Silver.Lelum.pl > Aktywność Silversa > Przycinanie roślin na wiosnę. Zadbaj o siebie i ogród
Magdalena Pawłowska
Magdalena Pawłowska 03.04.2024 16:29

Przycinanie roślin na wiosnę. Zadbaj o siebie i ogród

Przycinanie suchych gałązek krzewów na wiosnę
Fot. Canva/Valeria Honcharuk

Wiosna to wymarzony czas dla wszystkich pasjonatów zieleni i ogrodowych aktywności. To najlepszy moment, żeby po zimowej przerwie na powrót zadbać o swoje roślinki, by już wkrótce rozkwitły zachwycając niezwykłą paletą barw. Od czego zacząć wiosenne porządki w ogrodzie? Jakie rośliny można przycinać już wczesną wiosną?  
 

Dlaczego rośliny trzeba regularnie przycinać?

Zabiegi pielęgnacyjne roślin są konieczne, jeśli chcemy cieszyć oczy pięknem, które mogą nam zaprezentować. Wszyscy posiadacze zieleni, czy to na ogródkach, balkonach czy tarasach, powinni wiedzieć, że dla właściwego wzrostu roślin konieczne jest ich regularne i odpowiednie przycinanie. 

Prawidłowe cięcie pobudza do wypuszczania nowych pędów, a to sprawia, że roślina rośnie szybciej, jest bardziej rozłożysta, zdrowsza i bujniej kwitnie.
W przypadku drzew i krzewów owocowych, ich regularne przycinanie w pierwszych latach wzrostu warunkuje obfite plony.

Odpowiednia pielęgnacja dotyczy nie tylko drzewek i krzewów ogrodowych. ale także roślin, które znalazły się na balkonie. Warto wiedzieć, które rośliny można już wystawić na balkon. Dzięki przycinaniu możemy też regulować wysokość i rozłożystość roślin, nadając im oczekiwany kształt — niektóre rośliny, np. drzewka Bonsai, nie wyglądałyby tak, jak powinny bez prawidłowej pielęgnacji. 

Przycinanie drzewka Bonsai
Fot. Canva/humonia


 

Odkryj drugą młodość po 50-tce. Wystarczy 5 kroków Ogródek na balkonie to oaza zdrowia. Te kwiaty można już wystawić

Kiedy przycinać rośliny?

Wiosna to idealny czas, by zabrać się za przycinanie swoich roślin. Oczywiście, nie jest to termin bezwzględny, ponieważ różne gatunki roślin potrzebują innych form oraz czasu pielęgnacji, ale już wczesną wiosną warto ruszyć do ogrodu i zadbać o zieleń. Ważne, aby przycinanie przeprowadzić przed rozpoczęciem okresu wegetatywnego, czyli zanim rośliny rozkwitną i pojawią się na nich liście. 

Nie powinno się ciąć roślin przy przymrozkach i minusowych temperaturach. Jeśli planujesz rozpocząć przycinanie — poczekaj, aż temperatura będzie dodatnia przynajmniej przez kilka dni z rzędu. Warto też sprawdzić prognozy pogody, by nie okazało się, że temperatury spadną do zera tuż po zabiegach pielęgnacyjnych, ponieważ może to zaszkodzić roślinie. Reguła ta nie dotyczy jednak np. winorośli, którą można (a nawet należy przycinać już w zimie).

 

Kwitnące na różowo drzewka
 

Jak przeprowadzić prawidłowe cięcie roślin? Przygotuj się odpowiednio

Jak już wspomnieliśmy, warunkiem niezbędnym do rozpoczęcia przycinania roślin jest sprzyjająca pogoda, z dodatnimi temperaturami i brakiem deszczu. Pamiętaj, że przycinanie powinno być wykonywane w odpowiedni sposób, aby nie zaszkodzić roślinie. Jak się do tego zabrać?

  1. Potrzebne będą dobrze naostrzone narzędzia, takie jak sekatory, nożyce czy też piły.
  2. Cienkie gałązki przycinaj ukośnie, ok. 0,5 cm nad pąkiem (od pąka w dół). Grube gałęzie należy ciąć prostopadle.
  3. Miejsce cięcia można zabezpieczyć maścią z fungicydem, dzięki czemu nie zaatakują jej grzyby i bakterie.

Ważne jest, by dostosować rodzaj cięcia do rośliny. Zanim więc przystąpisz do zabiegów pielęgnacyjnych, zapoznaj się dokładnie z zasadami dotyczącymi dbania o wybrany okaz.