Silver.Lelum.pl > Zdrowie i żywienie > Przy tej chorobie przysługuje aż 270 dni zasiłku. Główne objawy to kaszel i gorączka
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 13.07.2024 10:42

Przy tej chorobie przysługuje aż 270 dni zasiłku. Główne objawy to kaszel i gorączka

Kaszląca kobieta
fot. Canva/pixelshot

Choroba potrafi dopaść w najmniej oczekiwanym momencie. Niestety, często jest na tyle poważna, że wymaga dłużej nieobecności w pracy. W takim wypadku każdemu pracownikowi przysługuje tzw. zasiłek chorobowy, który może być wypłacany nie dłużej niż 182 dni. Jest jednak pewna choroba, która wydłuża możliwość otrzymywania pieniędzy przez ZUS. Jaka?
 

Kiedy można otrzymać zasiłek chorobowy?

Zasiłek chorobowy to wynagrodzenie pieniężne wypłacane przez ZUS ubezpieczonemu pracownikowi, który z powodu choroby czy też wypadku stał się czasowo niezdolny do pracy. Przyznawany jest od 34. dnia przebywania na L4 bądź od 15. dnia w przypadku osób powyżej 50. roku życia. Zasiłek przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy. 

Ile wynosi zasiłek chorobowy? Jego podstawa stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie wypłacane za okres 12 miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym powstała niezdolność do pracy. Ostateczna kwota uzależniona jest od zarobków ubezpieczonego i wynosi:

  • 80 proc. podstawy wymiaru, w tym także za okres pobytu w szpitalu
  • 100 proc. podstawy wymiaru, także za czas pobytu w szpitalu, jeśli niezdolność do pracy wynika z ciąży, wypadku w pracy lub w drodze do/z pracy bądź też z badań lekarskich, które są niezbędne dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów. 

W lipcu 2024 roku podstawowa wysokość zasiłku chorobowego została podniesiona i w tej chwili wynosi nie mniej niż 3710,47 zł brutto.
 

Sprzedaż środka przeciwbólowego wstrzymana. GIF wydał ważny komunikat Chorujesz? Sprawdź, czy należy ci się dodatek do emerytury

Ta choroba wydłuża okres przyznawania zasiłku chorobowego

Co do zasady zasiłek wypłacany jest przez okres nie dłuższy niż 182 dni. To właśnie przez ten czas wypłatę wynagrodzenia przejmuje na siebie ZUS (obowiązek ten nie spoczywa wówczas na pracodawcy). Są jednak dwie sytuacje, gdy czas ten zostaje wydłużony aż do 270 dni. Dzieje się tak w przypadku ciąży oraz gruźlicy.

Gruźlica to niezwykle groźna choroba zakaźna, która w skrajnych przypadkach może prowadzić do śmierci. Związana jest ona z prątkami gruźlicy, które najczęściej atakują płuca, a nieco rzadziej ośrodkowy układ nerwowy, układ limfatyczny, naczynia krwionośne, układ kostno-stawowy, moczowo-płciowy oraz skórę. 
 

Główne objawy grużlicy. Co robić, gdy podejrzewasz chorobę?

Gruźlica to choroba, która wymaga specjalistycznego i długotrwałego leczenia. Do jej głównych objawów należą:

  • kaszel
  • odkrztuszanie wydzieliny
  • duszności
  • ból w klatce piersiowej
  • gorączka 
  • osłabienie organizmy
  • utrata masy ciała
  • wzmożona potliwość
  • krwioplucie
  • ból głowy

Jeśli podejrzewasz, że mogłeś się zarazić prątkami gruźlicy, natychmiast udaj się do lekarza specjalisty, który potwierdzi bądź wykluczy chorobę. Jeśli okaże się, ze twoje podejrzenia były słuszne wówczas przysługuje ci prawo do L4, które może wynieść aż 270 dni (płatne w formie zasiłku chorobowego przez ZUS).

Badanie lekarskie
fot. Canva/89Stocker