Silver.Lelum.pl Zdrowie i żywienie Polski specjał podbija świat. Smakosze nazywają go "czarnym złotem"
Fot. Canva/Rido

Polski specjał podbija świat. Smakosze nazywają go "czarnym złotem"

15 września 2024
Autor tekstu: Łukasz Jadaś

Ten lokalny polski produkt nazywa się często "czarnym złotem". Nie bez powodu, bo to prawdziwy i unikatowy kulinarny skarb prosto z województwa świętokrzyskiego. W najnowszym rankingu serwisu TasteAtlas na drugim miejscu na liście najlepszych przetworów owocowych na świecie znalazła się śliwka szydłowska.

Śliwka szydłowska to "czarne złoto" z Polski

Śliwkę szydłowską produkuje się tylko w gminie Szydłów. Miejscowość położona jest między Górami Świętokrzyskimi a Niecką Połaniecką, ok. 40 km na południowy wschód od Kielc.

Przez wieki kuchnia tego regionu charakteryzowała się prostotą. Dzięki dogodnym naturalnym warunkom często sięgano po uprawiane tu owoce . Okoliczne sady pełne są nie tylko cenionych jabłek sandomierskich, ale też i śliwek.

Projekt bez nazwy - 2024-09-15T123808.923.jpg
Fot. IJHARS

To one stanowią surowiec, z którego lokalni producenci wyczarowują miejscowe „czarne złoto” . Bo trzeba wiedzieć, że nieodłącznym elementem krajobrazu tych okolic są suszarnie, w których wytwarza się śliwki szydłowskie.

Dramatyczne sceny w Głuchołazach. Mężczyzna i pies uwięzieni przez wodę
Turyści znaleźli w Polsce nową stolicę drożyzny. Pokazał paragon za bułkę i chleb

Śliwka o niezwykłym aromacie. Powstaje tylko w jednym miejscu

Śliwka szydłowska to śliwka, którą poddaje się suszeniu i wędzeniu.

Nadaje się do tego tylko węgierka lub jej pochodne odmiany. Zawierają dużo cukru i stosunkowo niewiele wody, dzięki czemu suszenie i wędzenie pozwala na uzyskanie wyjątkowego smaku i aromatu.

Suszenie i wędzenie odbywa się w specjalnie do tego przystosowanych suszarniach. Cały proces trwa ok 48 godzin, w zależności od wielkości owoców, utrzymywanej temperatury, a także czynników atmosferycznych – temperatury i wilgotności.

W efekcie powstaje “czarne złoto", czyli śliwka szydłowska - miękka, o charakterystycznym, intensywnym smaku i zapachu wędzenia .

Śliwka szydłowska ma swoje święto

Śliwki szydłowskie są tak popularne w regionie, że w Szydłowie odbywa się nawet coroczne Święto Śliwki . Prezentowane są tam tradycyjne procesy suszenia śliwek oraz najróżniejsze smaczne dania stworzone z wykorzystaniem tego produktu.

W 2010 roku śliwka szydłowska została zarejestrowana jako Chronione Oznaczenie Geograficzne . Oznaczeniem tym mogą być opatrzone wyłącznie śliwki szydłowskie uwędzone z węgierek na obszarze gminy Szydłów w województwie świętokrzyskim.

Będzie łatwiej o dłuższe urlopy. Idzie zmiana w Kodeksie pracy
Tak wyglądała powódź tysiąclecia w lipcu 1997. Zdjęcia aż zapierają dech
Obserwuj nas w
autor
Łukasz Jadaś

Redaktor portalu Silver.Lelum.pl. Zajmuje się tematyką społeczną, kulturalną i rozrywkową w kontekście pokolenia silversów. Napisz do mnie na adres lukasz.jadas@iberion.pl.
 

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@lelum.pl
zdrowie i żywienie pielęgnacja i uroda aktywność Silversa Gwiazdy z życia wzięte quizy