Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > 50-tka to dobry wiek na debiut z jogą. Jak zacząć?
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 01.04.2024 17:05

50-tka to dobry wiek na debiut z jogą. Jak zacząć?

Para uprawia jogę
Fot. Canva/MikahilNilov

Poprawa równowagi ciała, elastyczność, gibkość, stabilność, lepsze samopoczucie psychiczne - to tylko niektóre z zalet jogi, które docenią osoby w dojrzałym wieku. Może się wydawać, że joga to nieco tajemnicze i trudne ćwiczenia, ale nic bardziej mylnego. Można zacząć w każdym wieku i w każdej chwili. Jak zacząć swoją przygodę z jogą?

Joga to recepta na zdrowe ciało i umysł

Z punktu widzenia aktywności fizycznej, joga to wykonywanie zbiorów ćwiczeń i układanie ciała w szereg rozmaitych pozycji. Joga łączy wysiłek mięśni, pracę z oddechem, a także skupienie i medytację. To także umiejętność odnalezienia spokoju i równowagi, co z kolei jest korzystne nie tylko dla ciała, ale i umysłu. Może być także świetną rozrywką: zwłaszcza, gdy ćwiczymy w grupie.

Joga jest bezcenna zwłaszcza dla osób w dojrzałym wieku. Im jesteśmy starsi, tym bardziej mięśnie i stawy tracą na elastyczności. Często nie mamy też siły, energii i nastroju na aktywność fizyczną. Przypomnijmy, że Światowa Organizacja Zdrowia zaleca minimum 30 minut ruchu dziennie. Joga jest receptą na siedzący tryb życia, bo można ją uprawiać w domu, a opanowanie podstaw nie jest trudne.

Projekt bez nazwy - 2024-04-01T152728.333.jpg
Fot. Canva/Rido
Zwiedź całe Pomorze za 10 zł. Wyjątkowa promocja dla emerytów Ma 60 lat, wygląda na 40. Ten mężczyzna oszukał proces starzenia się

Zacznij od jogi na siedząco

W przypadku osób początkujących w każdym wieku, pierwsze ćwiczenia jogi powinny być niezbyt forsujące, przystępne i dostosowane do możliwości ciała. Tak, by nie narazić się na urazy, ani też nie zrazić do kolejnych ćwiczeń. Istnieje kilka pozycji jogi, które możemy bezpiecznie wypróbować samodzielnie na początek. To joga na siedząco.

Spróbuj np. wykonać takie ćwiczenia, jak radzą eksperci ze studia Arkadia Care z Krakowa:

Przeciąganie karku: Usiądź prosto na krześle lub kanapie, głowę skieruj do przodu. Bardzo powoli i delikatnie przechyl głowę na prawą stronę, próbując dotknąć uchem prawego ramienia. Powtarzaj po obu stronach.

Obracanie barków: Podnieś ramiona na wysokość barków i rób duże okręgi do przodu, a następnie do tyłu.

Przeciąganie ramion: Wyciągnij jedno ramię przed siebie i złap je drugą ręką, przyciągając do klatki piersiowej. Ćwiczenie to rozciąga mięśnie ramion.

Projekt bez nazwy - 2024-04-01T152815.103.jpg
Fot. Canva/Rido

Z czasem można przejść do nieco bardziej zawansowanych pozycji.

Pozycja Tadasana, stabilizująca łokcie, kolana i kostki: stań prosto ze złączonymi nogami. Rozłóż ciężar na obie stopy. Niech ramiona zwisają wzdłuż ciała. Głęboko oddychaj przez kilka chwil, skupiając się na uczuciu zakorzenienia.

Pozycja Vrikshasana, która pomaga wzmocnić nogi, plecy i ramiona: stań prosto ze złączonymi nogami. Powoli podnieś prawą stopę i oprzyj ją o wewnętrzną stronę lewej nogi – można ją umieścić na kostce, łydce lub udzie, w zależności od możliwości. Dłonie złącz przed klatką piersiową. Powtarzaj z obiema nogami.

Pozycji jogi jest bardzo wiele, a im większe zdobędziemy doświadczenie, tym szerszy wachlarz ćwiczeń będziemy mogli wykonywać. Jest jednak jedno "ale".

Joga: sięgnij po radę eksperta

Joga, jak każda aktywność fizyczna, niesie ze sobą ryzyko upadku czy kontuzji. Dlatego jeżeli poczujesz, że joga to rodzaj ruchu odpowiedni dla ciebie, o pomoc poproś doświadczonych ekspertów. Trenerzy pomogą poprowadzić cię bezpiecznie przez świat tego niezwykłego sportu. Gdzie ich szukać?

W wielu miejscowościach w Polsce istnieją kluby jogi z zajęciami przygotowanymi specjalnie dla seniorów. Wiele lekcji jest bezpłatnych, a uczestniczą w nich osoby w dojrzałym wieku, które też są początkujące. Nie ma obawy przed tym, że będziemy jedyni na sali, który zaczynają przygodę z jogą.

Źródło: Narodowe Centrum Edukacji Żywieniowej, Arkadiacare.pl