Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Szukamy najzdrowszej soli. Kamienna, morska czy himalajska?
Łukasz Jadaś
Łukasz Jadaś 10.06.2024 09:25

Szukamy najzdrowszej soli. Kamienna, morska czy himalajska?

Sól w kuchni
Fot. Canva/Africa Images

Eksperci Światowej Organizacji Zdrowia stawiają sprawę jasno: nie powinniśmy jeść więcej niż 5 gramów soli dziennie. To niecała łyżeczka. Polacy spożywają jej tymczasem nawet trzy razy więcej - wynika z badań statystycznych. Czy oprócz zmiany diety możemy wybrać "zdrowszą" sól? To nie tak proste, jak się wydaje.

Jaką sól wybrać w sklepie?

W polskich sklepach najczęściej spotkamy cztery rodzaje soli spożywczej: kuchenną (zwaną również stołową lub warzoną), kamienną, morską oraz himalajską.

Najpopularniejsza jest sól kuchenna i to ją najczęściej kupują Polacy. Dodawany jest do niej jod w celu zapobiegania chorobom tarczycy. To efekt trwającego od 1996 r. programu zdrowotnego.

Sól morska jest z reguły mniej zmielona od soli kuchennej. Uzyskiwana jest w trakcie odparowywania mórz lub jezior. W zależności od pochodzenia, może różnić się kolorem lub smakiem.

Sól kamienna jest również pochodzenia morskiego. Najczęściej bywa szara, ale czasami można spotkać ją w też w innych kolorach. Ten rodzaj soli jest najczęściej niejodowany.

Sól himalajska wizualnie wyróżnia się na tle innych, bo ma intensywny różowy kolor. To efekt tlenku żelaza, który nadaje jej taką barwę. Ten rodzaj soli wydobywany jest z regiony Karakorum i Himalajów w Pakistanie.

Projekt bez nazwy - 2024-06-10T091946.236.jpg
Fot. Canva/KatineImages

Czy jedna z tych soli będzie zdrowsza od innych? Odpowiedź na to pytanie może być zaskakująca.

Polski ser wybrany jednym z najlepszych na świecie. Pokonał oscypka Możesz pić lub dodać do chleba. Złagodzi objawy choroby wrzodowej żołądka

Czy istnieje zdrowsza sól?

Odpowiedzi udzielają ekspertki z Narodowego Centrum Edukacji Żywieniowej (NCEŻ). Zbadanie składu różnych rodzajów soli rozwiewa wszelkie wątpliwości, jeżeli chodzi o jej “zdrowotne” walory.

Okazuje się, że niezależnie od rodzaju soli, ilość zawartych w niej wartościowych składników mineralnych jest zbyt mała, by miała jakikolwiek pozytywny wpływ na zdrowie. “Tak więc sól morska czy himalajska nie jest lepsza, nawet jeśli dostarcza składników mineralnych, których nie znajdziemy w soli kuchennej” - czytamy w raporcie NCEŻ.

Jedyne różnice między solami to delikatnie inny smak, konsystencja i struktura oraz… cena. Sól kuchenna kosztuje ok. 2 zł, a za 1 kg gruboziarnistej soli morskiej zapłacimy nawet ok. 8 zł. Z punktu widzenia troski o zdrowie nie ma jednak znaczenia, którą sól wybieramy i którą solimy potrawy.

Projekt bez nazwy - 2024-06-10T092056.321.jpg
Fot. Canva/Almaje

Tym zastąpisz sól w kuchni i diecie

W stosowaniu soli najważniejszy jest rozsądek i umiar. Jak przypominają eksperci NCEŻ, nadmiar soli w diecie może bowiem prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, m.in. nadciśnienia tętniczego, udaru mózgu, niewydolności oraz zawału serca. Może też sprzyjać rozwojowi osteoporozy i kamicy nerkowej, a także prowadzić do nadwagi lub otyłości.

Ograniczenie spożycia soli może być dość trudne, bo nie chcemy przecież rezygnować ze smacznych potraw, a sól jest do tego z reguły niezbędna. Z pomocą przychodzą nam tutaj inne przyprawy. Spróbujmy następnym razem dodać do potrawy nieco mniej soli, a zamiast niej użyć np. ziół, soku z różnych owoców czy oliwy z oliwek.