Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Piękna roślina, ale sanepid przed nią ostrzega. Wydano komunikat
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 12.08.2024 06:06

Piękna roślina, ale sanepid przed nią ostrzega. Wydano komunikat

Jaskier jadowity
Fot. H. Zell / Wikimedia Commons

Zostało jeszcze dużo czasu na letnie wyprawy i piesze wycieczki. Podczas  wypraw na łono natury pamiętajmy, że od niektórych roślin lepiej trzymać się z daleka. Sanepid w komunikacie przypomina o jednej z nich. Jest piękna, ale może nam zaszkodzić.

Jaskier: niepozorna roślina może być szkodliwa

Roślina, o której wspominają powiatowe stacje sanitarno-epidemiologiczne w komunikacie, to jeden z gatunków jaskra.

Jaskier to roślina zielna. Jaskry występują głównie na mokrych łąkach, na mokradłach i w wodach, także w lasach i na suchych murawach, także w górach. W Polsce występuje aż 25 gatunków jaskrów. Większość z nich jest trująca.

Najbardziej szkodliwy jest jaskier jadowity. W Polsce dość pospolity na całym niżu i w niższych położeniach górskich, nad stawami, wolno pływających strumieniach i rzekach, a także na mokrych łąkach.

Projekt bez nazwy - 2024-08-11T153642.439.jpg
Fot. Ryan Hodnett / Wikimedia Commons
ZUS wysyła listy do Polaków. Chodzi o 1900 zł dodatku do emerytury Zagra na zamknięciu igrzysk, a potem w Polsce. Ceny za bilet zaskakują

Jaskier jadowity. Jak działa na skórę?

Kontakt z jaskrem jadowitym może być bardzo niemiłą przygodą.

Już kilka kropek soku tej rośliny powoduje zaczerwienienie skóry i powstawanie pęcherzy. Działanie soku jest intensywniejsze, gdy ma on kontakt z błonami śluzowymi.

Jaskier jadowity ma dość grubą łodygę o wysokości nie wyższej niż 1 metr. Poznamy go po jasnożółtych, drobnych kwiatach. Mają 6–12 mm w średnicy.

Sanepid ostrzega przed trującymi roślinami.

Jaskier to nie jedyna roślina, o której przestrzega sanepid. Na wakacyjnych szlakach można spotkać też:

  • barszcz sosnowskiego - wywołuje poparzenia, pierwsze objawy pojawiają się zazwyczaj po 30 minutach - występuje zaczerwienienie, pieczenie, a następnie powstają pęcherze, po kilku dniach uszkodzona skóra ciemnieje,
  • tojad mocny - zawiera bardzo duże ilości akonityny, śmiertelna dawka przy spożyciu wynosi zaledwie 2 mg, związek ten wnika do organizmu również przez skórę, objawy zatrucia to drętwienie, paraliż, stany lękowe, ból brzucha, śmierć następuje na skutek paraliżu serca lub mięśni oddechowych,
  • ciemiężycę białą - bywa, że śmierć następuje już po spożyciu 1g korzenia, pierwszym objawem zatrucia jest osłabienie, zgon następuje na skutek paraliżu mięśni oddechowych,
  • szalej jadowity - można go spotkać przy obrzeżach jezior, przy rowach, w szuwarach i na bagnach. Kwitnie od czerwca do sierpnia. Roślina jest bardzo trująca - najwięcej szkodliwych substancji znajduje się w kłączach i łodygach.

W przypadku podejrzenia kontaktu z trującą rośliną należy niezwłocznie sięgnąć po pomoc lekarza.