Silver.Lelum.pl > Z życia wzięte > Zasiłek dla emerytów chorych na nadciśnienie. Możesz otrzymać nawet 200 zł
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 30.05.2024 12:19

Zasiłek dla emerytów chorych na nadciśnienie. Możesz otrzymać nawet 200 zł

Mierzenie ciśnienia
fot. Canva/nearkrasaesom

Osoby chorujące na nadciśnienie tętnicze mogą się ubiegać o pieniądze w ramach tzw. zasiłku pielęgnacyjnego. Aby jednak otrzymać dodatkowe środki, konieczne jest złożenie odpowiednich wniosków. Sprawdź komu, w jakiej kwocie i na jakich zasadach przysługuje zasiłek pielęgnacyjny.
 

Nadciśnienie tętnicze to jedna najbardziej powszechnych chorób układu krążenia

Jak wynika z danych Narodowego Funduszu Zdrowia, z nadciśnieniem tętniczym zmaga się obecnie około 10 milionów Polaków. Dużą grupę tych osób stanowią emeryci, którzy są szczególnie narażeni na rozwój tej niebezpiecznej choroby. Niebezpiecznej, bo przy nieodpowiednim leczeniu bądź też jego braku, może prowadzić do poważnych zaburzeń w funkcjonowaniu serca, mózgu czy nerek, a w skrajnych przypadkach: nawet do śmierci. 

Czym właściwie jest nadciśnienie tętnicze? To choroba charakteryzująca się długotrwałym podniesieniem ciśnienia krwi, którego wartość wynosi wówczas 140/90 mm Hg lub więcej. Początkowo choroba może nie dawać żadnych objawów, a do jej wykrycia dochodzi zazwyczaj wtedy, gdy zaczyna ono niekorzystnie oddziaływać na pracę innych narządów, w tym serca lub nerek. 
 

Czytaj też: Dodatki dla emerytów i rencistów z ZUS w 2024 roku. Skończyłeś 65 lub 75 lat? Sprawdź, na jakie świadczenia dodatkowe możesz liczy

Nawet 580 złotych dla emerytów. Tyle może wzrosnąć emerytura po waloryzacji Renta wdowia a wcześniejsza emerytura. Kiedy można pobierać nowe świadczenie?

Chorujesz na nadciśnienie? Należy ci się zasiłek pielęgnacyjny

Grupą szczególnie narażoną na problemy ze strony układu krążenia, w tym nadciśnienie tętnicze, są seniorzy, których organizmy, z racji wieku, nie pracują już tak sprawnie i wydajnie jak u młodszych osób. W związku z chorobą można się ubiegać o dodatkowe pieniądze w ramach zasiłku pielęgnacyjnego, który przysługuje nie tylko emerytom, ale każdej dorosłej osobie z orzeczeniem o niepełnosprawności. Zgodnie z przepisami prawa, zasiłek ten mogą otrzymać następujące grupy osób:

  • dzieci,
  • osoby powyżej 16. roku życia z orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności,
  • osoby powyżej 16. roku życia z orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeśli powstała ona przed 21. rokiem życia,
  • osoby powyżej 75. roku życia.

Orzeczenie o niepełnosprawności jest podstawą do przyznania zasiłku pielęgnacyjnego. Jak przyznają eksperci: nadciśnienie tętnicze również należy do tego rodzaju schorzeń, na podstawie których może być wydane orzeczenie. Podobnie jest też m.in. w przypadku osób chorujących na cukrzycę typu 1. 


 

Zasiłek pielęgnacyjny. Ile wynosi i jak go otrzymać?

Aby ubiegać się o zasiłek pielęgnacyjny, konieczne jest złożenie odpowiednich wniosków i dokumentów. W pierwszej kolejności należy się postarać o orzeczenie o niepełnosprawności. W tym celu należy się udać do miejskiego lub powiatowego Zespołu ds. Orzekania o Niepełnosprawności, a pracujący tam specjaliści, na podstawie dostarczonej im dokumentacji, zdecydują o przyznaniu lub nieprzyznaniu odpowiedniego stopnia. 

Wraz z orzeczeniem o niepełnosprawności można zyskać też m.in. prawo do świadczenia pielęgnacyjnego, dodatkowe uprawnienia pracownicze, świadczenia z pomocy społecznej, dofinansowanie na turnusy rehabilitacyjne, czy też możliwość bezpłatnego lub tańszego zaopatrzenia się w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze.

Obecnie kwota zasiłku pielęgnacyjnego wynosi 215,84 zł miesięcznie, ale jeszcze w tym roku być może zostanie podwyższona. Wynika to z konieczności waloryzacji świadczeń rodzinnych, która ma miejsce raz na trzy lata.

Pieniądze złotówki
Fot. Canva/Industrial Photograph