Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Pierwszy raz do sanatorium? Tego nie zapomnij zabrać [NIEZBĘDNIK]
Sara Karmańska
Sara Karmańska 11.04.2024 13:27

Pierwszy raz do sanatorium? Tego nie zapomnij zabrać [NIEZBĘDNIK]

Kobieta z walizką
Fot. Canva/koldunov

Pakowanie walizek to dla wielu osób czynność daleka od wymarzonej. Zadanie tylko się komplikuje, gdy jedziemy w miejsce, którego nie znamy. Im dłuższy pobyt, tym wyzwanie jest trudniejsze, szczególnie biorąc pod uwagę, że bagaż trzeba nie tylko zamknąć, ale też unieść. Co trzeba spakować na wyjazd do sanatorium? Śpieszymy z pomocą!

Pakowanie do sanatorium może być stresujace

Dla wielu osób pakowanie walizek jest niezwykle stresujące. Denerwujemy się, czy spakujemy wszystko, co potrzebne, nie tylko w czasie samego kompletowania ubrań i innych elementów bagażu, ale także później, gdy zastanawiamy się, czy aby na pewno niczego nie zapomnieliśmy. Przed szczególnie trudnym zadaniem stają osoby, które udają się do sanatorium po raz pierwszy i mają spędzić w ośrodku kilka tygodni.

Z pomocą na szczęście przychodzą sanatoryjni weterani, którzy radzą, o czym nie można zapomnieć. Potrzebne przedmioty można zaliczyć do kilku kategoriidokumenty i pieniądze, apteczka, ubrania i obuwie oraz kosmetyczka. Należy mieć także na uwadze, że nasz bagaż będzie wyglądać nieco inaczej, w zależności od tego, czy do sanatorium wybieramy się latem, czy zimą oraz gdzie dokładnie jedziemy.

50-tka to dobry wiek na debiut z jogą. Jak zacząć? Wakacje za granicą po 60-tce? Polaków ciągnie do plaż i ciepłej wody

Co zabrać do sanatorium? Tego nie można zapomnieć

Podczas pakowania się do sanatorium nie można zapomnieć o dokumentach takich jak dowód osobisty, potwierdzenie ubezpieczenia NFZ, dokumentacja medyczna oraz skierowanie na turnus w sanatorium. Należy także pamiętać o zabraniu leków, które przyjmujemy na co dzień, w takiej ilości, aby starczyły na cały okres pobytu. Warto także zaopatrzyć się w leki przeciwbólowe, plastry, a także środek na biegunkę i zaparcie. Przydatne mogą okazać się także leki na chorobę lokomocyjną, a także środki do ochrony przed owadami oraz łagodzące skutki ugryzień.

Dziś trudno wyobrazić sobie wyjazd bez telefonu, więc nie zapomnijmy o ładowarce. Warto zabrać też powerbank, który może się przydać np. podczas dłuższych wycieczek. Naładowany smartfon zapewni nam kontakt z bliskimi oraz rozrywkę. A jeżeli wolimy zrelaksować się z dala od ekranu, spakujmy też dobrą książkę.

Do kosmetyczki warto z kolei spakować nieco więcej niż kosmetyki stosowane na co dzień, jak pasta i szczoteczka do zębów, żel do mycia, szampon, odżywka, antyperspirant czy kremy. Przyda się krem z filtrem UV, mokre i suche chusteczki, produkty do higieny intymnej. Jeśli z kolei nosimy protezy, nie można zapomnieć o opakowaniu i szczotce, a także paście do protez.

ZOBACZ TEŻ: Wybierasz się do sanatorium? Zapoznaj się z nowymi przepisami

Co zabrać ze sobą do uzdrowiska?

Pozostaje jeszcze kwestia samej walizki. Tutaj dużo będzie zależeć od tego, gdzie i w jakim terminie się wybieramy do sanatorium. Niezależnie od tego trzeba jednak zabrać ze sobą bieliznę, a także wygodne ubrania na co dzień, jak t-shirty, dresy czy legginsy. Przydają się jednak także codzienne ubrania na wyjście z ośrodka

Jeśli z kolei planujesz brać aktywny udział w wieczornych spotkaniach i imprezach, wskazane może być dołożenie do walizki wieczorowej kreacji. W bagażu powinno się także znaleźć wygodne obuwie – w tym tenisówki lub buty sportowe, jedne do chodzenia po budynku, drugie na zewnątrz – oraz klapki, w których można chodzić po pokoju, ale także udać się na basen czy pod prysznic. 

Warto wyposażyć się także w szlafrok oraz strój kąpielowy, który warto włożyć do walizki nawet jeśli nie wybieramy się nad morze. W wielu sanatoriach jest bowiem możliwość skorzystania z kąpieli leczniczych. Dobrze także zabrać ze sobą dwie piżamy oraz jeden lub dwa ręczniki. W bagażu powinna się także znaleźć czapka lub czapka z daszkiem, w zależności od tego czy jedziemy na turnus latem, czy zimą. Jeśli z kolei mamy problemy ze snem, należy przemyśleć, czy nie zabrać ze sobą opaski do spania lub stoperów do uszu

Oczywiście nie trzeba się martwić, jeżeli zapomnimy z domu czegokolwiek. Nie wyjeżdżamy przecież na odludzie: na miejscu dostępne są sklepy ze wszystkim, co przydaje się kuracjuszom. Najważniejsze są dokumenty i zaświadczenia lekarskie. Bez nich możemy mieć większe trudności.

pakowanie walizki, Fot. Canva/DragonImages
Fot. Canva/DragonImages