Po tym poznasz, że pijesz za dużo kawy. Organizm sam daje sygnały
Wiele osób nie wyobraża sobie poranka bez filiżanki kawy. Niektórzy piją ją również podczas pracy, na spotkaniach z najbliższymi czy do posiłku. Warto jednak wiedzieć, by nie przesadzić z jej ilością. Ile można dziennie wypić kawy? Okazuje się, że sprawa nie jest jednoznaczna dla każdego, a kluczem do odpowiedzi może okazać się obserwacja własnego ciała.
Właściwości kawy
Obecnie na rynku znajdziemy niezliczoną ilość rodzajów kawy. Konsumenci mają także wybór mnóstwa kawiarni, w których z kolei znajdziemy wiele sposobów jej podania. Espresso, latte, flat white, cappuccino to zaledwie kilka najpopularniejszych rodzajów kaw. Ziarna w całości lub zmielone znajdują się w niemal każdym domu, a ogromna ilość osób nie wyobraża sobie rozpoczęcia dnia bez filiżanki aromatycznej kawy.
Warto wiedzieć, że kawa jest źródłem antyoksydantów , a zawarta w niej kofeina poprawia koncentrację . Ponadto zwiększa ciśnienie krwi, poprawia nastrój i pomaga w walce o utratę zbędnych kilogramów. Nie wolno jednak zapominać, że posiada także wiele skutków ubocznych , a niektóre z nich odczujemy na własnej skórze.
Skutki uboczne picia kawy
W zależności od rodzaju kawy, sposobu jej przygotowania i spożywania, a także dodatków, takich jak cukier, syropy czy mleko , napój może nieść ze sobą liczne skutki uboczne. Jednymi z najpopularniejszych są:
- kołatanie serca,
- uczucie niepokoju,
- ból głowy ,
- zżółknięte zęby,
- uzależnienie fizyczne,
- dyskomfort psychiczny,
- problemy ze snem,
- nasilenie dolegliwości u osób z wrzodami żołądka,
- zwiększenie ryzyka pojawienia się chorób serca.
Powyższe skutki nie powinny mieć miejsca, jeśli sięgamy po kawę sporadycznie lub pijemy ją w niewielkich ilościach, bez dodatku cukru lub innych słodzonych dodatków.
Ile kaw dziennie można wypić?
Nie ma jednej odpowiedzi, która pasowałaby do każdego. Niektórzy piją trzy kawy dziennie i czują się dobrze, podczas gdy u innego mała czarna może powodować kołatanie serca lub ból żołądka . Zgodnie z informacjami przekazywanymi przez amerykańską Agencję Żywności i Leków możemy przyjąć maksymalnie 400 mg kofeiny dziennie . Ilość ta odpowiada około czterem szklankom kawy parzonej .
Spożycie większej ilości kawy niż od czterech do pięciu filiżanek dziennie, co równe jest 500-600 mg kofeiny, może zwiększyć ryzyko problemów sercowo-naczyniowych, w szczególności nadciśnienia. Jest to efekt nagłego wzrostu poziomu kortyzolu i insuliny, który może trwać aż do 24 godzin - powiedział dla "Vogue" dr Michael Hartman, ekspert ds. odżywiania.
Tolerancja u każdego może być inna, dlatego warto bacznie przyglądać się swojemu organizmowi i jego reakcji na spożycie kawy. Jeśli po jej wypiciu odczuwasz ból głowy, brzucha, masz biegunkę, problemy ze spaniem, kołatanie serca lub czujesz ogólne rozbicie i niepokój - to znak, że wypiłeś za dużą ilość kawy.