Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Popularny lek na serce wycofany z rynku. "Może powodować dreszcze i ból"
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 24.07.2024 15:12

Popularny lek na serce wycofany z rynku. "Może powodować dreszcze i ból"

Mężczyzna chory na serce i leki w aptece
fot. supapornjarpimai/Canva ; MJ_Prototype/Canva

Główny Inspektorat Farmaceutyczny zdecydował o wycofaniu z obrotu popularnego leku przeznaczonego dla pacjentów z problemami kardiologicznymi. Jak wykazały badania, może on stwarzać poważne zagrożenie dla zdrowia.
 

Ważne informacje dla sercowców. Z rynku znika znany lek

Decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego z obrotu wycofany został lek Qutiro. To środek medyczny, który stosowany był u pacjentów borykających się z problemami z sercem

Zgodnie z przeznaczeniem, lek zapobiegał zlepianiu się płytek krwi, poprawiał przepływ krwi i zmniejszał ryzyko powstawania zakrzepów. To szczególnie ważne m.in. w przypadku osób po zawale oraz z zespołami wieńcowymi. Teraz jednak GIF poinformował o wycofaniu go z obrotu.
 

"Cukierki lata" zamiast niezdrowych chipsów. Możesz je jeść na diecie Sanepid zbadał lodziarnie nad Bałtykiem. Bakterie w popularnych lodach

GIF wycofuje z obrotu lek Qutiro

Główny Inspektorat Farmaceutyczny we wtorek (23.07) poinformował, że lek Quitro zostaje wycofany z obrotu. Dotyczy to wszystkich serii produktu:

Qutiro 5mg/100ml, tirofiban (jako chlorowodorek tirofibanu) w infuzji 5 mg/100 ml, opakowanie 100 ml, dopuszczonego do obrotu na mocy zgody wydanej przez Ministra Zdrowia z dnia 8 grudnia 2023 r. nr DOP/01039/23" - informuje GIF.
 

Lek może stanowić zagrożenie dla zdrowia

Decyzja o wycofaniu leku z obrotu zapadła po tym, jak medykament wywołał niepożądane skutki uboczne u ośmiu pacjentów. Pojawiły się u nich dreszcze, a także bóle w klatce piersiowej, a informacje o tych przypadkach przekazał GIF Wojewódzki Inspektor Farmaceutyczny z Opola.

W przedmiotowej sprawie wystąpienie realnego ryzyka dla zdrowia, a potencjalnie również życia pacjentów jest w ocenie organu oczywiste. Zarówno stwierdzone przypadki występowania działań niepożądanych niespodziewanych dla omawianego produktu leczniczego, jak i podejrzenie występowania w produkcie leczniczym sterylnym, do infuzji, zakażenia mikrobiologicznego jest sytuacją mogącą powodować bezpośrednie negatywne konsekwencje zdrowotne dla pacjentów — zaznaczono w uzasadnieniu decyzji. 

Podmiot odpowiedzialny za czasowe dopuszczenie do obrotu leku w Polsce, czyli Genesis Pharm sp. z o.o. sp. komandytowa, został zobowiązany do natychmiastowego wycofania produktu z rynku. 

Apteka
fot. millionsjoker/Canva