrzegają także lekarze, którzy zaznaczają, że dzięki niemu udało się wykryć wiele chorób, w tym głównie nadciśnienie lub cukrzycę u osób, które nie podejrzewały u siebie żadnych jednostek chorobowych. 
 

Jakie badania można wykonać w ramach programu "Profilaktyka 40+"?

W ramach programu przygotowano specjalne pakiety skierowane zarówno do kobiet jak i do mężczyzn. Panie i panowie mogą wykonać takie badania, jak:

  • morfologia krwi obwodowej ze wzorem odsetkowym i płytkami krwi,
  • stężenie cholesterolu całkowitego albo kontrolny profil lipidowy,
  • stężenie glukozy we krwi,
  • AlAT, AspAT, GGTP,
  • poziom kreatyniny we krwi,
  • badanie ogólne moczu,
  • poziom kwasu moczowego we krwi,
  • krew utajona w kale – metodą immunochemiczną (iFOBT),
  • pomiar ciśnienia tętniczego,
  • pomiar masy ciała, wzrostu, obwodu w pasie oraz obliczenie wskaźnika masy ciała (BMI).

Oprócz tego mężczyźni mogą wykonać także badanie określające PSA – antygen swoisty dla stercza całkowity. Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia lub w poszczególnych punktach wykonujących badania. 
 

Pobieranie krwi
fot. Canva/Vadym Terelyuk